Posted on

Bóg przemiany

11 Niedziela Zwykła, B; Ez 17,22-24; Ps 92,2-3.13-16; 2 Kor 5,6-10; Mk 4,26-34; Winnica, 17 czerwca 2012 roku.

Gdybym był diabłem, to bym przekonywał ludzi, że nic się nie zmieni. Temu, który jest w dole ciągle bym szeptał na ucho – nie ma nadziei, nie ma nadziei, nic się nie zmieni – nie ma dla ciebie nadziei. A temu, który jest na szczycie, karmiłbym jego pychę – jesteś wielki na wieki, jesteś wielki na wieki, zawsze tak będzie – jesteś wielki na wieki.

Wielu ludzi by w to uwierzyło, bardzo wielu. I byłby to początek ich ostatecznego upadku, tragicznego końca.

A przecież życie ludzkie przynosi nam wiele historii, w których ktoś podnosi się z wielkiego upadku. Życie ludzkie przynosi nam też wiele historii, w których ktoś upada z bardzo wysoka.

Życie ludzkie pokazuje nam historie, w których biedny dorabia się a bogaty bankrutuje.

Życie przekonuje nas, że małżeństwa, które ludzka opinia skazała już na rozpad, rozkwitają a inne, zdałoby się wzorowe, rozpadają się.

Życie uczy, że to co zdało sie być martwe ożywa a pełne życia marnieje.

Nie zawsze tak jest, nie w każdym przypadku, ale tak bywa – życie ludzkie może się zmienić – podnieść się może i upaść – zmiana dotyczy wszystkich kierunków.

I mimo, że stykamy się z takimi doświadczeniami, sami potrafilibyśmy podać konkretne przykłady, to pokutuje w nas myślenie, że „jest jak jest i inaczej nie będzie”, „nic się nie zmieni”, „musi tak być i nic się nie wymyśli”.

Jest to myślenie, które zakłada brak jakiejkolwiek zmiany i to w jakimkolwiek kierunku. Biedny – myślimy- nie stanie się bogaty, bogaty nie zubożeje. Dobry zawsze będzie dobry, a zły skazany jest na bycie złym.

Może w tym są ukryte jakieś psychologiczne mechanizmy, ale ja wyczuwam w tym i diabelskie działanie. A przynajmniej, gdybym był diabłem, to tak bym działał.

Jeszcze raz: Temu, który jest w dole ciągle bym szeptał – nie ma nadziei, nie ma nadziei, nie ma nadziei. A temu na szczycie, karmiłbym pychę – jesteś wielki na wieki, jesteś wielki na wieki.

A Biblia mówi: „Ja jestem Pan, który poniża drzewo wysokie, który drzewo niskie wywyższa, który sprawia, że drzewo zielone usycha, który zieloność daje drzewu suchemu.” (Ez 17,24bc)

Bóg jest Bogiem przemiany! Bóg jest Bogiem przemiany!

Biblia mówi: „On [Bóg] karze i okazuje miłosierdzie, posyła do Otchłani pod ziemię i wyprowadza z największej zagłady.” (Tb 13,2b)

Biblia mówi: „Wielbi dusza moja Pana. (…) [Bóg] Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych. Głodnych nasyca dobrami, a bogatych z niczym odprawia.” (Łk 1,46b.52-53)

Biblia mówi: „Przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł.” (1Kor 10,12)

Chodzi o to, by w tym wszystkim, w całym życiu, być w ręku Boga. Boga, który wyprowadza z największej zagłady, przebacza największy grzech, odnawia i wzmacnia. Ale też Boga, który pysznych poniża: „I powie[…] sobie [człowiek]: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj! Lecz Bóg rzekł do niego: Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?” (Łk 12, 19-20)

Chodzi o to, by w tym wszystkim, w całym życiu, być w ręku Boga. W tym naszym życiu nie ma stałości. Nie ma sytuacji bez wyjścia, ale też ten, który stoi, niech będzie uważny, bo jutro może leżeć w rynsztoku.

A skoro w tym życiu nie ma stałości, to rozsądek podpowiada, by pójść do tego, który sam jest Stałością – do Boga.

Chodzi o to, by w tym wszystkim, w całym życiu, być w ręku Boga. Ta ręka Boga potrząśnie mocno nami, gdy trzeba, ale też wyciągnie nas z upadku.

Tu na ziemi ciągle jesteśmy w drodze, jesteśmy pielgrzymami. Tu na ziemi nie ma sytuacji bez wyjścia i nie ma też pewności szczęścia.

Dlatego każdy nasz krok po tej ziemi powinien być z Bożą asekuracją, z trzymaniem się Jego ręki.

Diabeł ci będzie szeptał – nie ma nadziei, albo przekonywał – jesteś wielki na wieki. Nie słuchaj go – każdego dnia słuchaj Boga, każdego dnia Bogu powierzaj swe życie.

13 thoughts on “Bóg przemiany

 1. Konkretne przyklady z Biblii i konkretne kazanie Podnosi na duchu Serdecznie dziekuje

 2. Na tym polega wspaniałość nauki Jezusa: zawsze jest nadzieja! Zawsze!

 3. Szczęść Boże. Piękne kazanie. Uświadamia mi, że nasz Pan ma swój plan dla każdego z nas. On czeka tylko abyśmy mu się całkowicie oddali. Szczęść Boże.

 4. Piękne kazanie, potrzebowałam to przeczytać- dziękuję

 5. O tym, że ręka Boga może nami mocno potrząsnąć, przekonałam się na własnej skórze. Przez 40 lat żyłam w przeświadczeniu, że jestem prawym, wierzącym i praktykującym człowiekiem. Widziałam drzazgi u innych, ale moja belka jakoś mi umykała. No i nastąpił mój upadek. Upadłam bardzo nisko, tak nisko, że było już krok od tragedii. Jednak z pomocą Maryi podniosłam się mojego upadku, odnalazłam właściwą drogę i Bóg uleczył mnie z mojego grzechu. Odzyskałam prawdziwe szczęście. Od tamtej pory codziennie odkrywam nowy kawałek Prawdy przez rozważanie tajemnic różańcowych podczas odmawiania Nowenny Pompejańskiej. Każdego dnia zauważam zmianę na lepsze – moją i moich bliskich.
  Tak więc, kochani, zaufajcie w pełni Bogu, bo dla Niego nie ma nic niemożliwego!

 6. Serdecznym Bóg zapłać dziękuję za mądre kazanie.

 7. Bardzo,bardzo dziękuję.

 8. Najważniejsze jest to w naszym życiu, aby bezgranicznie zaufać Bogu i powierzyć Jemu siebie, aby prowadził nas zgodnie z Jego wolą

 9. Szczęść Boże, mieszkam na stałe w Irlandii i staram się co niedzielę uczestniczyć we mszy świętej i przyjmować Komunię. Nie zawsze, wszystko rozumiem z mszy anglojęzycznej więc dziękuję księdzu za to, że mogę przeczytać tak pięknie kazanie. To wielki dar od Boga umieć tak pięknie tłumaczyć SŁOWO BOŻE. Wielkie dziękuję i Bóg zapłać za to.
  pozdrawiam ciepło z Irlandii
  Magda

  1. dziękuję za dobre słowo

 10. Dziękuję, wciąż zamykam się w sobie.
  Zapominam, żeby otwierać się na Boga.
  Może pozornie nie ma to związku ze słowami powyżej, ale tylko pozornie.
  Bóg zapłać księdzu za dobrą robotę!

 11. (Ez 17,24bc)
  Ładny fragment  Słowa Bożego.
  Kazanie -dobre

 12. Tu na ziemi nie ma stabilizacji i nie będzie, bo taki ten świat doczesny jest. Czasami mam wrażenie, że wszystko nareszcie uporządkowałam, zaległości nadrobiłam, najbliższa przyszłość zaplanowana, a tu fru… Przychodzi Jezus i mówi:" Oto czynie wszystko nowe!" Ap21,5 Cały mój świat przewraca się do góry nogami i od nowa trzeba wszystko planować, układać, porządkować, dostosowywać się do nowej rzeczywistości. I tak cały czas, dopóki nie znajdziemy się po drugiej stronie. A jak już się tam znajdziemy, to prawdopodobnie na nudę w niebie nie ma co liczyć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *