Opublikowano 28 komentarzy

Co to jest dobra śmierć?

kazanie, śmierć
Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

18 Niedziela Zwykła, C; Koh 1,2;2,21-23; Ps 95,1-2.6-9; Kol 3,1-5.9-11; Mt 5,3; Łk 12,13-21; Winnica 31 lipca 2016 roku.

Mój tata często powtarzał przysłowie: “Myślał indor o niedzieli a w sobotę mu łeb ucięli”.

Można powiedzieć, bez specjalnego naciągania, że jest to ludowa wersja ewangelicznych słów: “Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie.” (Łk 12,20b)

I o tym będzie dzisiejsze kazanie – o śmierci, o tym, że przychodzi nagle i że trzeba się do niej przygotować.

Każdy dzień przybliża nas do śmierci. Kiedyś przyjdzie taki dzień, który będzie ostatnim dniem. Rzecz w tym, że nie znamy tego dnia. Życzę ci długich lat życia, w zdrowiu i szczęściu, byś mógł żyć i pracować dla dobra swoich bliskich, wszystkich ludzi i Boga. Jednocześnie nie mogę ci dać gwarancji, że nie będzie w najbliższy wtorek twojego pogrzebu.

Nie znamy dnia ani godziny.

Nie chodzi mi w tym momencie o to, by wywołać grozę, lęk i niepewność, ale o to, by zacząć się modlić dla siebie o łaskę dobrej śmierci.

Jeśli tego jeszcze nie robisz.

Proś każdego dnia Boga o łaskę dobrej śmierci.

A modląc się miej świadomość co to naprawdę znaczy.

W dzisiejszym bowiem świecie poplątanych pojęć dobra śmierć przestała znaczyć to co znaczy naprawdę.

Zostawiam już na boku eutanazję, które to słowo znaczy równie dokładnie jak przewrotnie “dobra śmierć”, ale przywołać chcę częste mniemanie, że dobra śmierć to śmierć, która przychodzi nagle i nieświadomie.

Otóż nic bardziej mylnego. Od wieków modlimy się śpiewając: “Od nagłej i niespodziewanej śmierci, zachowaj nas Panie”.

I modląc się o dobrą śmierć miej to na uwadze.

Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, byś miał czas uporządkować swoje sprawy. I nie chodzi mi tu o przepisanie majątku i testament, ale o to, byś każdemu swojemu bliskiemu mógł powiedzieć to, co chcesz mu powiedzieć, albo to, co powinieneś mu powiedzieć, choć może nie chcesz.

Niech cię Bóg zachowa od niespodziewanej śmierci, byś mógł się pojednać, przebaczyć i pożegnać.

Niech cię Bóg zachowa od niespodziewanej śmierci, byś mógł się z Nim pojednać, do Niego wrócić, wyspowiadać się, przyjąć Komunię Świętą, by wejść z Nim we wspólnotę, i z Nim odchodzić z tego świata.

Owszem, rację mają ci, którzy powiedzą, że przecież całe życie mamy po to, by przeżyć je dobrze i z Bogiem. Jednak dla wielu dopiero śmierć jest taką lekcją życia i wiary, której się nie zlekceważy.

Co jeszcze znaczy dobra śmierć?

Dobra śmierć to śmierć w domu, wśród bliskich, wśród swoich. Szpitale są od leczenia. Od umierania jest dom. Wiem, że to jest trudne, ale pozwólmy naszym bliskim odejść. Można się szarpać ze śmiercią i wydzierać jej godzinę, dwie, czy dzień cały, ale jest taki moment, gdy trzeba pozwolić odejść.

I tylko być blisko. I modlić się.

Modląc się o dobrą śmierć masz prawo modlić o to byś nie cierpiał. W samym cierpieniu nie ma nic dobrego. Owszem – można cierpienie ofiarować, cierpienie może pomóc coś zrozumieć, ale cierpienie jako takie jest bezsensowne. Bóg nie wymyślił cierpienia. Przeciwnie: “Otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już /odtąd/ nie będzie.” (Ap 21,4ab)

I to wszystko.

Dobra śmierć to łaska.

Módl się o nią.

Pozostawione komentarze, są dowodem,
że ktoś to czyta.
Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

28 komentarzy do: “Co to jest dobra śmierć?

 1. Nic dodać, nic ująć.
  Widziałam dużo śmierci i dużo cierpienia. Dobra śmierć, to tak jak ksiądz napisał. “I tylko być blisko. I modlić się.” Pozdrawiam.:)

 2. Bardzo dziękuję Księdzu za piękne kazanie . Ostatnio wiele myślę o śmierci niecałe pół roku jak pochowaliśmy mamusię , wiem że jest już u PANA w niebie , była bardzo wierzącą osobą , nauczyła nas swoje 4 dzieci wiary , modlitwy i drogi do kościoła nie tylko w niedzielę należała do róż różańcowych a z czasem ja i mój brat też się zapisaliśmy nawet niedawno mój mąż podjął tę inicjatywę , należała do czcicieli drogi krzyżowej i do Apostolatu Dobrej Śmierci w Górce Klasztornej , a my idąc w jej ślady również jesteśmy członkami Apostolatu do którego może się zapisać każdy nie dając nic od siebie w zależności od poziomu do którego się zapisze . Zachęcam do wpisania się bo cała rzesza ludzi tam należąca modli się za siebie wzajemnie i za zmarłych członków Apostolatu również .
  Niech Dobry BÓG okaże nam swoje miłosierdzie.

 3. Serdecznie dziękuję Księdzu za przypomnienie tej prośby, co do dobrej śmierci.
  Uważam, że Modlitwa Pańska ma wszystkie prośby, (również wola Boża co do mojej śmierci by się ziściła jako w Niebie tak i tu w tym ziemskim życiu).
  Mam pewność ze Zdrowaś Maryjo, że w godzinę śmierci naszej (mojej) jest przy nas MATKA skoro o to proszę.
  Ufam Bożej Opatrzności w której mam pomoc Aniołów, Świętych i tych, których nawet nie domyślam się jeszcze. Uważam, że Bóg – Ojciec wszelkiego stworzenia wie, co powinnam poznać, doznać, wybrać, aby w życiu i tej ziemskiej śmierci należeć do Niego. Przecież ta śmierć jest chwilą dalszego życia (ja to już wiem).
  Bardzo chcę nauczyć się słuchać, by posłuchać – czyli wykonać moje zadanie ( w zamyśle Boga Ojca naszego) po tej stronie życia.
  Jezus Chrystus, który powiedział o sobie, że jest Drogą, Prawdą i Życiem powinien mi wystarczyć, by śmierć była dobrą czyli błogosławioną.
  Jednak prosta pokora o własnej niewystarczalności i prawda o niedoskonałości ugina moje kolana po grzechu do żalu i prosi o litość. Ciągle się uczę i modlę i często jeszcze odnajduję siebie jako niewierne i rozkapryszone dziecko Boże.
  Jeszcze raz dziękuję za Słowo Boże i naukę. Bóg zapłać.

 4. Nigdy tak na temat dobrej śmierci nie myślałem. Tak sobie wymyśliłem ze dobrze byłoby odejść nagle, w jakimś wypadku. Oczywiście przeżywszy co najmniej 70 lat. To kazanie przewróciła mi wszystko !!! I dobrze ☺ Dziękuję

 5. Dobra śmierć… wszyscy o niej na końcu marzymy, planujemy ją, albo ci co mają odwagę się o nią modlą … Wierzę że mój Bóg – Ojciec,Syn i Duch Święty będą ze mną w momencie śmierci … bo którz inny ?? Wierzę że wtedy pokój Chrystusowy ,,który przewyższa wszelkie poznanie ludzkie,, będzie we mnie … o to się modlę . Przesyłam błogosławieństwo i pozdrawiam wszystkich świadomych że koniec życia jest nieunikniony … DZIĘKUJĘ!

 6. Bóg zapłać za powyższy tekst. Chciałabym pomóc mamie w przygotowaniu do dobrej śmierci i przydałoby się jakieś kompendium. Nigdzie go nie znajduję.

 7. Gdy byłyśmy dziećmi – babcia powtarzała nam , że trzeba się modlić ” o dobrego męża i dobrą śmierć”-
  Śmiałyśmy się z tego. Teraz dokładnie wiem co to znaczy! Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie,
  a światłość-wiekuista-niechaj jej świeci ….

 8. Dziekuję i proszę o dalsze drogowskazy.

 9. Jakie życie – taka śmierć , jaka śmierć – taka wieczność…

 10. Dziekuje za bardzo madre kazanie oraz o uswiadomienie tej waznej kwestii smierci.

 11. Kochani dziękuję Wam za te świadectwa,jest to balsam na moje serce!
  Jestem zelatorem dobrej śmierci-osoba świecka.
  Bardzo Was proszę w Górce Klasztornej jest Stowarzyszenie Dobrej Śmierci.
  Bardzo proszę o zapisanie się szczególnie : świadkowie sekt i nie wierzący w Boga-Jezusa zbawiciela,
  to my będziemy modlić się za Was.
  Koszt = dziękuję,a nawet niekoniecznie
  Niech Św. Duch-pocieszyciel da Wam tą łaskę dobrej śmierci!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Z Bogiem – do zobaczenia w ramionach miłosiernego Ojca ale i sprawiedliwego!
  Na pewno jesteś za sprawiedliwością ???????????????
  p.s Ojcze baaaaaaaaaaaardzo dziękuję

 12. Wiem, ze jak ktos zrobi 9 pierwszych piatkow miesiaca to nie umrze w grzechu ciezkim

 13. Dziękuję

  1. Nie zapominam o bliźnich-żyjących i zmarłych,
   Uczynki miłosierdzia są bramą do nieba
   Szczęść Boże

 14. Dziękuję za te słowa, ponieważ nie wiedziałam, że można modlić się o to , abym nie cierpiała przed śmiercią. Myślałam, że to grzech. Bóg zapłać.

  1. Dla tego jednego warto było napisac to kazanie

 15. Chyba nigdy nie modliłem się o dobrą śmierć dla siebie, czy moich najbliższych – dziękuję ojcu za to przypomnienie.

 16. Wiem , przeżyłam nagłą i tragiczną śmierć dwóch braci….Panie zachowaj od niespodziewanej śmierci umierającego i jego bliskich.

 17. Siedem lat mija od czasu, kiedy byłem w utrapieniu śmiertelnej choroby, czerniaka złośliwego.
  Myślałem już o śmierci, byłem jej pewny… Stwierdziłem, że moje życie nie znaczy nic, a po kilku miesiącach pamięć o mnie zaginie bezpowrotnie. Przepełniała mnie pustka. Wówczas przyszedł
  ON. W kilka sekund dał poznać kim w istocie jest Bóg. Dał poznać prawdę o Krzyżu i Miłości.
  Żyję, bo mam chyba coś jeszcze do zrobienia na tej ziemi…
  Dziękuję Księdzu za mądre kazanie.

 18. Witam serdecznie, czytamy, czytamy i analizujemy księdza kazania. Dzielę się z innymi tym co przeczy-
  tam. A dzisiaj -cenna wskazówka.Pozdrwaiam

 19. Bardzo serdecznie dziękuję księdzu za te kazanie szczególnie że moja koleżanka Edyta bardzo cierpi ma raka języka. Oboje z mężem i córeczka są wierzący i musze mówić sobie że wszystko w rękach Pana
  Będzie tak jak On zechce AMEN

 20. Z dzisiejszej Komplety:
  “Noc spokojna i smierc szczesliwa niech nam da Bog wszechmogacy
  Ojciec i Syn i Duch Swiety. Amen”
  Niech Pan blogoslawi ….. Ps 134.

 21. Tak trzymaj nie jesteś chrześcijaninem kanapowym,masz na nogach pielgrzymie buty – IDŻ

 22. patronami dobrej śmierci są: św Józef (przy jego śmierci był Jezus), a drugim (chyba wczoraj przeczytałam na portalu benedyktynów tynieckich) – św Benedykt. Na medaliku św. Benedykta jest napis (albo skrót) o obecność tego świętego w chwili śmierci, też jest napis (skrót), żeby zły duch trzymał się z dala – ale nie powinno się podchodzić magicznie do tych napisów, bo najbardziej chroni łaska uświęcająca. Ale dobrze robi spojrzeć na te literki i przypomnieć sobie – można mądrzej żyć.
  Dobrze jest tak czynić, żeby nie musieć tych czynów żałować w chwili śmierci.

 23. Nie liczyłam lat modlitwy, a teraz policzyłam – 22 lata proszę Matkę Bożą Patronkę Dobrej Śmierci o łaskę dobrej śmierci. Chwała Panu!

 24. Dziękuję Ojcze o wspomnieniu tak ważnej dla nas sprawy jak przygotowanie się do śmierci. Żyć dniem dzisiejszym w jedności z braćmi i samym sobą a przede wszystkim w jedności z Panem Bogiem to ogromne i piękne zadanie przed nami. Teresa

 25. Czytamy, czytamy,
  A kurka tak się złożyło, że wczoraj czy to przedwczoraj pomyślałem sobie właśnie o modlitwie o Dobrą Śmierć, i chyba 1 raz się w życiu o to pomodliłem,
  A tu ksiądz z takim tekstem wyskakuje,
  Dla mnie znak,
  Dzięki, i od dziś trzeba pamiętać, i raz na jakiś czas będą o Dobrą Śmierć prosił,

  Pzodro

 26. Nie trzeba wiele pisac ale to świadectwo ,że ktoś to czyta a tekst jest warty zastanowienia i zastosowania go w swoim życiu proszę o więcej drogowskazów na drodze do Jezusa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *