Posted on

Duch mądrości

II niedziela po Narodzeniu Pańskim; Syr 24,1-2.8-12; Ps 147,12-15.19-20; Ef 1,3-6,15-18; 1 Tm 3,16; J 1,1-18; Winnica 03 stycznia 2016 roku.

W przedstawieniach jasełek niemal powszechnie spotyka się pewien błąd. Nie rozdzierajmy nad nim szat, ale zauważmy, że często treścią jasełkowych przedstawień jest bieda i bezbronność małego Jezusa. I wokół tego rozgrywa się cała akcja. Trzeba Jezusa pocieszyć, nakarmić, napoić. Podzielić się z Nim tym wszystkim co sami mamy.

Skrajna postać sponsorowania pana Jezusa widoczna jest w pewnej pastorałkowej adaptacji: „Zostań Jezu mym braciszkiem, / Podzielę się z Tobą wszystkim. / Dam ci swoje klocki lego, / dam ci misia pluszowego. / Dam zabawki, dam słodycze. / Babcię, dziadka Ci pożyczę. / Podzielę się mamą, tatą, / bądź braciszkiem moim za to.”

Zaiste wielka hojność, ale w Bożym Narodzeniu chodzi generalnie o coś dokładnie odwrotnego. To Jezus sam w sobie jest darem, łaską i prezentem dla nas.

Dlatego w Boże Narodzenie, w kazaniu, mówiłem: „Nie myśl, co możesz zrobić dla Boga, bo nic zrobić nie możesz. Pomyśl, co Bóg może zrobić dla ciebie. I poproś Go o to.”

Ciekaw jestem kto pomyślał, i kto poprosił? I o co? Jeśli jednak nie skorzystaliśmy wtedy z tej propozycji to może czas na to dzisiaj?

Dalej trwa okres Bożego Narodzenia, dalej Jezus w żłóbku. Dalej gotowy jest słuchać nas, naszych próśb i pragnień.

Przeżywamy wiele niedostatków i mamy wiele pragnień, gdyby jednak nagle każdy z nas stanąłby wobec perspektywy, że natychmiast nasza prośba się spełni, to wielu przeżywałoby zakłopotanie.

No właśnie – o co powinniśmy prosić, co jest ważne, czy najważniejsze?

Pieniądze, zdrowie, władza, sława, czy powodzenie w życiu i u płci przeciwnej?

Zastanów się!

A ja zaproponuje ci pójście drogą Pisma Świętego. Czytania bowiem dzisiejsze zwracają naszą uwagę na mądrość.

I mówię wprost – nie proś Boga o pieniądze, zdrowie, władzę i sławę. Proś Go o mądrość.

Mam obawy, czy będziecie o to prosić. Płyną one z tego, że bardzo łatwo nam wszystkim uwierzyć, że nie potrzebujemy mądrości z tej racji, że mamy jej pod dostatkiem.

  

       Czytaj także: Kazanie - Błogosław...

 

Jednym słowem – każdy jest mądry i najchętniej sam udzielałby swej mądrości innym.

Tymczasem Paweł Apostoł nas naucza: „Gdyby ktoś mniemał, że coś wie, to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy.” (1Kor 8,2)

Prawdziwa mądrość jest darem od Boga. Nie zdobywasz jej samodzielnie. Zdobywać możesz wiedzę, gromadzić możesz informacje, ale mądrość pochodzi z góry.

Zauważ jak wielu wykształconych ludzi potrafi być bezdennie głupimi.

I jak wielu ludzi prostych ma zdumiewającą mądrość.

Bo mądrość pochodzi od Boga.

Proś Boga o mądrość.

Tym tropem poszedł Salomon. Mógł Boga poprosić o wszystko. Poprosił o mądrość. I spodobało się to Bogu. Dostał mądrość a dodatkowo, w bonusie, władzę, sławę, bogactwo i kobiety.

Nie proś Boga o pieniądze, zdrowie, władzę i sławę. Proś o mądrość.

Z mądrością zdobędziesz wszystko.

Zdobądź się na pokorę i proś o mądrość.

Daj mi poznać, że to kazanie przeczytał ktoś poza robotami Google indeksującymi Internet.  Napisz komentarz, udostępnij na Facebooku, kliknij lubię. Generalnie – podaj dalej.

20 thoughts on “Duch mądrości

 1. Wczoraj byłam na opłatku wspólnot parafialnych przy składaniu życzeń ja mówiłam: „błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej i daru mądrości na każdy dzień Nowego Roku”, a starsze panie odpowiadały mi, jakby nie słysząc co mówię: „dużo zdrowia i sił, bo to najważniejsze”. Nic dodać nic ująć.
  Ja kiedy mam jakiś problem, czy sytuację, którą nie bardzo wiem jak rozwiązać proszę: „Panie, Ty się tym zajmij, a mnie daj światło Twojego Ducha, aby pokierował co mam robić”

 2. ,,Gdyby ktoś mniemał, że coś wie,to jeszcze nie wie, jak wiedzieć naleźy”(1Kor 8,2)

  ,,Zdobądź się na pokorę i proś o mądrość ” (zpm)

  Bóg zapłać za kazanie. Zapamiętałam i zapisałam słowa, które mnie poruszyły.

 3. Noooo dobrze,

  Dużo mądrości na Nowy Rok dla Księdza,

  Pozdrowiam 2.

  1. Pięknie dziękuję
   🙂

 4. Witam Księdza,

  Dobre kazanie,
  I rozbawiło mnie to, że Salomonowi Bóg w gratisie kopsnął również kobiety,
  Ahhhhhhha, dobre,

  Dzięki serdeczne,
  Więcej takich normalnych ludzkich zdań.

  Dużo zdrowia i kasiorki na Nowy Rok dla Księdza,

  Pozdrowiam.

  1. a mogę zdrowie i kasiorke zamienić na cos innego?

 5. Dziękuje za przypomnienie o mądrości której ciągle mi brakuje.Niemniej uczę się i ćwiczę się aby trzymać się jej i zaprzyjażnić się z Nią. Wierzę w moc dobrego słowa w moc prawdy i w moc miłości.

 6. Zgadzam się całkowicie. Będę prosić o mądrość nie tylko dla siebie ale dla wszystkich członków mojej rodziny. Pozdrawiam

 7. Myślę że naprawdę mądrośc jest na ważniejsza i dlatego zgadzam się z tym całkowicie Bóg wie najlepiej co nam naprawdę potrzeba a te wszystkie paplanie na temat pieniędzy to mogą nawet nie którym zaszkodzic

 8. Super są Twoje kazania. Właśnie takie lubię, bez owijania w bawełnę, Prosto z mostu. Ludzie właśnie takich potrzebują. Dzięki, że mogę z nich korzystać. Nie wiem jak ksiądz znajduje czas, aby pomyśleć też o innych, którym nieraz nic nie przychodzi do głowy, a za chwilę niedziela. Pozdrawiam. Szczęść Boże i dużo łask Bożych w Nowym Roku.

  1. Po prostu je piszę.
   A jak już napiszę, to kwestia wrzucenia na stronę to tylko nieistotna chwila.

 9. Mdr.9,9-11 Z Tobą jest Mądrość,która zna Twe dzieła,i była z Tobą kiedy świat stwarzałeś i wie,co jest miłe Twym oczom,co słuszne według Twych przykazań.Wyślij ją z niebios świętych,ześlij od tronu Twej chwały,by przy mnie będąc pracowała ze mną i żebym poznał,co jest miłe Tobie.Ona bowiem wie i rozumie wszystko,będzie mi mądrze przewodzić w mych czynach i ustrzeże mnie dzięki swej chwale…..To jeden z moich ulubionych fragmentów,Serdecznie dziękuję za wszystkie kazania

 10. Piękne kazanie . Dziękuję.

 11. Dziękuję za to kazanie.

 12. Codzień proszę Pana o mądrość. Nie tylko dla mnie ale także dla bliskich.
  Chciałbym się tez pochwalić, w czasie dzisiejszej porannej modlitwy złożyłem ślub, ze do zachodu słońca nie wypale ani jednego papierosa:) I wiem, ze mi się uda, bo nigdy nie łamię ślubów złożonych Panu. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

 13. Ciekawe – Ksiądz ubiera w słowa to co niby wiem od dawna. Dlatego lubię czytać Księdza kazania – pachną świeżością. Pozdrawiam

 14. Mam liczną rodzinę. Na każdej Mszy św. modlę się za moje dzieci, męża o łaskę nawrócenia, poprawienia relacji, ale dziękuję za podpowiedź. To jest rozwiązanie. Trzeba się modlić
  o mądrość, wtedy będą dobre wybory, mądre podejście do wielu spraw. Niech Pan Bóg błogosławi Księdzu w tym Nowym Już Roku. Dziękuje za wszystkie mądrości w kazaniach.
  Z Panem Bogiem.

 15. Bardzo często proszę Ducha Świętego o Dar mądrości, umiejętności czy poznania. Jestem liderem Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym gdzie każde spotkanie zaczyna się od uwielbienia Boga i prośby o Dar Mądrości dla każdego członka. Pozdrawiam serdecznie życząc ks. wielu Darów i prowadzenia przez Ducha Świętego.
  Z Panem Bogiem.

 16. Bardzo często proszę Boga właściwie o wszystko, najczęściej proszę dla innych ,ale dzisiaj poprosiłam aby MÓJ PAN, JEZUS CHRYSTUS dał mi i moim najbliższym to” co jest nam najbardziej potrzebne” w tym roku. O dar mądrości modlę się codziennie do Ducha Świętego. Błogosławionego Nowego Roku życzę .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *