Posted on

Jak w kościele rodzą się i utrwalają tradycje?

Jak św. Ignacy Loyola założył jezuitów, to kazał im założyć sutannę księdza diecezjalnego. Jezuici zatem, wzięli krój i zanieśli do krawca. A potem szyli, szyli, szyli, szyli, aż minęło 400 lat. I nagle się okazało, że to co szyją już nie bardzo przypomina sutannę księdza diecezjalnego. Zapewne i jeden, i drugi krój po swojemu ewoluował. Niemniej obecny efekt ma się nijak do dyspozycji założyciela.

http://zakonnicy.blogspot.com/2010/04/jezuici.html

Jak św. Wincenty Pallotti założył pallotynów, to też kazał im założyć sutannę księdza diecezjalnego. Pallotyni zatem, wzięli krój i zanieśli do krawca. A potem szyli, szyli, szyli, szyli, aż minęło 150 lat. I nagle się okazało, że to co szyją już nie bardzo przypomina sutannę księdza diecezjalnego. Zapewne i jeden, i drugi krój po swojemu ewoluował. Niemniej obecny efekt ma się nijak do dyspozycji założyciela.

http://zakonnicy.blogspot.com/2010/03/pallotyni.html

A skoro jesteśmy już przy temacie, to skąd się wzięła sutanna? Była to prosta wersja średniowiecznego stroju używanego przez mężczyzn. Księża mieli się specjalnie nie wyróżniać a jeśli już to skromnością kroju i ozdób. Męska moda ruszyła do przodu a sutanna została.

3 thoughts on “Jak w kościele rodzą się i utrwalają tradycje?

  1. Uwielbiam, gdy Ksiądz chodzi ubrany za Księdza, a nie po cywilu. Tak, żeby właśnie się wyróżniał, „skromnością stroju i ozdób” 🙂

  2. Czy to znaczy ze maja chodzić bez sutanny? A zakonnicy w jakich?

  3. Super!!!!!!☺Dziękuję za prawdę,jeszcze o tym nie wiedzialem i nieslyszalem,naprawdza szkoda księžy osobiscie jak na podwurku +36% ciepla a oni w sutanach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *