Posted on

Ewangelizacja w szkolnej katechezie

Z radości, że udało mi się zainstalować plugin do odtwarzania mp3 zapraszam do wysłuchania mojego wykładu: Ewangelizacja w szkolnej katechezie.  Wygłoszony w Rzeszowie 24 kwietnia 2010 roku.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

7 thoughts on “Ewangelizacja w szkolnej katechezie

 1. Brawo!!!! Super  katecheza. Ciesze się, że przekazuje Ksiądz treści bardzo adekwatne do prawdziwej katechezy. Oby katecheci z tego skorzystali i sami to zrozumieli. s.Emilia Paczuska

 2. Pozdrawiam i gratuluję tak trafnej diagnozy, dobrze że wciąż "Ci się chcę"

 3. Piękny wykład. Poruszył mnie szczególnie, bo jestem nauczycielką i mam własne obserwacje odnośnie katechezy w szkole. W pełni zagadam się ze stwierdzeniem, że najpierw trzeba ewangelizować a potem katechizować. Wydaje mi się, że lekcje religii w szkole spowodowały, że młodzi ludzie traktują je jak zwyczajne lekcje, a nie katechezy.
   Pracuję gimnazjum, które do religii nastawione jest bardzo pozytywnie. Mamy wydzieloną salę na katechezy (nie piwnicy 🙂) Każda ważna uroczystość rozpoczyna się Mszą świętą , w której uczestniczy cała społeczność szkolna. Wydaje mi się, że widok nauczycieli traktujących poważnie swoją wiarę (np. przystępujących do Komunii  św.) jest elementem ewangelizacji na co dzień i pokazaniem, że Kościół to normalni  i zadowoleni z życia ludzie. Młodzi  muszą widzieć, ze ksiądz i świecka katechetka są akceptowani przez pozostałych nauczycieli. Musimy wspólnie stworzyć atmosferę ewangelizacji, aby można było katechizować.
  Ksiądz uczący religii jest bardzo pozytywnie  nastawiony do młodzieży (np. bywa  disk jockeyem na szkolnych dyskotekach). Młodzi go uwielbiają, ale niestety też są tacy, który mimo tego go oszukują. Celowo pisze w ten sposób – oszukują księdza.  Młodzi, którzy tak robią, nie nawiązali żadnej (jak to ksiądz zauważył) relacji z Bogiem i traktują to w kategoriach: da się ksiądz oszukać czy nie.
  Skoro religia jest pewnym sensie obowiązkowa (rodzic chce, ale dziecko nie) to myślę, że trudno na takich lekcjach stworzyć warunki do zachwycenia się Bogiem i wytworzenia relacji osobowych z Nim.  Młodzi są z natury skłonni do buntu. Od pewnego czasu widzę, ze parafie zaczynają walczyć o młodych parafian  (np. organizowane są dodatkowe katechezy dla gimnazjalistów przygotowujących się do Bierzmowania, i to już od pierwszej klasy). Miejmy nadzieję, ze to będzie ewangelizacją, a wtedy z katechizacją będzie lepiej.
  Księdza świadectwo na zakończenie było bardzo prawdziwe. Religia stała  się lekcją szkolną, która nijak się ma do praktyki wiary.  My dorośli musimy coś zrobić, aby młodzi ludzie mogli się Bogiem zachwycić i chcieć Go dobrowolnie poznawać. „Coś zrobić” to znaczy nie tylko działać i myśleć, ale i powierzyć to Bogu, który drogę do serc młodych ludzi zna najlepiej.
  pozdrawiam 🙂

 4. Tak ,super !
  …Najlepsza Ewangelizacją  młodzieży jest mówienie o naszej obojętności, kiedyś, wobec Boga i opowiedzenia naszego świadectwa nawrócenia i pokazanie młodzieży  – Pisma Świętego- aby sami poznali jak Dobry jest nasz Bóg, a Duch Święty sam o ich tym  przekona ! 

 5. proszę popularyzować swoje poglądy ile wlezie  i gdzie się da 🙂   dla dobra nas wszystkich . Ksiądz ma rację i ona wypływa z rozumienia Istoty, sedna, z prawdy i odwagi,  ze środka .

 6. Ciekawy wykład!!!!
    Trzy lata temu uczestniczyłam w wykładach głoszonych przez księdza.Na jednym z wykładów ksiądz ten powiedział (robiąc dygresję), że osoby uczące religii codziennie w szkole przeżywają Wielki Piątek. Uczestnicy zareagowali śmiechem. Obok mnie siedziała pani,która jest nadal katechetką. Jej nie było do śmiechu….

  1. To co było w dygresji w całości jest tutaj:
   Zawartość cukru w cukrze
   http://www.miesiecznik.znak.com.pl/580/maciejewski.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *