Posted on

Kościół 2011: konieczny przełom

Niemieckojęzyczni teologowie ogłosili memorandum „Kościół 2011: konieczny przełom” (Ein notwendiger Aufbruch), w którym wzywają do dyskusji o palących problemach Kościoła.  [tutaj]

Ciekawe czy chcą łamać we właściwym miejscu.
 

5 thoughts on “Kościół 2011: konieczny przełom

 1. Trochę to za lakoniczne. Niektóre kwestie mogą być różnie rozumiane. Czy ci co podpisywali wiedzieli co podpisują? Raczej wyobrażali to sobie. Zostawmy to jednak.

  Memorandum sugeruje potrzebe większej demokracji w Kościele. I to jest chybiony pomysł. Kościoły, które się obecnie rozwijają, są wspólnotami, gdzie generalnie demokracji nie ma.

  To, ze jestem przeciw demokracji nie oznacza, że jestem za feudalizmem w Kościele.

 2. Ja uważam, że dzisiaj niektórzy proboszczowie żyją sami dla siebie , a nie dla wspólnoty. Prowadzą owieczki na manowce. Ich przykład zraża resztę, a nie ma sie do kogo odwołać bo – góra jest z nimi, i ta bliższa i ta dalsza. Nawet szkoda mówić to co się wie. jeśli tak dalej będzie to znowu św. Franciszek musi wrócić. Co sie stało z kosciołe Chrystusowym? Mam bardzo złe doswiadczenia i dlatego musiałam wyjechac na rekolekcje Natana by odejść od tego co mnie oburza i wznieca niepokój, drażni i zniewala niemocą. Co robić?

 3. Założenia, teoretycznie, słuszne. Pytanie, co na nich wyrośnie.

 4. Muszę przyznać, że Memorandum nie daje mi spokoju; jak słusznie pisze Admin niektóre kwestie mogą byc różnie rozumiane,  z kolei intencje autorów łatwo zawęzić…
  "Kościół potrzebuje żonatych księży, a także kobiet piastujących kościelne urzędy"
  – wołanie o zniesienie celibatu i kapłaństwo kobiet to to jeszcze nie jest ale trudno mi sobie wyobrazić, w naszych realiach, czym miałyby być kościelne urzędy piastowane przez kobiety?
  Ten sam punkt Memorandum(2) współodpowiedzialność i demokratyzacja struktur – gdzie umiejscowić miejsce koscielnych struktur między systemem feudalnym a demokratycznym i znaleźć miejsce na odpowiedzialność każdego?
  czy Memorandum to oznaka kryzysu czy (już) próba wyjścia z niego?
  szerzej, także o tych dylematach:
  http://tygodnik.onet.pl/1,59512,druk.html

 5. Nie może być zniesiony celibat w kościele bo będzie jeszcze gorzej.Ksiądz żyjący w celibacie ma moc i niech ich chociaż niewielka liczba pozostanie w prawdziwym celibacie.Módlmy się żeby ich było jak najwięcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *