Posted on

Hebrajskie i greckie słowa

Wydawnictwo Vocatio przygotowało dla miłośników Biblii dwa smakowite kąski. Są to dwie bliźniacze w założeniu książki jednego autora J.D. Watsona: „Słowo hebrajskie na każdy dzień roku. Inspiracje ze Starego Testamentu” oraz „Słowo greckie na każdy dzień roku. Inspiracje z Nowego Testamentu.”

Zachęcając do sięgnięcia po te tomy posłużę się fragmentem wprowadzenia autora do tomu „hebrajskiego”:

„Myśląc o języku hebrajskim, posługuję się obrazami. Język ten bowiem szerokimi i zamaszystymi pociągnięciami pędzla maluje piękne pejzaże, nie rezygnując przy tym ze szczegółowych opisów. Dzieje się to głównie za sprawą hebrajskiego słownictwa. Jest ono w istocie tak bogate, iż częstokroć w językach zachodnich brakuje nam słów do ich oddania i zmuszeni jesteśmy różne słowa hebrajskie oddawać jednym słowem zachodnim, co bardzo zubaża treść przekazu. Istnieją na przykład trzy słowa hebrajskie, które mają sens terminu „zbawienie”, cztery o znaczeniu „człowiek”, cztery o znaczeniu „małżeństwo”. Jeśli to nie robi na nas wrażenia,zauważmy, że aż trzynaście różnych słów hebrajskich tłumaczonych jest w świecie zachodnim jako „światło”, czternaście innych przekłada się jednym słowem „ciemność”, osiemnaście innych jednym słowem „strach” i dwadzieścia pięć znajduje swe odzwierciedlenie w słowie„wyzwalanie”. To zaledwie parę przykładów, a dodajmy do nich jeszcze słowo „niszczyć”, tłumaczone w ten sposób z pięćdziesięciu pięciu różnych słów hebrajskich. „Przyprowadzać”,„przywodzić” używane są dla tłumaczenia sześćdziesięciu sześciu słów, a jedno słowo „brać”odzwierciedla aż siedemdziesiąt cztery słowa hebrajskie o różnych zabarwieniach. Podobną różnorodność dostrzegamy także w opisowych imionach Boga, określeniach Pisma oraz w innych pojęciach.”

Przyznam się bez bicia, że lubię grzebać w biblijnych słowach. Nie mam prawie żadnej znajomości języków biblijnych toteż z wdzięcznością przyjmuję narzędzia dostarczane przez Vocatio. Do tej pory był to interlinearny przekład całości Biblii oraz Słowniki.

Kolejnym narzędziem są oba prezentowane tomy.

Ideą autora jest towarzyszenie czytelnikowi przez cały rok, począwszy od 1 stycznia, dając mu każdego dnia jedno słowo hebrajskie lub greckie wraz ze swoim jednostronicowym komentarzem. Każde rozważanie kończy się odesłaniem do fragmentów biblijnych, które mają pogłębić temat bądź zawierają jakieś zadanie dla czytelnika.

Książki są godne polecenia i cieszę się, że są w mojej bibliotece.

 

Przyczepię się jednak do kilku rzeczy. Średnio mi się podoba idea wyboru akurat 366 (autor przewidział lata przestępne) słów hebrajskich i greckich. W takim przypadku zawsze będę podejrzewał siłowe rozwiązania dotyczące dodania jakiś słów (bo za mało) lub wyrzucenia, bo dni w roku za mało. Ponadto książka jakby wymusza, by zacząć ją czytać właśnie 1 stycznia. Piękna idea tylko mało realna w praktyce. Można ją oczywiście zacząć czytać i od 21 lipca, ale rozbija się wtedy założenia autora, który ma swoją logikę w doborze i układzie słów. Na przykład „Słowo hebrajskie…” zaczyna się od komentowania rozmaitych określeń i imion Boga.

Życie często wymusi, że lektura będzie wyrywkowa i  często będziemy chcieli sięgnąć do książki traktując ją jako pewnego rodzaju słownik przy naszym studium Biblii. I tu napotkamy trudność polegającą na braku indeksu – przydałby się spis wszystkich słów lub choćby spis treści, gdzie znaleźć byśmy mogli szukane słowo.

Słowo hebrajskie na każdy dzień roku

Autorzy: J.D. Watson
Wydanie:    pierwsze
Data i miejsce wydania:    Warszawa 2017
Tytuł oryginału: A Hebrew Word for the Day
Format:    150 x 222 mm
Oprawa:    miękka
Liczba stron:    400
 
Wydawca:    Oficyna Wydawnicza VOCATIO
ISBN:   978-83-7829-226-5

KLIKNIJ: https://vocatio.com.pl/pl/p/Slowo-hebrajskie-na-kazdy-dzien-roku/1037 

 

Słowo greckie na każdy dzień roku

Autorzy: J.D. Watson
Wydanie:    pierwsze
Data i miejsce wydania:    Warszawa 2017
Tytuł oryginału: A Word for the Day
Format:    150 x 222 mm
Oprawa:    miękka
Liczba stron:    400
 
Wydawca:    Oficyna Wydawnicza VOCATIO
ISBN:    978-83-7829-225-8

KLIKNIJ: https://vocatio.com.pl/pl/p/Slowo-greckie-na-kazdy-dzien-roku/1036

 

 

Zajrzyj do środka książek:

Slowo Hebrajskie Fragment by Oficyna Wydawnicza VOCATIO on Scribd

Slowo Greckie Fragment by Oficyna Wydawnicza VOCATIO on Scribd


Dwa sekrety dobrego przygotowania do bierzmowania

Jeśli masz coś wspólnego z przygotowaniem młodzieży do bierzmowania nie powinieneś przejść obok tego obojętnie. W tej broszurze zdradzam na czym polega fundament KAŻDEGO dobrego przygotowania, niezależnie od programu.

PREZENT! Chciałbym ci tę broszurę (prawdziwa, drukowana, to nie jest e-book) ofiarować zupełnie bezpłatnie.

KLIKNIJ: http://www.landpage.co/bierzmowanie


Advertisements
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *