Opublikowano 8 komentarzy

Proboszcz Winnicy #7 O wieczystej adoracji mikrofonu

O wieczystej adoracji mikrofonu

Dbajmy o świętość ołtarza!

Architektura, aranżacja wnętrza każdego kościoła powinna kierować naszą uwagę… na ołtarz. Nie na tabernakulam, ale właśnie na ołtarz. Wokół tego ołtarza spotyka się Kościół na sprawowaniu Mszy Świętej, na tym ołtarzu sprawowana jest Najświętsza Ofiara, z tego ołtarza (a nie z tabernakulum) powinna być udzielana Komunia Święta.

Niestety w wielu kościołach ołtarze są po prostu zagracone. Znaleźć tam można wszystko – kwiaty, mszał, księgi, lampkę, wentylator, intencje mszalne. A króluje na środku mikrofon. Można powiedzieć, że w wielu kościołach trwa wieczysta adoracja mikrofonu.

Wiem z czego to po części wynika. Z samotności księdza. Jeśli nie ma ministranta, nie ma kościelnego, to ksiądz przed Mszą Świętą i tak musi wszystko postawić na ołtarzu – mszał, kielich, ampułki… no i mikrofon.

Dlaczego jednak nie sprzątnie się tego po Mszy Świętej? Dlaczego pozostawia się ten nieszczęsny mikrofon do wieczystej adoracji?

Może warto pomóc księdzu? Pomóc zgłaszając się do posłużenia w czasie Mszy Świętej. Wtedy na ołtarz stawiamy tylko to, co jest potrzebne w czasie Mszy Świętej. Gdy przestaje być potrzebne, zabieramy z ołtarza.

Dbajmy o świętość ołtarza!


Przeczytałeś? Skomentuj, dopowiedz, zapytaj. Dopowiadam i odpowiadam, ale nie toczę polemik w komentarzach.

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
Fundacja Nasza WInnica
Od Litery Do Wiary. Rzeczy Dobrze Pomyślane.

Pomagam księżom w ich pracy parafialnej,
przez dostarczanie publikacji, książek i pomysłów duszpasterskich,
ponieważ wierzę, że może to zmienić oblicze Kościoła.

8 komentarzy do “Proboszcz Winnicy #7 O wieczystej adoracji mikrofonu

  1. Jeśli ktoś jest skupiony na BOGU, jeśli dla Niego przychodzi do kościoła , to mu żadne mikrofony nie przeszkadzają.

  2. Co za buractwo tu widzę, już nawet mikrofon stał się świętością, do czego zło jeszcze może doprowadzić. , Mikrofon jest po to by wierni mogli wyraźnie słyszeć ewangeli i nie tylko,,,(diabeł tkwi w szczegółach) i oto mu chodzi, żeby zniechęcić do uczestnictwa w mszy. Skupcie się na prawdzie wiary 🙏a nie szukajcie dziury w całym, ,,, Na mszy jesteśmy z miłości do Boga a nie rozglądać się , kto i jak jest ubrany, czy co gdzie leży, z mojej strony to przykre 😥 że Pana Boga się nie widzi tylko mikrofon. Niech Wam Bóg Błogosławi 🙏

    1. Niewiele z tego rozumiem, ale kto powiedział, że mam rozumieć?

  3. W parafii Matki Bożej Królowej Polski ołtarz po Mszy świętej jest pusty i przykryty stosowną nakrywką. W tym czasie koloru zielonego. Zgadzam się z Księdzem, że na ołtarzu podczas Eucharystii powinno być jak najmniej „rekwizytów”. Pozdrawiam – ks. Artur

  4. No to jakie rozwiązanie proponujesz?

    1. To pytanie do treści wpisu? Pytam, bo odpowiedź chyba jest jasna. Mikrofon na ołtarzu może być wtedy, gdy jest potrzebny – od przygotowania darów do Oto Baranek Boży. A do służby liturgicznej należy, by go przynieść i zabrać.

  5. mikrofon stał się najwazniejszym elementem Eucharystii- księż a się mu kłaniają , uchylają głowę by broń Boże nie dotknąć swiętego mikrofonu; tego chyba uczą w seminariach…?

  6. Święta prawda!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *