Posted on

Nie bądź głupi!

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

18 niedziela zwykła, C; Koh 1,2;2,21-23; Ps 95,1-2.6-9; Kol 3,1-5.9-11; Mt 5,3; Łk 12,13-21; Winnica 4 sierpnia 2013 roku.

Żniwa w pełni. W ostatnią środę jechałem do domu i co chwila mijałem skoszone pola lub pracujące na nich kombajny.

To dobre tło do dzisiejszej ewangelii: „Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. (…) I rzekł: (…) zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra. I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj! Lecz Bóg rzekł do niego: Głupcze. (Łk 12,16b.18-20a)

Dlaczego Bóg tak surowo i obcesowo obszedł się z owym rolnikiem? Bezmyślny, nierozsądny, głupi to bardzo ostre komentarze. Dlaczego Bóg nazwał pracowitego i zapobiegliwego rolnika głupkiem? To ważne pytanie.

Wielu z was pracuje na roli. Czy chcecie, by Bóg nazwał was głupkami? Myślę jednak, że to pytanie jest ważne dla wszystkich pracujących – gdziekolwiek by to nie było. Czy chcecie, by wasze wysiłki zostały określone mianem bezmyślnych?

O co tu chodzi?

Nie chodzi tu o to, że rolnik ów zbudował większą stodołę. Jak dotychczasowa jest za mała czy za stara i ma się możliwość inwestycji to buduje się nową – większą i lepszą. To nie tylko dozwolone, ale godne pochwały.

To co nie spodobało się Bogu to nie nowa stodoła czy obora, ale intencja, zamiar, myśl rolnika z tą stodołą związana. Rolnik tak sobie myślał: „I powiem sobie [po zbudowaniu stodoły]: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!” (Łk 12,19)

Zechciejmy jednak dobrze zrozumieć o co tu chodzi. Nie ma nic złego w odpoczynku. Nie ma nic złego w jedzeniu – jeść przecież trzeba. Nie ma nic złego w piciu – chyba, że chodzi o pijaństwo. Nie ma też nic złego w używaniu. Po polsku może to troszkę podejrzanie brzmieć – używać sobie, ale chodzi tu o to, by cieszyć się i weselić. Inne przekłady Pisma Świętego mają „bądź dobrej myśli” [BG] albo „wesel się” [BW] i są chyba lepsze.

Nie ma w tym wszystkim nic złego, nic zdrożnego, nic grzesznego.

Zatem dlaczego nie podoba się to Bogu? „Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!” A Bóg mówi „Głupcze!”

Problem nie jest w odpoczynku, jedzeniu, piciu i zabawie. Problem leży w tym, że nie ma tam niczego więcej, rolnik nie myśli o niczym więcej.

Nie można życia sprowadzić tylko do odpoczynku, tylko do jedzenia i picia, tylko do zabawy. Życie to także coś innego, życie to coś więcej.

Bóg mówi „głupcze” do człowieka, którego życie to jedynie jedzenie i picie, zabawa i odpoczynek. I nie ma u niego niczego więcej.

Masz prawo do jedzenia i picia, odpoczynku i zabawy. Popatrz jednak czym jeszcze wypełniasz swoje życie?

Nie ma tam już nic innego? Głupcem jesteś! Tak ci mówi Bóg.

Czy masz miejsce na to, by zrobić w tym życiu coś dobrego? Jakieś bezinteresowne dobro uczynione bliźniemu?

Czy masz czas pomyśleć o swoim życiu? Jego sensie? Czy masz czas pomyśleć po co żyjesz?

Czy zastanawiasz się nad swoją wiecznością? Niebo to będzie czy piekło?

Czy myślisz o Bogu? Czy zawsze mieścisz w swoim życiu modlitwę do Niego, poznawanie Jego Słowa, udział w niedzielnej Eucharystii?

A może tylko jeść i pić, odsapnąć troszkę i bawić się? Wtedy nie tylko głupi jesteś, ale nieszczęsny i biedny, i godzien litości.

Bogu nie jest obojętne to jak żyjesz.

Apostoł Paweł w swoim liście pisał: „Szukajcie tego, co w górze (…). Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi.” (Kol 3,1b.2a) To wielka mądrość.

Chcę zakończyć czymś bardzo konkretnym. W czasie pieszej pielgrzymki będą u nas apele. Gromadzić będą one duchowych pielgrzymów, ale będą one okazją dla nas wszystkich do modlitwy i słuchania Bożego Słowa. Dziewięć kolejnych wieczorów to będzie swego rodzaju katecheza dorosłych. Weźmy w tym wydarzeniu liczniejszy niż zwykle udział. Jesteśmy w roku wiary – zróbmy coś dla naszej wiary.

Nie gromadźmy skarbów dla siebie, bądźmy bogaci przed Bogiem. (por. Łk 12,21) Szukajmy czegoś więcej, szukajmy tego co w górze.

Przeczytałeś? Pomyślałeś? Super! To zostaw teraz słowo komentarza
Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

14 thoughts on “Nie bądź głupi!

 1. Bardzo na czasie są te słowa, dzisiaj wszyscy /prawie wszyscy/ gdzieś się spieszą, czegoś materialnego pragną. Niewielu z nas ma czas i potrzebę przystanąć na chwilę i pomyśleć do czego dążymy, gdzie jest miejsce dla Pana Boga w naszym życiu, jak traktujemy bliskich, sąsiadów rodzinę. Dziękuję księdzu za kazanie pełne refleksji i znaków zapytania do nas.

 2. Piękne , Prawdziwe , Głębokie – cudowne kazanie.

 3. Bądźmy bogaci przed Bogiem, to wielka mądrość życia dla Niego d z i ś. Dziękuję za udostępnienie kazania. Powierzam modlitwie. Ela

 4. niech codzienny kontakt z Bogiem nie bedzie za żadne skarby przerywany nie dopuścmy abyśmy przestali słuchać słowa Bożego bąźmy wytrwali i prośmy o to Boga. nie zapominajmy ze dusza nasza bez tego pokarmu umrze

 5. Powinniśmy umieć unieść się nad naszymi ziemskimi sprawami; spojrzeć z dystansu na nas samych i mocno postarać się zobaczyć całą prawdę o nas samych. Co wówczas zobaczymy?…
  Ale to często bardzo trudne. Dlatego musimy stale, na nowo, codziennie próbować, aż do skutku.

 6. Jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu to wszystko inne jest na właściwym miejscu, ktoś tak powiedział i o to chodzi aby tak było

 7. Pamiętajmy – to słowo jest do wszystkich nas, a przecież tak łatwo przychodzi uwaga: przecież ja tak tak nie robię, ja nie jestem taki. Czy zawsze, wszędzie, w każdej sytuacji???

 8. Czytajac te slowa,pomyslalam sobie jakim glupcem bylam wczesniej…zanim w czasie rekolekcji ukazal mi sie Jezus cierpiacy na krzyzu za moje grzechy,za moja glupote…Dziekuje teraz Jezusowi ,ze przyszedl do mnie,w Roku Wiary,w chwili kiedy zylam w ciezkim grzechu..kiedy myslalam,ze to co robie jest dobre dla mnie tak jak ten rolnik ze swych urodzajnych plonow…ktory gromadzil wszystko dla siebie…

  1. Bez Boga nic nie potrafimy, nawet jak nam się wydaje że robimy dobrze. Dlatego w centrum naszego życia powinien być Bog… aby wszystko dobro przychodziło do nas z Nieba, aby nie było podstępnie. Dzisiaj łatwo być „głupcem”.

 9. Słowo Boze jest b.wazne,szczytem zycia chrzescijanina jest Eucharystia .

  Nadziwić się nie mogę, czemu kapłani jej nie wyjaśniaja, gestów , znaków, symboli, jakie dokonują się w każdej mszy św. . O wiele większa byłaby świadomość uczestniczacych. Czas płynie zarówno dla zbliżających się do B(wiernych), jak również, tych którzy mają za zadanie , przybliżyć do B.

  Bez odpowiedzialnych kapłanów, będziemy tacy jak w tytule kazania

 10. Nie chciałabym usłyszeć od Boga słowa ,,głupcze" skierowanego wprost do mnie. Gdybym je usłyszała od samego Boga poczułabym się zawstydzona. Byłby obciach. W Ewangelii Bóg kieruje to słowo do zamożnego rolnika. Ludzie nie nazwaliby tego rolnika głupim, bo w oczach ludzi był przecież bogatym, pracowitym i zapobiegliwym człowiekiem. Jednak troszczył się on tylko o dobra materialne. Zabrakło u niego bogactwa duchowego. Bóg nie nazwie nas głupimi, jeżeli Boga i jego Syna Jezusa Chrystusa postawimy w centrum naszego życia. ,,Jeżeli Bóg będzie na pierwszym miejscu to wszystko inne będzie na właściwym miejscu" (bł. Jan Paweł II).      

 11. Nie chciałabym usłyszeć od Boga słowa ,,głupcze" skierowanego wprost do mnie. Gdybym je usłyszała od samego Boga poczułabym się zawstydzona. Byłby obciach.                                                                  W Ewangelii Bóg kieruje to słowo do zamożnego rolnika. Ludzie nie nazwaliby tego rolnika głupim, bo w oczach ludzi był przecież bogatym, pracowitym i zapobiegliwym człowiekiem. Jednak troszczył się on tylko o dobra materialne. Zabrakło u niego bogactwa duchowego. Bóg nie nazwie nas głupimi, jeżeli Boga i jego Syna Jezusa Chrystusa postawimy w centrum naszego życia. ,,Jeżeli Bóg będzie na pierwszym miejscu to wszystko inne będzie na właściwym miejscu" (bł. Jan Paweł II).       

 12. Głupcami jesteśmy gdy myślimy i działamy bez Boga. Głupcami jesteśmy gdy jesteśmy samowystarczalni. Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone;  odpoczywaj , jedz, pij i używaj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *