Wydanie fragmentów Pisma Świętego,
dla dziecka, które uczy się czytać!

Biblia Pierwszego Kontaktu.

Dobra Nowina dla dzieci

Egzemplarz w twardej okładce

Biblia Pierwszego Kontaktu

Opinie czytelników
Dobra Nowina dla dzieci to bardzo dobra książka, która pomaga dzieciom w zainteresowaniu się Pismem Świętym.
Maria Michalska z Łomży

Poniżej 12 minutowa prezentacja całej książki – wszystkich stron:

Opinie czytelników
Książka ,,Dobra nowina dla dzieci” to dobra propozycja dla młodszych czytelników. Dzieci mogą dzięki niej poznawać życie Pana Jezusa w sposób łatwiejszy, bardziej przystępny. W książce zawartych jest wiele informacji na temat kultury żydowskiej, tamtejszych obyczajów. Do tego wszystkiego piękne, kolorowe obrazki ukazujące sceny z życia Jezusa. Pięknie wydana książka, polecam na prezent i nie tylko.

Czy wiesz jaka może pojawić się myśl w głowie ośmio, czy dziesięciolatka, gdy dostaje prawdziwe Pismo Święte? Nie jest ważne, jakie to będzie tłumaczenie, nie jest też ważne, czy całość, czy tylko Nowy Testament.

Ta myśl brzmi:

“To nie jest dla mnie!”

Faktycznie, Biblia przerastać będzie swoimi rozmiarami wszystko, co dziecko do tej pory przeczytało i w najbliższym czasie przeczyta. Dopiero nauczyło się czytać a tu tyle liter i takie małe. Jak się do tego zabrać? I wszędzie jakieś cyferki, gwiazdki, jak to czytać? I takie to trudne! I tyle tego!

Prawdziwa katastrofa, gdy mały człowiek dorośnie, ale do końca życia nie rozstanie się już z myślą, że Biblia “to nie jest dla mnie!” To wcale nie jest wydumany scenariusz. Wiele osób żyje z takim podejściem do Pisma Świętego.

Może być inaczej, gdy we właściwym czasie, w chwili gdy dziecko zaczyna w miarę pewnie i samodzielnie czytać, podsunąć mu właściwe wydanie Pisma Świętego, a dokładnie wypisy z niego, przeznaczone dokładnie dla niego, dla dziecka, które właśnie nauczyło się czytać.

Jest mnóstwo wydań “Biblii dla maluszków” – kolorowe, rysowane, malowane, komiksowe, rymowane, opowiadane, parafrazowane, duże, małe, wodoodporne i zwykłe. Jest też wiele wydań Biblii dla dorosłych – różne tłumaczenia i formaty.

Nie ma jednak czegoś “pomiędzy”. Nie ma prawdziwego tekstu Pisma Świętego dla dziecka, które właśnie nauczyło się czytać, ale dorosłe wydanie jeszcze je przerasta.

Nie ma, a dokładnie rzeczy ujmując “nie było”. Tę lukę wypełnia teraz:

Dobra Nowina dla dzieci

Opinie czytelników
Książka o treści dostępnej dla dzieci, pięknie i estetycznie wydana. Kupiłam ją dla prawnuczki przygotowującej siię do I Komunii Św. Kupię jeszcze dla mojego pięcioletniego wnuka.

Książka powstała w ramach projektu:

Założenia:

Formacja biblijna dziecka wymaga przyjęcia etapów. Gdy dziecko uczy się czytać, otrzymuje wypisy z czterech Ewangelii. Następnie dostaje Ewangelię Marka, potem Ewangelię Łukasza. W ten sposób dojrzewa do “dorosłego” wydania. Jednocześnie dorośli pomagają dziecku w poznawaniu Biblii przez ćwiczenia i wspólne studiowanie.

Niniejsza publikacja jest realizacją pierwszego etapu.

Opinie czytelników
Kupiłam córce na Pierwszą Komunię Świętą, znałam wcześniej książki ks. Z. Maciejewskiego dlatego wiedziałam, że to będzie strzał w dziesiątkę i się nie pomyliłam. Córka zadowolona, czyta codziennie, treść bardzo przystępna dla dzieci i mówi, że dowiedziała się i zrozumiała lepiej wiele biblijnych treści.

Obejrzyj teraz prezentację wideo (7’47”) “Dobrej Nowiny dla dzieci”:

Przejrzyj całą zawartość książki

Oceń samodzielnie efekt naszej pracy. Całość naszej publikacji umieszczamy w poglądowych screenach poniżej. Najlepiej kliknij galerię poniżej i oglądaj w powiększeniu.

Opinie czytelników
Kupiłam trzy egzemplarze dla wnuków. Książka bardzo mi się spodobała. Moim wnukom również.
Halina Ponczkowska Płock

Co wyróżnia Biblię Pierwszego Kontaktu – Dobrą Nowinę dla dzieci?

Biblia Pierwszego Kontaktu – Dobra Nowina dla dzieci to wybór 38 fragmentów z czterech Ewangelii, pokazujący w zarysie, ale całościowo, życie i nauczanie Jezusa Chrystusa.

W pracy nad wydaniem przyjęto następujące założenia:

Opinie czytelników
Super pomoc w poznawaniu Jezusa. Podarowałam książki znajomym rodzinom, które wykorzystują z dziećmi. Sama też często korzystałam w katechezie klasy 4 w jednym roku pracy z dziećmi.
Dorota Gałuszka. Porąbka

Tłumaczenie Dobrej Nowiny dla dzieci

Tłumaczenie tekstu Biblijnego przeznaczone dla dzieci, to coś więcej niż tylko tłumaczenie na język polski. Należy jeszcze zauważyć i uszanować możliwości małego dziecka.

W praktyce oznaczało to przyjęcie dwóch zasad w tłumaczeniu:

Dwa przykłady:

Jezus uciszając burzę najczęściej:

“Powstawszy, zgromił.” [Biblia Tysiąclecia V]

lub

“Wstał, skarcił.” [Przekład Dosłowny EIB]

U nas jest po prostu:

“Wstał i krzyknął.” [Biblia Pierwszego Kontaktu – Dobra Nowina]

Anioł Gabriel przy zwiastowaniu mówi najczęściej:

(36): A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. [Biblia Tysiąclecia V, Łk 1]

(36): Oto Twoja krewna Elżbieta pomimo starości poczęła syna i jest już w szóstym miesiącu, chociaż uważa się ją za niepłodną. [Biblia Paulistów, Łk 1]

U nas zaś mamy w tym miejscu nie jedno a trzy zdania:

(36): Opowiedział jej także o jej krewnej Elżbiecie. Miała ona nigdy nie mieć dzieci, a jednak będzie miała dziecko. I od sześciu miesięcy nosi je pod swoim sercem. [Biblia Pierwszego Kontaktu – Dobra Nowina, Łk 1]

Przykład tłumaczenia sceny Zwiastowania”

Ważne pytanie może dotyczyć kompetencji tłumaczy. Zadania tłumaczenia podjął się ks. Zbigniew Paweł Maciejewski oraz Chryzostom Pamiętny. Obie osoby nie są wykwalifikowanymi biblistami, nie mają znajomości języka greckiego. Mają natomiast doświadczenie w pracy z dziećmi a zatem dysponują znajomością mentalności i psychiki dziecka. Zapewne najlepszym tłumaczem byłby ktoś po solidnych studiach biblijnych oraz jednocześnie z dużym doświadczeniem pracy z małymi dziećmi. Jest to jednak egzotyczne połączenie kompetencji.

Tłumacze, w praktyce, opierali się na dosłownym tłumaczeniu, opatrzonym aparatem krytycznym, zamieszczonym w Ewangelicznym Przekładzie Interlinearnym Biblii.

Dla wersetu z Ew. Łukasza, podannego wyżej, wygląda to tak:

W niektórych przypadkach sięgano po dostępne słowniki, by lepiej ustalić znaczenie niektórych terminów. Opierając się na dostępnym tłumaczeniu interlinearnym starano się nadać jej formę literacką. Efekty konfrontowano i korygowano ze współczesnymi, polskimi tłumaczeniami.

Opinie czytelników
Książka Dobra Nowina jest bardzo przydatną i mądrą pomocą w nauczaniu religijnym dzieci. Uczniowie z ochotą wykonują ćwiczenia zalecane przez autora. Praktycznie pozwala dotrzeć do miejsc związanych z działalnością Jezusa. Uczy korzystania z Pisma Świętego. Jest nieodzowną pomocą dydaktyczną na lekcjach religii. Osobiście wykorzystuję też fragmenty wybranych tekstów EWANGELII do inscenizowania tychże. Bardzo dziękuję za wydanie takiej dobrej pozycji książkowej. Zainteresowana jestem też proponowanymi kartami pracy. Pozdrawiam Autora
Krystyna Brzezicka z Rymanowa Zdroju

Przypisy Dobrej Nowiny dla dzieci

Tworząc pomoce do zrozumienia tekstu autorzy uznali jedną ważną rzecz dotyczącą możliwości dziecka. Dziecku może sprawić dużą trudność skorzystanie z klasycznego przypisu – czytanie tekstu, przerywanie go, gdy napotka wyraz z numerem przypisu, przejście do przypisu i przeczytanie go, powrót do czytanego tekstu biblijnego. To, co jest normalne i naturalne dla dorosłej osoby, naprawdę może być trudne dla małego dziecka.

Zdecydowano się zatem, by nie robić klasycznych przypisów, ale każdy fragment poprzedzić wstępem, który wprowadzi we fragment i wyjaśni pojęcia, które mogą sprawić trudność.

Wstęp do perykopy o ucieczce do Egiptu wygląda tak:

Opinie czytelników
Fantastyczna książka dla dzieci.
Justyna

Formatowanie Dobrej Nowiny dla dzieci

Małe dziecko, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę z czytaniem potrzebuje tekstu, gdzie mieć będzie duże litery, gdzie szpalta tekstu nie będzie za szeroka oraz będzie w tekście spora interlinia. To wszystko ułatwia czytania. Obszerność tekstu w wydaniach dla dorosłych, wymusza miniaturyzację. W naszych wypisach, przy wyborze tekstów, daliśmy naprawdę duże litery. A wszystko mieści się na formacie A4.

Opinie czytelników
Bardzo szybka realizacja, książka pięknie zapakowana, możemy w spokoju przygotowywać się do Pierwszej Komunii.
Nika z córką

Ilustracje Dobrej Nowiny dla dzieci

Każda perykopa jest zilustrowana całostronicową akwarelą. Mały przegląd zamieszczamy poniżej:

Zamieściliśmy także akwarelowe mapy Palestyny i cesarstwa rzymskiego:

Rozdziały i wersety Dobrej Nowiny dla dzieci

Autorzy uznali, że ważne dla formacji biblijnej dzieci jest wprowadzenie od samego początku podziału na rozdziały i wersety. Ważna jest też umiejętność odczytywania skrótów biblijnych.

Jakie fragmenty weszły w skład “Dobrej Nowiny dla dzieci”?

Przy wyborze kierowaliśmy się pragnieniem, by szczegółowo potraktować narodzenie oraz ostatnie dni Jezusa Chrystusa. Chcieliśmy też pokazać jego cuda – uzdrowienia, wskrzeszenia i panowanie nad naturą. Oczywiście także Jego nauczanie – przypowieści i fragmenty “kazania na górze”. Pokazać też chcieliśmy ludzką i boską naturę Jezusa.

Każdy wybór pozostaje subiektywny i kontrowersyjny. Nasz ostatecznie wygląda tak:

Opinie czytelników
Dobra Nowina dla dzieci to bardzo dobra propozycja dla dzieci uczących się czytać, jak i dla tych już umiejących. Podoba się również przedszkolakom ze względu na duże ilustracje. Jest również dobrą pomocą katechety zarówno w szkole jak i w przedszkolu. Treść jest dostosowana do dzieci, zrozumiała i czytelna, a ilustracje ciekawe, zatrzymujące uwagę. Polecam

Dodatkowe komentarze

Przyjęto zasadę, że każdy fragment zaczyna się od całostronicowej ilustracji – strona parzysta. Następna strona to tytuł, wstęp i tekst biblijny. Najczęściej jest tak, że tekst biblijny przechodzi na następną stronę. Gdy zostaje miejsce jest one wypełnione dopełniającą grafiką. Zostaje jednak kolejna cała nieparzysta strona. Wykorzystaliśmy ją, by umieścić na takich stronach nasze mapy oraz dodatkowe, bardziej przekrojowe komentarze, informacje o Biblii, kulturze i historii Palestyny.

Mamy zatem następujące strony:

Przykładowa strona wygląda tak:

Opinie czytelników
Serdecznie polecam, to prawdziwa perełka napisana prostym i ciekawym językiem 💪

Dla kogo jest “Dobra Nowina dla dzieci”?

Dla dzieci, które właśnie nauczyły się czytać, czyli dzieci z końca I klasy i nieco starsze – II i III klasa. W praktyce jest to pomoc adresowana do rodziców, którzy troszczą się o biblijną formację swoich dzieci.

Najlepsze czytanie to czytanie dziecka, przy ojcu lub matce.

Towarzyszyła nam myśl o stworzeniu, może zabrzmi to brzydko, “narzędzia” formacji biblijnej.

Opinie czytelników
Polecam, aby znalazła się w każdej rodzinie. Książkę zakupiłam dla wnuczka, który przeczytał całą i jest bardzo zadowolony.

“Dobra Nowina dla dzieci” – najlepsza rekomendacja

Najlepszą rekomendacją dla “Dobrej Nowiny dla dzieci” niech będzie fakt, że została ona dostrzeżona i doceniona poza granicami kraju, przetłumaczona na ukraiński i wydana przez Paulistów we Lwowie.

Wydanie ukraińskie

“Dobra Nowina dla dzieci” a program “Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii”

Program komunijny “Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii” zawiera szereg odniesień do treści ewangelii. Są to historie komiksowe oraz rozmowy z dzieckiem oparte o fragmenty Ewangelii. Wszystkie te fragmenty są w “Dobrej nowinie…”

Program “Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii” zakłada, że w listopadzie dzieci otrzymują na spotkaniu w kościele, egzemplarz Pisma Świętego. Może to być “Dobra Nowina…”

Opinie czytelników
“Dobra Nowina dla dzieci” autorstwa ks. Zbigniewa Pawła Maciejewskiego to książka niezwykła. W niej dziecko pozna życiorys Jezusa opowiadany fragmentami Ewangelii oraz przystępnym, zrozumiałym tekstem autora, w którym wyjaśnione są też trudniejsze, nieużywane już dzisiaj słowa. Dodatkowym atutem książki są mapki i przepiękne ilustracje Anny Wieczorek. Książka przeznaczona dla dzieci od klasy 1 SP i starszych, można również czytać maluchom. Duża czcionka ułatwi dziecku czytanie.
Elżbieta Walczak

“Dobra Nowina dla dzieci” i “Czytamy Dobrą Nowinę”.

Uzupełnieniem “Dobrej Nowiny dla dzieci” mogą być ćwiczenia “Czytamy Dobrą Nowinę”.

Jest to pomysł na “systemową” biblijną katechezę dzieci – w podwójnej wersji. Każda oparta jest na podręczniku “Dobra Nowina dla dzieci”, do którego opracowaliśmy ćwiczenia – karty pracy zatytułowane “Czytamy Dobrą Nowinę”.

Wersja parafialna

Wersja parafialna to skoroszyt (okładka) i zestaw 38 luźnych kart, które w zamierzeniu rozdawane będą w kolejne niedziele w kościele.

[ZOBACZ OFERTĘ PARAFIALNĄ] (zawiera w sobie także wariant ćwiczenia wraz z podręcznikiem)


Wersja indywidualna – domowa

Wersja indywidualna to broszura zawierająca w sobie wszystkie 38 kart.

[ZOBACZ OFERTĘ INDYWIDUALNĄ] (zawiera w sobie także wariant ćwiczenia wraz z podręcznikiem)

Jak jest wydana “Dobra nowina dla dzieci”?

Oferujemy książkę w dwóch wersjach

Sprzedajemy pojedyncze egzemplarze oraz pakiety pakowane po 5 egzemplarzy.

Opinie czytelników
Pięknie ilustrowana, dostosowana do dzieci. Super pozycja jako prezent na komunię.

Jak zamówić i jaki będzie koszt?

Sprzedajemy książkę w dwóch wersjach: w miękkiej i twardej oprawie.

Normalnie (detalicznie) „Dobra Nowina dla dzieci” kosztuje:

Oprawa miękka27,00 zł
Oprawa twarda39,00 zł

Przy zakupie 5 egzemplarzy:

Oprawa miękka22,00 zł
Oprawa twarda33,00 zł

Przy zakupie 10 i więcej egzemplarzy:

Oprawa miękka21,00 zł
Oprawa twarda31,00 zł

Przy zakupie 20 i więcej egzemplarzy:

Oprawa miękka19,00 zł
Oprawa twarda27,00 zł

W przypadku pakietów pakujemy zawsze po 5 egzemplarzy.

Koszty przesyłki kurierskiej to 13 zł.

Zamawiamy za pomocą formularza poniżej. Po wybraniu możemy zmienić liczbę egzemplarzy lub pakietów. Zamówienie można opłacić internetowo lub zwykłym przelewem. Wysyłki za pobraniem – proszę złożyć zamówienie wybierając zwykły przelew a w informacjach dodać “proszę wysłać za pobraniem”. Doliczymy 6 zł kosztów pobrania. Wysyłki zagraniczne możliwe po indywidualnym ustaleniu kosztów wysyłki. Orientacyjnie to koszt 80 – 100 zł, przy większych gabarytach więcej.

Masz jakieś pytania?

Jeśli masz jakieś pytania śmiało dzwoń 501 231 895 lub mailuj zpm@natan.pl

A teraz zamów!