Ten wpis jest swego rodzaju przewodnikiem po materiałach dla rodziny programu „Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii”. Pomocami do tego programu są właśnie owe materiały oraz segregator dla prowadzącego program księdza.
Program „Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii” zakłada, że to rodzice, w największym stopniu, pracują ze swoimi dziećmi, przygotowując je do Pierwszej Komunii. Pomocą dla nich służą materiały komunijne, które sukcesywnie otrzymują przez cały rok. Mamy do rozdania 22 materiały niedzielne, 3 materiały na trzy spotkania ogólne, oraz jeden list powitalny. Do trzymania tego wszystkiego służą okładki – skoroszyt z metalowym wąsem. Wszystkie materiały są podziurkowane.
Jak się w tym nie pogubić? Temu służy ten wpis.
W segregatorze dla prowadzącego jest jeden skoroszyt z wpiętym w niego kompletem materiałów. Służy prowadzącemu do orientacji w tych materiałach.
Na potrzeby parafii należy zaopatrzeć się w pakiety materiałów. Taki pakiet wygląda tak:

Pakiet taki to komplet materiałów, na rok pracy, dla 10 rodzin. W skład pakietu wchodzi: 10 skoroszytów/okładek, 10 materiałów na 22 niedziele, 10 materiałów na trzy spotkania ogólne, 10 listów powitalnych. Wszystko jest zafoliowane w poręczną „cegłę”.
Materiały są sprzedawane w takich właśnie pakietach. Nie ma możliwości kupienia kompletów dla 12, 47, 102 rodzin. Kupujemy 20, 50, 110 kompletów – czyli 2, 5 lub 11 „cegieł”. To co zostanie, będzie na przyszły rok. Dodruki będą identyczne. Pamiętajmy też, że niemal zawsze w październiku zgłosi się dziecko jakiś rodziców z nieco opóźnionym zapłonem. Warto mieć zapas.
Czego nie ma w pakiecie a co powinna rodzina mieć w segregatorze? Nie ma opisu jak wyglądać będzie przygotowanie, z podaniem obowiązujących zasad. Nie ma też terminów spotkań. Pewien wzorzec podany jest w pomocach, można z niego skorzystać, ale każda parafia musi go dostosować do swoich potrzeb. Trzeba to wydrukować we własnym zakresie – zmieści się to na czterech stronach a5, czyli wystarczy kartka ksero zadrukowana po obu stronach. Zgieta na pół i z dziurkami.
Jeśli mamy więcej dzieci – rodzin, to od razu warto wszystkie pakiety rozfoliować i poukładać rodzajami. Przy okazji warto wszystko przejrzeć i przeliczyć, czy wszystko się zgadza. Układanie pakietów do ręczna robota i zawsze może być błąd ludzki.
Zaraz na początku w skoroszyty/okładki powinien być włożony list powitalny:
Oprócz tego w okładkach powinna znaleźć się kartka z opisem przygotowania oraz terminami.
Taka przykładowa kartka (Winnica 2019/2020) może wyglądać tak:
Materiały warto od razu ułożyć we właściwej kolejności do rozdawania:
Najpierw pojedyncza kartka z białymi trójkątami. Potem, w materiałach niedzielnych, w prawym, dolnym rogu, znajdą się kolorrowe trójkąty, które trzeba wyciąć i dopasować do białych, odkrywając hasło. Ta kartka jest o rozdania na pierwszym wspólnym spotkaniu (koniec wrzesnia, początek października), który otwiera pierwszy cykl:
Potem niedzielne materiały 1-7
Kolejna pojedyncza kartka z białymi trójkątami. Do rozdania na drugim wspólnym spotkaniu (przed Niedzielą Chrystusa Króla), który otwiera drugi cykl:
Potem niedzielne materiały 8-14
Kolejna pojedyncza kartka z białymi trójkątami. Do rozdania na trzecim wspólnym spotkaniu (przed ostatnią niedzialą, przed Środą Popielcową), który otwiera trzeci cykl:
Potem niedzielne materiały 15-22.
Materiały najlepiej trzymać wpięte w segregator A5 i trzymać w zakrystii.
Jak materiały trafiają do rodziców?
Samoobsługa, pokażę to na przykładzie Winnicy.
Materiały są w segregatorze. O ich wykładaniu pamięta p. kościelny. Przed spotkaniem ogólnym lub w sobotę przed niedzielą, wkłada materiały do foliowych koszulek w trzech segregatorach z zapięciem kołowym. Mam zawsze ok. 40 dzeci a trzy różnokolorowe segregatory służą do tego, by rozbić kolejkę rodziców po materiały. Gdyby dzieci było więcej, można uzyć większej ilości segregotorów, Gdy mniej, oczywiście mniej. Na segregatorach są naklejone kartki z literami A-K, L-P, R-Ż. W segregatorze wpięte są koszulki foliowe. Do koszulek przylepione są etykiety, na etykietach imię i nazwisko dziecka. RODO? Nie miałem problemów, choć nie gwarantuję, że ktoś jakiego nadwrazliwego rodzica spotka. Wtedy niech będą numery, jak w obozie, chcącemu nie dzieje się krzywda. Za numerami będzie pewnie wiekszy bałagan.
Rodzice mają przykazane, by przed lub po Mszy Świętej brać materiały dla swojego dziecka. Trzeba ciągle przypominać, zwłaszcza na początku, że chodzi o WYCIĄGNIĘCIE kartki z koszulki a nie o wypięcie koszulki. UWAGA! Zawsze trzeba się liczyć z tym, że ktoś jednak wypnie koszulkę. Zawsze trzeba się liczyć z tym, że ktoś weźmie nie swój materiał. Dlatego naprawdę warto mieć w kancelarii 2-3 komplety więcej.
UWAGA!!! Warto zrobić sobie, na swoje potrzeby, terminarz spotkań i niedziel z materiałami. Dla Winnicy na rok 2023/24 wygląda to tak:
Pierwsze spotkanie ogólne w kościele – rodzice i dzieci. (sobota 7 października) pierwsza kartka z białymi trójkątami – do rozdawania na spotkaniach.
Niedzielny Materiał 1. 8 października
Niedzielny Materiał 2. 15 października
Niedzielny Materiał 3. 22 października
Niedzielny Materiał 4. 29 października
Niedzielny Materiał 5. 5 listopada
Niedzielny Materiał 6. 12 listopada
Niedzielny Materiał 7. 19 listopada
niedziela 17 listopada bez materiałów
Drugie spotkanie ogólne w kościele – rodzice i dzieci. (sobota 25 listopada) druga kartka z białymi trójkątami – do rozdawania na spotkaniach.
Niedzielny Materiał 8. 26 listopada (Chrystusa Króla)
Niedzielny Materiał 9. 3 grudnia
Niedzielny Materiał 10. 10 grudnia
Niedzielny Materiał 11. 17 grudnia
Niedzielny Materiał 12. 24 grudnia
Boże Narodzenie bez materiałów
Niedzielny Materiał 13. 31 grudnia
Niedzielny Materiał 14. 7 stycznia
Spontaniczne i żywiołowe kolędowanie przy żłóbku 7 stycznia
kolejne niedziele stycznia i początku lutego bez materiałów
Trzecie spotkanie ogólne w kościele – rodzice i dzieci. (sobota 10 lutego) trzecia kartka z białymi trójkątami – do rozdawania na spotkaniach.
Niedzielny Materiał 15. 11 lutego (ostatnia niedziela przed środą popielcową)
Niedzielny Materiał 16. 18 lutego
Niedzielny Materiał 17. 25 lutego
Niedzielny Materiał 18. 3 marca
Niedzielny Materiał 19. 10 marca
Niedzielny Materiał 20. 17 marca
Niedzielny Materiał 21. 24 marca (palmowa)
Niedzielny Materiał 22. 31 marca (Wielkanoc)
Po Wielkanocy rozmowy indywidualne z rodzinami – finał
12 maja Pierwsza Komunia
Poniżej zestawiam wszystkie materiały, przy niedzielnych podpisując je streszczeniem pomysłu na rozmowę.
List powitalny do segregatora
Kartka rozdawana na pierwszym spotkaniu ogólnym
Wstęp i Zasady jak rozmawiać z dzieckiem.
O różańcu.
Koronka do Miłosierdzia Bożego.
O prezentach.
Co to jest Komunia? Tabernakulum, patena, kielich.
Spowiedź i konfesjonał.
Modlitwa i medytacja.
Kartka rozdawana na drugim spotkaniu ogólnym.
Przeczytanie przypowieści o zaginionej owcy. Pismo Święte.
Adwent i przypowieść o dziesięciu pannach.
Trwanie w łączności z Bogiem. Ciąg dalszy przypowieści o dziesięciu pannach. Nasze „zbiorniki z oliwą”.
Przypowieść o Synu Marnotrawnym.
O Bożym Narodzeniu.
Śpiewniczek kolędowy. Pośpiewajmy razem kolędy.
Jan Chrzciciel.
Kartka rozdawana na trzecim spotkaniu ogólnym.
O popiele, pokucie i Środzie Popielcowej.
Kuszenie Pana Jezusa i nasz post.
Droga krzyżowa.
Scena sądu ostatecznego.
Są inni (inne dzieci) którzy potrzebują naszej pomocy.
Niedziela Palmowa.
Triduum Paschalne.
O czym będzie ostatnia rozmowa rodziny z księdzem.