Pomagam księżom w ich pracy parafialnej, przez dostarczanie publikacji, książek i pomysłów duszpasterskich, ponieważ wierzę, że może to zmienić oblicze Kościoła.

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski, ur. 1965 rok.

Katolicki ksiądz (święcenia 1990), proboszcz Winnicy (Diecezja Płocka), rekolekcjonista, założyciel Fundacji Nasza Winnica, autor książek i publikacji duszpasterskich, katechetycznych i homiletycznych.

“Wychowany” przez Ruch Światło-Życie i Odnowę w Duchu Świętym.

Jak w obliczu malejących praktyk religijnych, hejtu mediów i ludzkiej obojętności uniknąć “eklezjalnej depresji”
i jaką przyjąć duszpasterską strategię odnowy parafii?

Jestem proboszczem Winnicy, średniej wielkości wiejskiej parafii (3.700 osób) położonej na północnym Mazowszu, w Diecezji Płockiej, ok 50 km na północ od Warszawy. Wikary, jeden kościół, w wiosce siedziba gminy, szkoła podstawowa, średnia szkoła rolnicza. To moja pierwsza parafia w której jestem proboszczem, od 2009 roku.

Sądzę, że nie tylko mnie ogarniają czarne myśli i złe emocje, gdy widzę topniejącą liczbę praktykujących wiernych. Staram się, poświęcam, nie żałuję czasu i środków, miałem zawsze i mam zaangażowanego wikarego a mam wrażenie (a raczej obserwację), że nasza parafia się “zwija”.

Zadaję wtedy pytania o sens tego wszystkiego. Z życiem związany jest rozwój, więdnięcie i zanik wiąże się ze śmiercią. Czy czeka nas śmierć parafii, śmierć Kościoła?

Przytłoczony administracyjnymi obowiązkami, sfrustrowany pod “ogniem” ciągłych dyrektyw, dni, tygodni, składek, ankiet, sprawozdań, zadaję sobie ciągle pytania co w mojej pracy powinno być najważniejsze, na czym się skupić?

Skupienie się na wszystkim oznacza, że nie skupiamy się na niczym a nasze duszpasterstwo polega jedynie na obsługiwaniu oczekiwań – ochrzcić, pochować, zajrzeć na opłatek, poświęcić, odprawić.

Nie ma prostych i łatwych odpowiedzi

To jasne, że nie ma prostych i łatwych odpowiedzi. Jednak mam przekonanie, że bezsensem jest uparte trwanie przy rzeczach i schematach, które nie przynoszą owocu. Doświadczamy tego latami a mimo to trzymamy się ich.

Skoro jesteś w tym miejscu i czytasz te słowa to zapewne, podobnie jak ja, szukasz rozwiązań dla siebie i swojej parafii. Nie mam żadnych trików ani cudownych metod. Sądzę, że takowych w ogóle nie ma.

Mam jednak pewien pomysł, który realizuję w swojej parafii.

Mam swoje przemyślenia, swoje doświadczenia i swoje próby pchnięcia parafii na nowe tory. Mam też pewien sposób na odnalezienie sensu.

I chciałbym się nim z Tobą podzielić.


Opracowanie dla proboszczów – założenia pomysłu, przykładowe kazanie, ogłoszenia, relacja z wyników

Mam sposób, który mnie osobiście ratuje od “eklezjalnej depresji” i mam swoją strategię rozwoju parafii

Jeśli chcesz ją poznać mam dla Ciebie następującą propozycję. Koncepcje i uzasadnienie pomysłu, kazanie które z tej okazji wygłosiłem w parafii (tekst, wideo, audio) ogłoszenia i inne potrzebne materiały oraz wstępne podsumowanie tego jak to wszystko wyszło zebrałem w pliku PDF (do którego dołączam wersję edytowalną), który chciałbym ci wysłać mailem.

Zawiera:

  • Koncepcja i uzasadnienie pomysłu
  • Kazanie inauguracyjne
  • Ogłoszenia
  • Wstępne podsumowanie

Jeśli chcesz dostać to opracowanie to zapraszam cię do nawiązania ze mną kontaktu przez wpisanie swojego adresu e-mail na moją listę mailingową. Po zapisie i potwierdzeniu otrzymasz materiały. Z listy w każdej chwili będziesz mógł się wypisać, choć mam nadzieję na dłuższy kontakt.


Jeśli z jakiś względów nie chcesz zapisywać się na listę (szkoda!) to napisz do mnie fundacja@funawi.pl i poproś o publikację.