Posted on

Nie bądź jak gęś!

XX Niedziela Zwykła, B; Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15; Ef 5, 15-20; J 6, 51-58; Winnica 19 sierpnia 2018.

Mądrość jest najsprawiedliwiej rozdzieloną rzeczą wśród ludzi. Nikt nie narzeka, że ma jej za mało.

Oczywiście to nieprawda. Sprawiedliwie rozdzielone jest tylko POCZUCIE, że jest się mądrym, przekonanie o własnym rozumie i wyjątkowości, które bardzo często nie ma pokrycia w rzeczywistości. I paradoksalnie mądrość wcale nie jest w cenie. Nie jest towarem o który mocno i powszechnie się zabiega.

Uosobieniem mądrości w Biblii jest Salomon. Dostał mądrość od Boga, bo o nią prosił. Napisane jest, mówi Bóg do Salomona: „Ponieważ poprosiłeś o to [o mądrość], a nie poprosiłeś dla siebie o długie życie ani też o bogactwa, i nie poprosiłeś o zgubę twoich nieprzyjaciół, ale poprosiłeś dla siebie o umiejętność rozstrzygania spraw sądowych, więc spełniam twoje pragnienie i daję ci serce mądre i rozsądne, takie, że podobnego tobie przed tobą nie było i po tobie nie będzie.” (1Krl 3,11-12)

Podziwiamy Salomona, ale jakoś nam łatwiej prosić o długie życie. Często mówimy „zdrowie jest najważniejsze” – prawda? Łatwiej nam zabiegać o bogactwo i łatwiej nam pragnąć porażki nieprzyjaciół.

Mądrość nie jest w cenie. Dzisiejsze pierwsze czytanie pochodzi z Księgi Przysłów. Przypisuje się autorstwo tej księgi, przynajmniej w części, właśnie Salomonowi. I cóż tam mamy?

Otóż Mądrość wyprawia ucztę, ale wcale nie ma na niej dzikich tłumów. Trzeba wyprawiać służące, by szły, wołały i zapraszały.

Mądrość naprawdę nie jest w cenie.

Wyobraźmy sobie jakąś okazję do składania życzeń.

– Życzę ci dużo zdrowia.

– Dziękuję!

– Życzę ci powodzenia w życiu osobistym i zawodowym.

– Dziękuję!

– Życzę ci, by twoją opozycję szlag trafił.


Dwa sekrety dobrego przygotowania do bierzmowania

Jeśli masz coś wspólnego z przygotowaniem młodzieży do bierzmowania nie powinieneś przejść obok tego obojętnie. W tej broszurze zdradzam na czym polega fundament KAŻDEGO dobrego przygotowania, niezależnie od programu.

PREZENT! Chciałbym ci tę broszurę (prawdziwa, drukowana, to nie jest e-book) ofiarować zupełnie bezpłatnie.

KLIKNIJ: http://www.landpage.co/bierzmowanie


– Dziękuję!

– Życzę ci mądrości i rozumu.

– Sam jest głupi, bucu jeden.

Mądrość nie jest w cenie, a szkoda, bo naprawdę jest życiowo ważna i potrzebna.

Oczywiście my wszyscy mamy ją w wystarczającej ilości, ale jeśli ktoś jednak czułby, że ma jej za mało, to Biblia daje dzisiaj dwie proste rady, które będą pierwszym stopniem do mądrości.

Mądrość z pierwszego czytania woła: „Odrzućcie naiwność, a żyć będziecie, chodźcie prosto drogą rozsądku” (Prz 9,6)

Mamy odrzucić naiwność. Naiwność to łatwowierność, to bezkrytyczne „łykanie” wszystkiego co usłyszymy, czy nam powiedzą. Stopień pierwszy do mądrości to zrozumienie, że nie wszystko co pokazali w telewizorze z racji tego, że pokazali w telewizorze jest prawdą. Nie wszystko co napisali w gazecie, z racji tego, że napisali w gazecie, jest prawdą. Nie wszystko, co pokazali w jakimś memie na Facebooku jest prawdą. Nie bądźmy naiwni, nie łykajmy wszystkiego jak gęś.

Media dawno porzuciły funkcje informowania. Teraz służą bardziej rozrywce a najbardziej uczeniu cię jak masz myśleć i głosować. Więc nie bądź naiwny. Nie łykaj!

Nie łykaj tylko rozsądzaj, rozważaj, sprawdzaj. Postaw sobie choć kilka pytań. Dlaczego tak? Kto w tym ma interes? Co mówi druga strona? Do czego to prowadzi? Czy to nie jest wewnętrznie sprzeczne?

Nie łykaj, rozważaj, rozsądzaj, sprawdzaj.

I proś Boga o mądrość. Nie obrażaj się tylko proś Go, bo prawdziwa mądrość płynie z góry i jest darem od Boga.

Prosił o mądrość Salomon, proś i ty.

Uprzejmie proszę komentarz!
Udostępnij, proszę, to kazanie innym!
Advertisements

13 thoughts on “Nie bądź jak gęś!

 1. Bóg zapłać za piękne kazanie:)

 2. Dziękuję za mądre słowa, rzeczywiście nigdy nie prosiłam Boga mądrość .Teraz będę Go o to prosić. Szczęść Boże.

 3. Potrzebowalam tego kazania bardzo za nie dziękuję

 4. Dziękuję za kazanie! Bardzo trafne spostrzeżenia. Media kształtują ludzką świadomość. Jeśli ktoś zaniecha badania wszystkiego, nie stawia sobie pytań, nie próbuje dotrzeć do źródeł informacji, staje się bezkrytyczną, bezrozumną marionetką, często nafaszerowaną jakimś fanatyzmem. Mądrość (rozumiana jako umiejętność odróżniania dobra od zła i nieprzedkładania dóbr tego świata nad życie wieczne) jest darem Ducha Świętego. Jeśli o nią będziemy prosić, to ją otrzymamy. Zawsze. Ale nie na zawsze. Prosić trzeba nieustannie. Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli zaniedbam modlitwę o dar mądrości, szybko odczuję skutki w postaci głupich decyzji, nieprzemyślanych słów, błędnej oceny sytuacji, wmanewrowania w coś, itp. Pozdrawiam serdecznie 🙂 Szczęść Boże!

 5. Mądrość Boża w nas to ogromny skarb i łaska o którą powinniśmy ciągle zabiegać, by nie popaść w jednostronny osąd. Czytania dzisiejszej niedzieli mi o tym przypominają.

 6. Dziękuje za mądre słowa

 7. Dziękuję.

  1. Ja też dziękuję za proste, ale bardzo mądre słowa.

 8. Kiedyś nasz Proboszcz takie postawił pytanie w swej homilii: a czemu nie prosić Ducha Świętego o mądrość? – Ks. Proboszcz 6 lat nie źyje, ale to zdanie utkwiło mi w pamięci jako bardzo mądre i rozbudził moją miłość do Ducha Świętego. Warto Go prosić o mądrość. Zdrowie ważne, pieniądze ważne, wiele innych rzeczy jest ważnych, ale to, co mamy w głowie, nikt nie zabierze (rzeczy, przyjaciół można utracić, a mądrości /poza chorobą/, nie można odebrać). Mądrość Boża pozwala życie wygrać, nie da się zwieźć i wyprowadzić na manowce. Szkoda, że ludzie tracą wiarę, że o nią Boga nie prosili. Może nikt im nie podpowiedział w odpowiednim czasie lub nie chcielu słuchać mądrych rad.. Kto ma wiarę w Boga, ma mądrość – wg mnie – ale stale o nią należy zabiegać: prosić i pielęgnować.
  Pomarzyć można: gdyby ludzie słuchali MĄDREGO BOGA, byłaby jedność i pokój na świecie, i szczęście.
  Dziękuję za kazanie. Niech Bóg błogosławi, prowadzi, uświęca, oświeca i umacnia w kapłańskiej posłudze.

 9. Niesamowicie trafnie! „Proście, a będzie Wam dane….”Mt 7. Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli

 10. Proste i prawdziwe, dziękuję 🙂

 11. Bardzo trafne.Dziękuję.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *