Posted on

Życie nie jest najważniejsze

XVIII Niedziela Zwykła, B; Wj 16,2-4.12-15; Ps 78,3-4bc.23-25.54; Ef 4,17.20-24; Mt 4,4b; J 6,24-35, 5 sierpnia 2012 roku.

Co jest w życiu najważniejsze? Co jest w życiu najistotniejsze? Za co, mówiąc słowami starej piosenki, warto życie dać?

Ludzie często zabijają się dla pieniędzy, ale nam chyba nie o takie wartości chodzi.

Spróbujmy zatem podsłuchać ludzi jak składają sobie życzenia. Mówią często: życzę ci zdrowia, bo zdrowie jest najważniejsze.

Więc może tym co w życiu najważniejsze jest właśnie zdrowie?

Ktoś jednak powie, że samo życie, choćby kulawe, ułomne i chore właśnie, jest jeszcze większą wartością.

Więc jak to jest? Co jest w tym naszym życiu najważniejsze.

Najpierw zajmijmy się zdrowiem. Zdrowie jest wielką wartością, należy o nie dbać, chronić i zabiegać. Zdrowie jednak nie jest największą wartością. Wyjaśnię to na jednym, dosadnym przykładzie.

Jesteś chory, nic nie pomaga, jest coraz gorzej. I oto staje przed tobą diabeł i obiecuje – dam ci zdrowie, ale ty daj swoją duszę. Co zrobisz?

Nie wiem co zrobisz, ale nie powinieneś sprzedawać diabłu swego życia wiecznego, nawet przyjmując w konsekwencji cierpienie w chorobie do końca życia. Bo zdrowie nie jest najważniejsze.

A teraz życie. Życie jest jeszcze większą wartością niż zdrowie, należy o nie dbać, chronić i rozwijać. Życie jednak nie jest największą wartością. Znowu wyjaśnię to na jednym, dosadnym przykładzie.

Czy wiedząc o tym, że ceną za twoje życie będzie życie innych ludzi, masz prawo taką cenę zapłacić? Czy żołnierz wpadając w ręce wroga ma prawo wydać swoich współtowarzyszy na śmierć?

Nie ma prawa, bo życie – nawet to nasze własne – nie jest wartością absolutną.

Co jest w życiu najważniejsze?

  

       Czytaj także: Kazanie - Przestań chodzić do kościoła...

 

Nie chcę odpowiadać na to pytanie. Nie chcę dawać gotowych odpowiedzi. Nie chcę powiedzieć, byś potem powtórzył, zapamiętał i zapytany ładnie odpowiedział.

Co jest w twoim życiu najważniejsze?

Nie chcę odpowiadać na to pytanie, bo chcę byś sam pomyślał.

Uwaga – nie chcę, byś szukał odpowiedzi co w twoim życiu POWINNO być najważniejsze, ale zastanawiaj się nad tym, co JEST w twoim najważniejsze.

Bo każdy z nas, w gruncie rzeczy, kieruje się zasadami i wartościami. Problem polega na tym, że różne są to zasady i różnie przeżywane wartości.

Chodząc po skrajnościach. Zapytaj się swojego serca – człowiek, który znalazł portfel z dużą gotówką i dokumentami właściciela, i odniósł właścicielowi, jest – twoim zdaniem – godny szacunku czy jest frajerem?

Czy wsiadający za kierownicę "po pijaku" jest twoim zdaniem kozakiem – bohaterem – ryzykantem czy pospolitym głupkiem?

Czy niewierna żona lub niewierny mąż, jest człowiekiem, który zwyczajnie MUSI się wyszumieć, czy po prostu jest zdrajcą?

Co jest w twoim życiu najważniejsze?

Nie chcę za ciebie odpowiadać na to pytanie, bo chcę byś sam pomyślał.

Dla Żydów z pierwszego czytania najważniejsze były garnki pełne mięsa – pełny żołądek. Dla tych, którzy słuchali Jezusa, pragnieniem był chleb do sytości i podziwianie cudów – znaków dla rozrywki.

A Jezus mówi: "Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki." (J 6,27a)

Co jest w życiu najważniejsze?

Nie chcę odpowiadać na to pytanie, bo chcę byś sam o tym pomyślał.

Pomyśl – co JEST w twoim najważniejsze. A jeśli to odkryjesz – wtedy pomyśl co w twoim życiu POWINNO być najważniejsze – pomyśl i porównaj to z tym, czego uczy Jezus i Ewangelia. I wyciągnij wnioski.

12 thoughts on “Życie nie jest najważniejsze

 1. Wiem. Wszyscy chyba wiedzą, ale nie bardzo chca to przyjmowac do wiadomosci. Bo to takie niemodne, ciche i nieprzebojowe. A my chcemy kolorów, radości, zabaw przy alkoholu, głupich rozmów. Chcemy zyć obok tego co najważniejsze obok Tego Kto najważniejszy, a tak naprawdę to chcielibyśmy by było i tu i tu pełno tego czego sobie życzymy. Tak jak w wierszu Osiołkowi w zloby dano. Nie mógl wybrać.

 2. Pan Bóg dał mi życie a ja je godnie przeżyłem tak powiedzieć u schyłku życia , to najważniejsze.

 3. Najważniejsza w życiu jest miłość, miłość do drugiego człowieka. A jeśli umiem być miłosierna dla swoich nieprzyjaciół, wybaczać bliźnim, to mam szansę być zbawiona. Kocham ludzi i idę za Jezusem. Jestem szczęśliwa, Bóg się o mnie troszczy.

 4. Dla mnie najważniejszy jest Pan Bóg.

 5. Najważniejszy jest Bóg.

  Bóg – Miłość Dobro Prawda Radość Życie Mądrość

  Dziękuję Ci Boże

 6. Najważniejsza jest wiara w śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa Chrystusa. Nawet najpiękniejsze rzeczy tego świata – to tylko marności nad marnościami, przemijające i zapominane. Życie wieczne to największy dar jaki człowiek otrzymał od Boga.Mając w sercu Jezusa Chrystusa- mamy wszytko co najważniejsze. Chwała Panu.

 7. „Zdrowie jednak nie jest największą wartością.”
  Jest jedną z ważniejszych wartości w naszym życiu.Dla mnie jest,może dlatego,że akurat ja go nie mam.

  „Jesteś chory, nic nie pomaga, jest coraz gorzej. I oto staje przed tobą diabeł i obiecuje – dam ci zdrowie, ale ty daj swoją duszę. Co zrobisz?”
  Zdziwię się dlaczego w tak trudnym momencie Boga przy mnie nie ma.

  1. Skąd wiesz, że nie ma?

   1. „„Jesteś chory, nic nie pomaga, jest coraz gorzej. I oto staje przed tobą diabeł i obiecuje – dam ci zdrowie, ale ty daj swoją duszę.”
    Jak jest diabeł,to chyba raczej nie w towarzystwie Boga!

    1. I kochana powiedział Ci to diabeł (myśl – że Boga z Tobą nie ma). Jest, jest.. Jest!

     1. W którym to momencie ja stwierdziłam,iż diabeł do mnie przemówił??

      Ja się tylko zastanawiam,dlaczego
      „Jesteś chory, nic nie pomaga, jest coraz gorzej. I oto staje przed tobą diabeł i obiecuje ”
      Boga brak w tym momencie.Bo jeżeli zjawia się diabeł to raczej nie w towarzystwie Boga.

 8. Znam odpowiedź od dawna… Ale w ciągu dalszym za mało Boga znam, za mało go kocham, aby był dla mnie najważniejszy. Przykra prawda, ale coś innego w moim życiu jest nr jeden. Staram się Go poznawać, aby był mi tak bliski, że życie bym za Niego oddała…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *