Posted on

I co z tą Pierwszą Komunią?

Głęboka komuna, wczesne lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku. Młody, gorliwy proboszcz staje przed zadaniem ogarnięcia katechizacją w punktach wszystkich szkół swojej parafii. Jednej szkoły „nie może dopiąć” – brakuje dnia.

Mijają tygodnie, sytuacja nie do rozwiązania, a Pierwsza Komunia za pasem. Wreszcie decyduje się na desperacki gest – zwołuje rodziców i ogłasza im: „Nie daję rady, sami widzicie. Tu są podręczniki, sami przygotowujcie dzieci jak potraficie”. Okazało się potem, że były to w całej grupie komunijnej najlepiej przygotowane dzieci. Continue reading I co z tą Pierwszą Komunią?

Posted on

Jak zlikwidować I Komunię Świętą?

W pewnej parafii (zapewne całej diecezji) panuje zwyczaj – norma (bezsensowna moim zdaniem), że dzieci przystępują dwukrotnie do spowiedzi przed swoją I Komunią Świętą. Pierwszy raz gdzieś na miesiąc przed uroczystością i drugi raz bezpośrednio przed.

Pewna dziewczynka, po swojej pierwszej spowiedzi (tej na miesiąc przed Komunią) powiedziała do swojej mamy tak: Continue reading Jak zlikwidować I Komunię Świętą?