Posted on

Wywyższony

XXIV niedziela zwykła, A, Święto Podwyższenia Krzyża świętego, Lb 21,4b-9; Ps 78,1-2.34-38; Flp 2,6-11; J 3,13-17; Winnica 14 września 2014 roku.

W dzisiejszą niedzielę wypada Święto Podwyższenia Krzyża świętego. Czytania nawiązują do pewnego wydarzenia z historii wyjścia narodu wybranego z Egiptu. Zbuntowany, szemrzący przeciw Bogu naród ukarany zostaje plagą jadowitych węży. Ratunkiem dla nich jest spojrzenie z wiarą na miedzianego węża powieszonego wysoko na palu przez Mojżesza – zgodnie z poleceniem Boga.

Jest to zapowiedź innego wyniesienia. Podniesiony na krzyżu Jezus, umierający dla zbawienia ludzi jest ratunkiem dla grzeszników.

Jezus mówi o sobie: „Potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego.” (J 3,14b) Ofiara Jezusa Chrystusa jest zbawieniem dla grzeszników, zbawieniem dla nas wszystkich.

Potrzeba jednak jeszcze innego wyniesienia Jezusa. Tego wyniesienia, które powinien uczynić każdy z nas w sobie – jako odpowiedź na ofiarę Jezusa.

Jest tyle spraw w nas i wokół nas. Jest rodzina, jest praca. Są problemy i sukcesy. Jest zabawa i troski. Jest po prostu życie z tym wszystkim co to życie każdego dnia przynosi.

I w tym wszystkim, ponad to wszystko trzeba wynieść Jezusa. Uznać jego priorytet, to, że jest najważniejszy z wszystkich spraw.

Uznać, że jest ważniejszy od pracy i odpoczynku. Ważniejszy od zdrowia, ważniejszy nawet od najbliższej rodziny.

Musi być wyniesiony ponad wszystko. Musi być centrum i szczytem. Musi być wszystkim.

To nie jest postulat dla niektórych i wybranych. To nie jest droga tylko dla zakonników czy pustelników. To droga dla nas wszystkich. To nie opcja, to standard.

To wywyższenie Jezusa ponad wszystko i wszystkich nie jest zagrożeniem dla nikogo. Przeciwnie – w tym tkwi zasada powodzenia naszego życia, i to we wszystkich wymiarach.

To, że postawisz Boga ponad swojego męża czy dzieci nie zabierze ci rodziny i nie zaszkodzi jej – przeciwnie umocni i ochroni.

Powiem tak. Czy chcesz czy nie – coś czy ktoś jest już wywyższony w twoim życiu. Czy chcesz czy nie masz w życiu jakieś zasady i priorytety. Czy chcesz tego, czy nie – masz w życiu Boga, albo bożka. Uświadamiasz to sobie albo nie, ale coś albo ktoś jest wywyższony w twoim życiu i określa to życie.

Są tacy, może i ty o nich należysz, którzy wywyższyli w swoim życiu butelkę z alkoholem. I ta butelka zarządza ich życiem. Ta butelka podporządkowuje wszystko – zdobyć butelkę, mieć butelkę, opróżnić butelkę, szukać następnej. Całe życie kręci się wokół niej.


Dwa sekrety dobrego przygotowania do bierzmowania

Jeśli masz coś wspólnego z przygotowaniem młodzieży do bierzmowania nie powinieneś przejść obok tego obojętnie. W tej broszurze zdradzam na czym polega fundament KAŻDEGO dobrego przygotowania, niezależnie od programu.

PREZENT! Chciałbym ci tę broszurę (prawdziwa, drukowana, to nie jest e-book) ofiarować zupełnie bezpłatnie.

KLIKNIJ: http://www.landpage.co/bierzmowanie


Są inni, może i ty o nich należysz, którzy wywyższyli mamonę. Bogacić się ponad wszystko. Przestaje się wtedy liczyć rodzina, przestaje się liczyć odpoczynek, umiar. Na Boga też oczywiście nie ma czasu. Tylko pieniądz – wywyższony panuje nad życiem.

Są jeszcze inni, może i ty o nich należysz, którzy tak naprawdę wywyższyli siebie. Ja, moje, dla mnie – tylko to sie liczy. Wszystko i wszyscy są temu podporządkowani.

Każdy ma swojego Boga, czy bożka. I nie może być inaczej.

Jest tylko wielka różnica z tym co dzieje sie z człowiekiem, który wywyższył Boga a tym, który wywyższył bożka – co by to nie było.

Wywyższenie Boga porządkuje i scala życie, czyni je mocnym. Zgodnie z często powtarzanym powiedzeniem: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu wszystko jest na swoim miejscu”.

Wywyższenie bożka dezintegruje życie, rozwala i niszczy. Uwielbiona butelka niszczy życie. Pogoń za mamoną niszczy życie. Uwielbienie samego siebie także niszczy życie. „Gdy Boga nie ma na pierwszym miejscu nic nie jest na swoim miejscu”.

Bóg daje życie. Bożek życie zabiera i depcze.

Z podniesienia krzyża, ze święta które przeżywamy, łatwo można uczynić kolejny obrzęd, który nic nie znaczy. Kolejne hasło, które jest puste.

Oby było inaczej. Oby dzisiejsze święto było postawieniem pytania, co wynoszę ponad życie? Kto lub co panuje nad moim życiem? Przed kim się kłaniam, co jest dla mnie ważne?

„Jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego.” (J 3,14)

Advertisements

17 thoughts on “Wywyższony

 1. BÓG ZAPŁAĆ za wspaniałe kazanie.

 2. Wobec powyższego, że wszyscy mamy swoje bożki, takie czy inne, Boże, wskaż nam drogę do stawiania Ciebie na pierwszym miejscu, do wywyższania Ciebie.
  Oczywiste, że w momencie popełnienia grzechu, Bóg nie jest na pierwszym miejscu (wszyscy grzeszymy), ale jeśli wierzymy Bogu i Go kochamy, to wracamy do Niego (niekiedy na krótko) i wtedy chociaż wywyższamy Go. Kiepskie pocieszenie. Nikt jak Bóg nie zasluguje na pierwszeństwo, pomimo że wiele osób stawiamy wyżej od innych, ale tych z piedestału po coś dał nam Bóg i Jemu mamy, m.in., za to być wdzięcznymi i wywyższać.
  Bóg zapłać za kazanie – uświadamia życiową prawdę.

 3. Postawienie Boga na pierwszym miejscu-tak być powinno i dla kazdego katolika powinno to być oczywiste,a jednak bywa różnie z tym.

 4. Bóg zapłać za kazanie. Tę prawdę trzeba stale na nowo sobie przypominać.

  1. Bóg zawsze jest u mnie na pierwszym miejscu,ale nie mam pojecia jak do tego przekonac moich najblizszych!

   1. Daj przykład Swoim Życiem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    z przyjacielski pozdrowieniem i modlitwą

 5. To pytanie, czy ja w swoim życiu wywyższam Boga czy bożka i uświadomienie sobie co jest moim bożkiem, ważne i porządkujące moją relację do Boga. Warto się nad tym częściej zastanawiać, bo to rzeczywiście porządkuje moje życie. Dziękuję !

 6. Bóg zapłać za kazanie! Pozdrawiam 🙂

 7. Wspaniałe kazanie. Uświadomiło mi, że uzależniłam się od bożka, którym są napoje energetyczne. Połowa sukcesu za mną. Cel już został postawiony ogarnąć się, zwalczyć go raz na zawsze i wrócić do Boga.

 8. Jak zwykle super. Pozdrawiam

 9. Super treści… Wywyższenie bożka dezintegruje życie, rozwala i niszczy… i bardzo adekwatnie dodane „Gdy Boga nie ma na pierwszym miejscu nic nie jest na swoim miejscu”. Tak bardzo chciała bym to umieć stosować w życiu.Dziękuję bardzo za te Księdza homilie !!!

  1. Pomogę siostrze w mojej niedolnej modlitwie dzisiaj na adoracji Krzyża !!!!!!!!!!!

   I do księdza Zbigniewa -proszę o wybaczenie za mały plagiat -Kazanie w całości odczytam i podam stronę internetową.

   Bóg zapłać

   z przyjacielskim pozdrowieniem

  2. Pomogę siostrze na dzisiejszej adoracji Krzyża przez moją nieudolną modlitwę.
   I do ks. Zbigniewa -Bóg zapłać!!!!!!!!!!!!! i proszę o wybaczenie za mały plagiat . Odczytam dzisiaj treść kazania w całości i podam stronę internetową- ze względu na ROBOBO nie podam nazwiska.

   z przyjacielski pozdrowieniem zdzisław

 10. Bóg zapłać,
  Piękne kazanie. Proszę jedynie o małą korektę w zdaniu „Wywyższenie Boga dezintegruje życie, rozwala i niszczy.” Powinno być „bożka” sądząc z dalszego znaczenia. A już myślałam, że jak zwykle miało być coś prowokującego ;-)))

  1. dziękuję za czujność
   oczywista pomyłka
   poprawiłem

  2. to nie jest adresowane do papieża!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *