Posted on

Ochrzcij się i nawróć się!

IV Niedziela Wielkanocna, A; Dz 2,14a.36-41; Ps 23,1-6; 1 P 2,20b-25; J 10,14; J 10,1-10; Winnica, 15 maja 2011 roku (Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu Świętego dla klas IV)

Nie można było znaleźć lepszych czytań na dzisiejszą uroczystość niż te, które przypadają właśnie na dzisiejszą niedzielę.

Oto apostołowie spełniają polecenie Jezusa i rozpoczynają głoszenie Ewangelii – dobrej nowiny. Wielu ludzi sercem ją przyjmuje i pytają się "co robić?". Apostołowie mówią: "niech każdy z was ochrzci się" (Dz 2, 38). A przez to sam Bóg przez Ducha Świętego zamieszka w każdym z was. Mówią też, że jest to "obietnica i dla dzieci waszych, i dla wszystkich, którzy są daleko" (Dz 2, 39). Ci wszyscy i ci daleko to my. Ewangelia dotarła i do nas. Nasi dziadkowie i pradziadkowie przyjęli chrzest, nasi rodzice przyjęli chrzest, my sami przyjęliśmy chrzest.

Chrzest jest czymś bardzo ważnym. Przez ten sakrament wchodzimy do Kościoła i możemy przystępować do innych sakramentów – jeszcze bliżej być Boga.

Nikt z nas, najczęściej, nie pamięta swojego chrztu. Przyjęliśmy go jako dzieci. Dlatego kiedy się dorasta i zaczyna się rozumieć te sprawy, gdy ma się swój rozum i wolną wolę trzeba samemu przyjąć przyrzeczenia chrzcielne.

Dzisiaj robicie to wy – uczniowie klas IV. Po pięciu latach (co najmniej) katechizacji, poznawaniu Boga i wymagań wiary, powiecie Bogu swoje TAK.

Powiecie Bogu, że chcecie swoje życie wiązać właśnie z Nim. A życie z Jezusem to cudowna sprawa. Jak można nie chcieć Bożej opieki nad swoim życiem, gdy usłyszy się choćby ten psalm, który śpiewany był dzisiaj: "Pan jest moim pasterzem: / niczego mi nie braknie, / pozwala mi leżeć / na zielonych pastwiskach. / Prowadzi mnie nad wody gdzie mogę odpocząć, / orzeźwia moją duszę. / Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach." Ps 23, 1-3

Nie można jednak myśleć, że skoro ktoś nas kiedyś ochrzcił a dzisiaj jesteśmy w kościele to sprawa załatwiona. Wcale nie. Chrzest to początek i trzeba pamiętać jeszcze o czymś innym, co powiedzieli apostołowie słuchającym ich tłumom. A powiedzieli oni: "nawróćcie się" (Dz 2, 38)

Dokładnie to powiedział św. Piotr, który później w swoim liście pisał: "Chrystus przecież również cierpiał za was i zostawił wam wzór, abyście szli za Nim Jego śladami". (1P 2,21b)

Nie wystarczy się ochrzcić, nie wystarczy się "zapisać" do Kościoła, nie wystarczy uśmiechnąć się do proboszcza. Trzeba jeszcze żyć tak, jak nas uczył Jezus. Trzeba nam nawracać się i sercem ukochać Ewangelię.

Przyjmując chrzest stajemy się owcami Jezusa a on dla nas staje się Dobrym Pasterzem. Ewangelia dzisiejsza przypomina nam, że "owce słuchają jego głosu" (J 10,3)

Głos Pana Boga, Jego Słowo, zawarte jest w Biblii. W tygodniu po uroczystości, każde z was dostanie Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu – całą Biblię.

To nie może być taka pamiątka, która służy do leżenia i najwyżej, gdy się ją zobaczy, to przypomni się dzisiejsza uroczystość. To jest książka, której trzeba słuchać. A trzeba jej słuchać, bo w niej sam Bóg uczy nas jak trzeba żyć.

Od tej chwili każdy z was w pełni wyposażony jest do dobrego życia. Przyjęliście chrzest, sami potwierdziliście jego przymierze. Przyjmujecie Ciała Chrystusa i słuchacie Jego Słowa. Masz moc i drogowskaz.

Możesz śmiało mówić: "Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę / zła się nie ulęknę, bo Ty [Jezu] jesteś ze mną."

4 thoughts on “Ochrzcij się i nawróć się!

 1. "A życie z Jezusem to cudowna sprawa" … czyż można coś więcej dodać?
   

 2. W pierwszej chwili,gdy przeczytałem pierwsze słowa ogarnęło mnie uczucie złości,lecz w miarę czytania rozumiałem o co chodzi,że nie chodzi o tu o I chrzest lecz powtórny.Gdy już jako ludzie dorośli podejmiemy decyzję o chrzcie.Jak to miałoby wyglądać?

 3. Ja dodam, ze taka uroczystoś lepiej by się sprawdziła podczas I Komunii swiętej – gdzie zamiast chlebków tradycyjnych dzieci moga otzrymać Pismo Święte. Programowo uczymy korzystania z Pisma w klasie IV – na początku roku szkolnego i wtedy sa pretensje, ze si ekatechecie zachciewa Pisma św na lekcjach. Myśle, ze gdyby otzrymały w dniu I komunii to od trzeciej klasy mozna uczyc śmiało umiejętności posługiwania sie nim.
  Fajny pomysł-ale dlaczego w IV klasie?

  1. Bo jest okazja.

   W II klasie dzieci otrzymują książeczki do nabożeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *