Pomoce do biblijnej formacji dzieci

Parafialna, biblijna katecheza dzieci

Wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa.(Rz 10,17)
Trzymając się mocno przekonania, że fundamentem, źródłem i paliwem wiary jest Słowo Boże staram się odkryć dzieciom mojej parafii piękno, mądrość, głębię i moc Biblii.”

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski, proboszcz Winnicy
Pomoce programu

W klasie III dzieci otrzymują książkę “Dobra Nowina dla dzieci”. Są to wypisy z czterech Ewangelii – 38 fragmentów. W niektórych parafiach jest to element przygotowania do Pierwszej Komunii, w innych parafiach pamiątka Pierwszej Komunii. Ta książka w klasie IV staje się podręcznikiem rocznej, biblijnej katechezy dzieci.

Pomocą do katechezy są ćwiczenia “Czytamy Dobrą Nowinę”. Mają one formę skoroszytu do wpinania kart pracy.

Obejrzyj prezentację wideo (9’38”)

Idea parafialnej, biblijnej katechezy dzieci

Zależy mi na prostej, systematycznej, domowej pracy dziecka z tekstem biblijnym. Wychodząc z założenia, że wydania Pisma Świętego “dla dorosłych” przerastają możliwości dziecka (za dużo tekstu, za małe litery, za trudne przypisy), stworzyliśmy wypisy, które tym możliwościom odpowiadają – mamy wybór fragmentów, duże litery, proste wstępy i wyjaśnienia a także dużo ilustracji.

Do tych wypisów opracowaliśmy ćwiczenia. Dziecko we wrześniu, na początku klasy IV, otrzymuje skoroszyt ze wstępem zawierającym najważniejsze informacje na temat tej formy katechezy.

Potem, poczynając (przykładowo) od pierwszej niedzieli października, w niedzielę, w kościele, odbiera kolejną kartę pracy – kartkę A4 z zadaniami. Na pewnych kartkach jest tylko jedna karta pracy, na innych są dwie karty – dwustronnie. Wszystko po to, by zakończenie miało miejsce po Wielkanocy.

Rozkład proponowany w roku 2023/24

cykl I (prawdziwy Bóg) – Pierwsza karta najpóźniej w niedzielę 15 X, ostatnia w Chrystusa Króla 26 XI

cykl II (prawdziwy Człowiek) – Pierwsza karta w 1 niedzielę adwentu, kolejne niedziele, ostatnia w Boże Narodzenie lub w Niedzielę Świętej Rodziny

cykl III (Nauczyciel) – Pierwsza karta w Nowy Rok lub Trzech Króli, ostatnia w niedzielę przed Popielcem

cykl IV (Zbawiciel) – Pierwsza karta w I Niedzielę Wielkiego Postu, w kolejne niedziele, ostatnia tydzień po Wielkanocy.

Po każdym cyklu jest w skoroszycie dziecka miejsce na przyklejenie naklejki oznaczającej zaliczenie cyklu. Jeśli uznamy, że ogarniemy to sami lub przy pomocy kogoś, to możemy to sprawdzać sami poświęcając chwile na spotkanie z dzieckiem. Możemy też naklejki od razu wydać dziecku (rodzicom), by zrobiło to samo w ramach samokontroli.

Zadaniami kart pracy są:

Karty pracy znajdują się w podpisanych koszulkach segregatora, który znajduje się w wyznaczonym miejscu kościoła, i są zabierane samodzielnie. Zadania wykonywane są w domu a prace swoją można samodzielnie ocenić zaglądając na specjalną stronę internetową z wypełnionymi kartami.

Dobrze jest zrobić uroczystą inaugurację roku a także zakończenie na którym można rozdać pamiątkowe dyplomy ukończenia katechezy.

Dobra Nowina dla dzieci –  więcej o podręczniku

Jeśli znasz tę pozycję – pomiń ten fragment oferty.

Co wyróżnia Biblię Pierwszego Kontaktu – Dobrą Nowinę dla dzieci?

Biblia Pierwszego Kontaktu – Dobra Nowina dla dzieci to wybór 38 fragmentów z czterech Ewangelii, pokazujący w zarysie, ale całościowo, życie i nauczanie Jezusa Chrystusa.

W pracy nad wydaniem przyjęto następujące założenia:

Najlepiej wszystko sobie samemu obejrzeć:

Dobra Nowina dla dzieci by Zbigniew

Koszty

Dobra Nowina dla dzieci przygotowana jest w dwóch formach – z twardą i miekką oprawą. Cena detaliczna wynosi odpowiednio 39 zł i 27 zł. W zakupach hurtowych, im więcej egzemplarzy tym taniej, cena schodzi do 27 zł i 19 zł.

W tej ofercie, połączonej z zakupami ćwiczeń, cena wynosi 26 zł (oprawa twarda) i 17 zł (oprawa miękka).

Warunkiem takiej ceny jest nabycie książki zapakowanej w pakiety po 5 egzemplarzy. Nabywamy wielokrotność pakietu.

Czytamy Dobrą Nowinę – więcej o ćwiczeniach

Ćwiczenia “Czytamy Dobrą Nowinę” są dodatkiem do wypisów biblijnych “Dobra Nowina dla dzieci”.

Mają one formę papierowego skoroszytu, z metalowym wąsem, do wpinania kolejnych kart pracy.

Karty pracy są czarno-białe, wydrukowane jednostronnie na kartce formatu A4. Karty mają gotowe dziurki do wpięcia w skoroszyt. Na drugiej stronie skoroszytu znajduje się szkicowa mapa Ziemi Świętej, na której dzieci, w trakcie katechezy, zaznaczać będą miejscowości i miejsca wydarzeń biblijnych. Mapa ze szczegółami znajduje się w “Dobrej Nowinie dla dzieci”.

Na trzeciej stronie skoroszytu mamy spis wszystkich fragmentów i kart pracy. Pogrupowane są one w cztery tematy:

Zaczynamy zatem katechezę od cudu w Kanie Galilejskiej (10), uzdrowienia niewidomego żebraka (11); paralityka (12) i kolejne cuda:

Dziecko odbiera kartę w kościele. Można wymyśleć swój własny sposób dystrubucji, ale polecamy najbardziej samoobsługę. W kościele, w wyznaczonym miejscu znajduje się segregator do którego wpięte są koszulki z nazwiskami dzieci. Jeśli dzieci w parafii jest dużo i skupiają się na jednej Mszy Świętej to może warto mieć dwa lub trzy segregatory, by uniknąć kolejek. Do koszulek wkładane są karty pracy. Karty wyjmowane są samodzielnie – zabierana jest karta, koszulka zostaje. Jeśli karta nie zostanie odebrana, to w następnym tygodniu do koszulki trafia kolejna karta. Wtedy dziecko (rodzice) odbiorą dwie karty. Gdy widać będzie, że karty zalegają jest to okazja do dyskretnego i życzliwego przypomnienia o katechezie.

Odbierane karty w kościele na pewno nie załatwią problemu nieobecności dzieci w kościele, ale mogą się przyczynić do lepszej frekwencji.

W pakiecie oprócz skoroszytu i kart pracy są także dyplomy (format A4) ukończenia katechezy. Można je uroczyście wręczyć dzieciom, które taką roczną katechezę ukończyły.

dyplom ukończenia katechezy, A4

Koszty

Koszt dla jednego dziecka (skoroszyt + karta tytułowa i wstęp + 38 kart pracy (na 27 kartkach) + dyplom) wyniesie 12 zł.

Zatem koszt pakietu 5 egz. wyniesie 60 zł.

Warianty oferty

Podstawą oferty są pakiety ćwiczeń “Czytamy Dobrą Nowinę”. Zakładamy, że “Dobra Nowina dla dzieci” jest już w posiadaniu dzieci.

Taki pakiet zawiera komplet skoroszytów i kart pracy dla 5 dzieci na rok. Mamy zatem w pakiecie 5 skoroszytów, okładek, 5 kart tytułowych, 5 wstępów, 5 kart do katechezy pierwszej itd. Oraz na koniec 5 dyplomów. Wszystko zafoliowane w “cegłę”. Nie dzielimy pakietów – teoretycznie byłoby to możliwe, ale zawsze droższe. Zamawiając pakiety zawsze zaplanujmy sobie małą nadwyżkę – może ktoś dojść w trakcie roku, ktoś komuś może omyłkowo zabrać kartę, dobrze jest mieć mały zapas.

Jeśli ktoś chce tej katechezy u siebie a dzieci nie mają jeszcze “Dobrej Nowiny dla dzieci” polecamy wspólny zakup podręcznika i ćwiczeń.

Można wybrać Czytamy dobrą Nowinę [pakiet 5 egz.] i dodatkowo Dobrą Nowinę dla dzieci [pakiet 5 egz.] – miękka oprawa

lub też wersję droższą

Można wybrać Czytamy dobrą Nowinę [pakiet 5 egz.] i dodatkowo Dobrą Nowinę dla dzieci [pakiet 5 egz.] – twarda oprawa

W każdej wersji można zamówić wielokrotność pakietu.

W jaki sposób mogę nabyć?

Tylko na tej stronie!

Z początkiem października (to optymalne) można będzie ruszyć z katechezą.

Zamawiamy przez formularz na dole strony. Przykład dla 20 dzieci dla których potrzebujemy też “Dobrej Nowiny dla dzieci”, w wersji miękkookładkowej.

Zamówienie można opłacić internetowo lub zwykłym przelewem.

Koszt wysyłki, niezależnie od ilości paczek to 13 zł.

Wysyłka zagraniczna możliwa jest po ustaleniu kosztów wysyłki – proszę o kontakt.

Odpowiem na wszystkie pytania i wątpliwości

Obszernie i chyba wyczerpująco zaprezentowałem tę ofertę. Jesli jednak masz jakieś pytania czy wątpliwości to zapytaj pisząc maila: zpm@natan.pl lub zadzwoń 501 231 895 (jak nie odbiorę to oddzwonię).

Zamów potrzebną liczbę pakietów