Posted on

Kryzys w Kościele

„Z dzisiejszego kryzysu wyłoni się Kościół, który straci wiele. Stanie się nieliczny i będzie musiał rozpocząć na nowo, mniej więcej od początków. Nie będzie już więcej w stanie mieszkać w budynkach, które zbudował w czasach dostatku. Wraz ze zmniejszeniem się liczby swoich wiernych, utraci także większą część przywilejów społecznych. Rozpocznie na nowo od małych grup, od ruchów i od mniejszości, która na nowo postawi Wiarę w centrum doświadczenia. Będzie Kościołem bardziej duchowym, który nie przypisze sobie mandatu politycznego, flirtując raz z lewicą a raz z prawicą. Będzie ubogi i stanie się Kościołem ubogich. Wtedy ludzie zobaczą tą małą trzódkę wierzących jako coś kompletnie nowego: odkryją ją jako nadzieję dla nich, odpowiedź, której zawsze w tajemnicy szukali".

Wypowiedź Josepha Ratzingera z 24 grudnia 1969 roku, na zakończenie cyklu wykładów radiowych w rozgłośni Hessian Rund

2 thoughts on “Kryzys w Kościele

  1. Polecam księdza w mojej modlitwie.

    Ta "mała trzódka wierzących" musi mieć przecież dobrego pasterza.

  2. JAN PAWEŁ II O TRZECIEJ TAJEMNICY FATIMSKIEJ

    ” Ze względu na powagę jej treści moi poprzednicy nie opublikowali jej Zresztą każdemu powinno wystarczyć to co powiem: jeżeli czyta się tam, ze oceany zaleją znaczny obszar ziemi, a miliony ludzi będą umierać z minuty na minutę – wówczas rzeczywiście nie powinno się pragnąć opublikowania Tajemnicy. Wielu pragnie ją znać tylko z ciekawości , dla sensacji, zapominając, że znajomość oznacza także odpowiedzialność. Chcą tylko zaspokoić ciekawość, lecz jest to niebezpieczne, jeśli równocześnie nie usiłuje się przeciwstawić złu”. I pokazując różaniec powiedział: ” To jest środek zaradczy przeciw temu złu. Módlcie sie; módlcie sie i nie pytajcie o więcej. Wszystko inne powierzcie Matce Bożej”.

    Na pytanie: co będzie działo sie w Kościele? – Jan Paweł II odpowiedział: ”Będziemy się musieli wkrótce przygotować na wielkie doświadczenia, które mogą nawet domagać sie narażenia naszego życia oraz poświecenia się bez reszty Chrystusowi i dla Chrystusa. Może to być złagodzone dzięki naszej modlitwie, ale nie może być już odwrócone, ponieważ tylko w ten sposób może nastąpić prawdziwe odnowienie Kościoła. Jakże często Kościół odnawiał się przez krew. Nie inaczej dokona sie to także i tym razem. Obyśmy byli silni, przygotowani i pełni ufności pokładanej w Chrystusie i w Jego świętej Matce. Odmawiajmy wiele razy i często Różaniec”.

    Jan Paweł II na spotkaniu z dziennikarzami w Fuldzie (por. "Niedziela" z 3.VIII.1998r s. 14 oraz "Miłujcie się" nr 3/4 1996 s. 3)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *