Posted on

Bóg chce dotykać

VI Niedziela Zwykła, B; Kpł 13,1-2.45-46; Ps 32,1-2.5.11; 1 Kor 10,31-11,1; Mt 4,23; Mk 1,40-45; Winnica, 12 lutego 2012 roku.

W ewangelii trędowaty zachował się wbrew zasadom. Chory na trąd, dla bezpieczeństwo wspólnoty, miał przebywać poza obozem – z dala od ludzi. Pragnienie uzdrowienia i wiara w to, że Jezus może to uczynić była jednak większa. Trędowaty zbliżył się do Jezusa i prosił o zdrowie. Jezus dotknął go i chory stał się oczyszczony.

Jezus dotykając trędowatego powiedział "Chcę, bądź oczyszczony!" (Mk 1,41b) Jednak jeszcze więcej powiedział tym co zrobił. Jeszcze mocniej i więcej przemówił jego gest dotknięcia.

Dotykając trędowatego Jezus powiedział: "nie boję się ciebie", "nie brzydzę się ciebie", "jesteś mi bliski".

Jezus dotknął trędowatego i to dotknięcie miało wielką moc – uzdrowiło człowieka. Dotyk Jezusa uzdrawia.

***

Dlaczego Jezus dotyka? Jest przecież Bogiem! Wystarczyłoby jego słowo. Co ja mówię… wystarczyłaby myśl – akt woli – i człowiek byłby zdrowy.

Tak to prawda. Dlaczego więc Jezus dotknął? W tym fragmencie Ewangelii i w tylu innych? Dlaczego, nie tylko sam dotykał, ale pozwalał się dotykać?

Dlaczego Jezus dotyka? Pomyślmy…

Odpowiedź leży w tym fragmencie Biblii, gdzie Bóg nazwany jest miłością. (por. 1J 4,8b)

Bóg dotyka człowieka, bo Bóg jest miłością.

Nie ma miłości bez dotyku. Matka tuli swoje dziecko, dziecko siada na kolanach ojca. Chłopak bierze dziewczynę za rękę, dziewczyna całuje w policzek. Mąż i żona śpią w jednym łóżku. Gdy umiera ktoś, kogo kochamy to chce, by trzymać go za rękę.

Nie ma miłości bez dotyku.

Gdy miłość umiera to jej zwiastunem jest okrzyk: "nie dotykaj mnie".

  

       Czytaj także: Kazanie -Kup tego byka...

 

Dotknąć ma prawo tylko bliski, dotknąć, tak naprawdę, ma prawo tylko ten, kto kocha.

Bóg dotyka, bo kocha.

***

Kiedy Bóg dotyka?

Nie mamy tej możliwości, by jak trędowaty zobaczyć rękę Jezusa a potem poczuć ten dotyk na policzku czy ramieniu.

Bóg jednak nas dotyka, nie mniej realnie.

Wśród jego dotknięć mamy siedem, które są bardzo wymierne: chrzest, bierzmowanie, Najświętszy Sakrament, pokuta, namaszczenie chorych, kapłaństwo, małżeństwo.

Siedem dotknięć, siedem sakramentów.

Nie waham się nazwać chrztu świętego nie tylko jako dotknięcia Boga, ale jako jego pocałunku. Pocałunkiem takim jest także każda komunia święta. W konfesjonale przeżywamy dokładnie to samo dotknięcie, co trędowaty, tylko w wymiarze duchowym.

Jest jeszcze jeden sakrament, w którym szczególnie widać dotknięcie Boga. Warto o nim wspomnieć dzisiaj, dzień po kolejnych obchodach światowego dnia chorego.

Czym jest bowiem namaszczeniem chorych, o nim myślę, jak nie dotknięciem chorego przez Boga. Ręce księdza namaszczające olejem są tu obrazem czego, co dzieje sie głębiej.

Gość Niedzielny przed tygodniem nazwał sakrament namaszczenia chorych "znakiem czułości Boga". Czy można sobie wyobrazić czułość bez dotyku?

***

Czy przeżywamy w ten sposób sakramenty? Czy widzimy w nich nasze bliskie, intymne spotkanie z Bogiem? Czy widzimy w tym dotknięcia Boga?

Chyba wiele mamy jeszcze do zrobienia. Zbyt mało nas przystępuje do komunii, zbyt wielu ogranicza pokutę do zwyczajowej spowiedzi na rekolekcje.

A namaszczenie chorych? Wielu z nas, niestety, widzi w tym sakramencie dotyk, ale dotyk śmierci. Wielu boi się tego sakramentu. Niepotrzebnie – sakrament namaszczenia chorych to dotyk Boga, to dotyk Życia. I dla żywych on jest a nie dla umarłych.

***

Nie będę jednak apelował o to, by częściej chodzić do spowiedzi i częściej przyjmować komunię świętą, i częściej wzywać księdza z namaszczeniem.

Nie.

Bo problem jest gdzieś głębiej. Wzywać będę do poznania Boga, wzywać będę do zakochania się w Nim.

Czy zakochanego chłopaka trzeba zachęcać, by pocałował dziewczynę? Nie potrzeba, aż nóżkami tupie z ochoty.

Człowieka zakochanego w Bogu także nie trzeba zachęcać. Sam pragnie Boga jak sucha ziemia do wody.

Poznaj Boga i pokochaj. Jak pokochasz to zatęsknisz.

Zatęsknisz za Jego dotknięciem, zatęsknisz za Jego pocałunkiem.

5 thoughts on “Bóg chce dotykać

 1. Choc póżno,ale doświadczyłam tego,że Bóg to sama Miłość.Teraz już wiem ,że mogę Go kochac całą sobą.Wiem,że już będę Go szukać póki mego życia ,bo samo podążanie za Nim i szukanie Jego dróg to już wielka radość serca.Wielkie dzięki za kazanie.Bóg zapłać.

 2. Kocham Pana Boga i codziennie za Nim tęsknię , i modlę się do Niego. Chcę Go kochać coraz więcej i chciałabym  żeby spełniły się Jego marzenia w związku z ludźmi i całym naszym wszechświatem i wszystkimi istotami jakie ten wszechświat zamieszkują, i ze mną.
  Piękne kazanie. Dziękuję

 3. Mnie Bóg uzdrowił z choroby.
  Żyjąc dość długo na tym świecie nie zdawałam sobie sprawy z tego co może mi dać, lub co może we mnie dobrego  zdziałać Bóg .Kiedy jeszcze przed chorobą zaczełam poznawać Boga i serce otwierać dla niego i czuć potrzebę pomagania innym, wiedziałam co daje miłość Boga i jego dotknięcie.Dziś serce me jest otwarte całkowicie ( tak ja myślę, czy tak jest, to wie tylko Bóg )Wirzę ,że zawsze jest przy moim sercu i zawsze stara się każdego dnia uczyć mnie miłości , pokory  i daje mi tyle sił w wierze bym umiała pokonywać każdą swoją słabość. Bez jego dotyku byłabym pusta , zgryźliwa i samotna.
  Piękne kazanie, płynie w nim mądrość i czułość.
  Sakrament chorych wlał w moją duszę spokój i poddanie się woli Bożej, od tamtej chwili zawierzyłam Bogu całkowicie. Dziękuję księdzu za wszystkie piękne kazania.

 4. Pnp 8,6-7:"Połóż mnie jak pieczęć na twoim sercu, jak pieczęć na twoim ramieniu, bo jak śmierć potężna jest miłość, a zazdrość jej nieprzejednana jak otchłań; żar jej to żar ognia, płomień Pana. Wody wielkie nie zdołają ugasić miłości, nie zatopią jej rzeki." Bóg kocha i dotyka, trzeba tylko stanąć na drodze, którą On się przechadza. Wydaje się to takie proste, a jednak nie dla wszystkich.
  Mnie bardziej dotknęło to, że Uzdrowiony miał pokazać się Kapłanowi i złożyć ofiarę na świadectwo i tego nie uczynił. Miłość to również pełnienie woli Bożej. Jezus powiedział, co będzie korzystne, nie tylko dla samego Uzdrowionego, ale też dla tych, wśród których on żył. I co, entuzjazm zagłuszył jego serce, choć Jezus go dotknął.  Odczytuje, to jako przestrogę i widzę, jak ważne jest pełnienie woli Bożej.

 5. Bóg chce dotykać i dotknął. Dziecko z chmur jest Jego dziełem. 
  dzieckozchmur.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *