Nowy program przygotowania dzieci
do Pierwszej Komunii Świętej

“Jak Przekonać Rodziców, By Zaczęli Rozmawiać Z Dzieckiem O Bogu,
Modlili Się Z Nim, Czytali Pismo Święte
I Chodzili Razem Na Mszę Świętą?”

Inaczej (czyli normalnie)
– nowy (stary) pomysł na przygotowanie dzieci
do ich pierwszej Spowiedzi i Komunii.

“Posłuchaj Tej Historii…”

Otwieram drzwi plebani i wchodzi kolejna rodzina “pierwszokomunijna” – ojciec, matka i dziecko. Z uśmiechem zapraszam do środka. Siadam nie za biurkiem, ale w małym kółku, dziecko między rodzicami, ja z nimi. Mam tylko 15 minut, muszę to dobrze wykorzystać…

– Zaprosiłem was na chwilę rozmowy, by patrząc wam, drodzy rodzice, prosto w oczy [i patrzę!] powiedzieć jasno i wyraźnie, że NIE PRZYGOTUJĘ WAM DZIECKA do Pierwszej Komunii.

Widzę dezorientację i pytanie w oczach: “O co chodzi?” Mówię zatem dalej:

– Nie dlatego, że nie chcę, ale dlatego, że jest to po prostu niemożliwe. Gdyby przygotowanie polegało jedynie na nauczeniu się czegoś to tak: Ja czy katechetka coś by zadali, dziecko bystre to w mig by się nauczyło, zdało, i tyle. Tylko, że prawdziwe przygotowanie do Komunii to coś zdecydowanie więcej niż nauczenie się modlitw i pytań.

Możemy nauczyć dziecko modlitwy, nauczy się i zda, ale tylko wy, rodzice, możecie pokazać dziecku i przekonać go, że modlitwa jest naprawdę ważna, gdy będzie widziało jak wy się modlicie.

Możemy nauczyć dziecko części Mszy Świętej i odpowiedzi, ale jedynie wy możecie przekazać dziecku prawdę, że Msza Święta jest czymś naprawdę ważnym, gdy razem z dzieckiem będziecie w kościele.

Dzieje się tak dlatego, że to wy macie dla swojego dziecka nieporównywalnie większy autorytet niż najświętszy nawet ksiądz czy najmądrzejsza katechetka.

Zatem nie ma innej opcji – to WY PRZYGOTUJECIE SWOJE DZIECKO do Pierwszej Komunii.

Poprosiłem was oboje, by pokazać kolejną rzecz niezwykle ważną. W tym przygotowaniu dziecko potrzebuje ojca i matki. Czasem jest tak, że w kościele widać takie “wdowy”, mamy z dziećmi. Ojca nie ma, ale naprawdę nie umarł, tylko został w domu. Jeśli jest w takim domu chłopiec to czego się nauczy? Nauczy się tego, że kościół to takie miejsce dla kobiet i dzieci. Jak dorośnie to dopilnuje, żeby żona z dzieciakami poszła do kościoła. A sam? A sam zostanie w domu!

Zobaczcie jak wiele od was zależy, od waszej postawy, waszego przykładu.

Kiedy mówię o tym, że to wy przygotujecie wasze dziecko do Pierwszej Komunii to nie oczekuję rzeczy niezwykłych. Przeciwnie – bardzo prostych. Trzeba jedynie mieć trochę odwagi, by zacząć. Tak jak rozmawiacie z dzieckiem na różne tematy tak też rozmawiajcie o Bogu i Kościele. Tak jak potraficie. Odważcie się klęknąć z dzieckiem do modlitwy. Nie tylko mama! Otwórzcie Ewangelię i czytajcie razem o Jezusie. No i razem, rodzinnie, idźcie do Kościoła.

Zróbcie to a nikt lepiej nie przygotuje dziecka do Pierwszej Komunii…

Rozmawiamy jeszcze chwilę, wyjaśniam szczegóły, czasem są pytania na które odpowiadam. Daję rodzicom deklarację. 

Zawsze mam przygotowane małe prezenty, najczęściej małe książeczki, by wyszli obdarowani.  

Tak rozpoczyna się w mojej parafii przygotowanie dzieci do Komunii.

Obejrzyj Prezentację Materiałów Programu

“Z Mamą I Tatą Do Pierwszej Komunii?”

Obejrzyj prezentację materiałów

Na Czym Polega Program
“Z Mamą I Tatą Do Pierwszej Komunii?”

Program polega na radykalnym przerzuceniu (przywróceniu) odpowiedzialności za przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii na rodziców, z jednoczesnym życzliwym wsparciem rodziców w wykonaniu tego zadania.

Znaczącymi momentami przygotowania jest indywidualne spotkanie duszpasterza z rodziną – rodzice i dziecko – na początku przygotowania (historia na początku) oraz powtórnie ok. 3 tygodni przed uroczystością. Program zaczyna się festynem, który służy integracji, stworzenia więzi oraz stworzenia otwartej atmosfery.

Rok szkolny to trzy cykle przygotowań, na które składa się spotkanie ogólne oraz przekazywanie w kolejne niedziele materiałów dla dzieci i rodziców. Dzieci otrzymują kolejne komiksy przestawiające historię Jezusa z zachętą to poznania tych wydarzeń w Piśmie Świętym i odmówienia krótkiej modlitwy. Istotniejszą rzeczą jest pomoc dla rodziców – na kartce mają pomysł / instrukcję / scenariusz na przeprowadzenie religijnej rozmowy z dziećmi.

Ważną rzeczą jest przemodelowanie nastawienia księdza do całego zadania – ze strażnika, poganiacza i kontrolera do osoby naprawdę życzliwej i wspierającej rodziców, jacy by oni nie byli. 

“Co Zawiera Program
Z Mamą I Tatą Do Pierwszej Komunii?”

Program to dwie oddzielne – komplementarne zestawy:

 1. Pakiet materiałów dla prowadzącego księdza (Wszystko zapakowane w teczkę zamykaną gumką).
  • Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii. Nowa (stara) wizja przygotowania dzieci. Pastoralne nawrócenie księży, katechetów i rodziców. Jest to zeszyt zawierający wprowadzenie w program – jego filozofię, metodologię i treści.
  • Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii. Program i pomoce dla duszpasterzy. Jest to Zeszyt omawiający szczegółowo zasady programu.
  • Wykaz przykładowych kazań kerygmatycznymi ze strony funawi.pl z linkami do ich łatwego odnalezienia.
  • Dostęp do filmów pokazujących początkową rozmowę duszpasterza z rodziną i rozmowę “dopuszczającą” do Pierwszej Komunii.
  • Dostęp do potrzebnych plików z możliwością ich edycji i dostosowania do własnych potrzeb.
  • Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii. Pomoce dla rodziców i dzieci. Są to zebrane i wpięte w skoroszyt wszystkie materiały, które przez rok otrzymuje rodzina.
 2. Pakiet materiałów dla rodziców i dzieci do rocznej pracy. (Pakowane w komplety dla 10 rodzin na cały rok) 

Pakiet materiałów dla prowadzącego księdza – 67 zł

Pakiet materiałów dla rodziców i dzieci – 10 zł / rodzinę


Broszura:

Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii. Nowa (stara) wizja przygotowania dzieci. Pastoralne nawrócenie księży, katechetów i rodziców.

Zawiera następujące rozdziały:

Broszura:

Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii. Program i pomoce dla duszpasterzy.

Zawiera następujące rozdziały:

Wykaz przykładowych kazań kerygmatycznymi, dostęp do filmów i dostęp do potrzebnych plików to zestaw gotowych linków w przyjaznej formie (krótkie i schematyczne) prowadzących do odpowiednich miejsc w Internecie, niektóre dostępne tylko dla nabywców programu.

Pakiet materiałów:

Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii. Pomoce dla rodziców i dzieci.

zawiera:

Materiały drukowane są w kolorze, na kredowym papierze, z gotowymi dziurkami. Poniżej grafiki dające prezentujące materiał numer 1.

aa

Materiały pakowane są (foliowane) w komplety roczne dla dziesięciu rodzin. W jednym zafoliowanym pakiecie będzie po dziesięć okładek i po dziesięć sztuk każdego materiału.

Tematyka – hasła wywoławcze materiałów dla rodziców na poszczególne niedziele:

 1. Odliczanie do Komunii i Jak rozmawiać z dzieckiem
 2. Różaniec
 3. Koronka
 4. O komunijnych prezentach
 5. Komunia i tabernakulum
 6. Spowiedź i konfesjonał
 7. Medytacja imienia Jezus
 8. Adwent i dziesięć panien
 9. Dziesięć panien – ciąg dalszy
 10. Przypowieść o zaginionej owcy
 11. Przypowieść o synu marnotrawnym
 12. Zapowiedź Bożego Narodzenia
 13. Kolędowy śpiewnik
 14. Chrzest Jezusa – umiłowane dziecko
 15. Zapowiedź Środy Popielcowej
 16. Wielki Post i post
 17. Droga Krzyżowa
 18. Sąd Ostateczny
 19. Dzielenie się z innymi, dalszy ciąg Sądu
 20. Niedziela Palmowa
 21. Trzy Święte Dni
 22. O czym będzie ostatnia rozmowa

“Autor Programu I Wydawnictwo”

Autorem programu “Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii” jest ks. Zbigniew Paweł Maciejewski, proboszcz Winnicy w Diecezji Płockiej. Przed laty stworzył bestsellerowe materiały dla przygotowania młodzieży do bierzmowania: “Szkoła życia z Bogiem”. Jest autorem wielu artykułów i publikacji katechetycznych, pastoralnych i homiletycznych.

Program wydany jest przez Fundację Nasza Winnica, którą autor założył dla wspierania działań swojej parafii.

“Jakie Korzyści Osiągamy
Korzystając Z Programu?”

Program daje:

“Jak Dobrze Prowadzić
Mszę Świętą Z Udziałem Dzieci?”

Program zawiera propozycję i rady dotyczące niedzielnej Mszy Świętej z udziałem dzieci. Takie niedzielne zgromadzenie powinno z jednej strony być atrakcyjne, dynamiczne i szanujące psychologię dziecka. Jednocześnie powinno być prawdziwym duchowym przeżyciem, pozwalającym doświadczyć sacrum. 

Znajdziesz w programie adaptacje zaczerpnięte z “Dyrektorium Mszy Św. z udziałem dzieci” a także kilka eksperymentów liturgicznych.

“Jak Zdobyć Ten Program?”

Oddzielnie zamawiamy materiały dla prowadzącego księdza (teczka) oraz materiały dla rodziców i dzieci – pakiety dla dziesięciu rodzin. Materiały dla rodziców i dzieci, pakiety, pakowane są (zafoliowane) w komplety po 10 sztuk – jeden pakiet zawiera 10 skoroszytów (okładek), dziesięć kartek z “powitalnym listem” do okładek, dziesięć materiałów na pierwszą niedzielę i po dziesięć na kolejne 21 niedziel i trzy dodatkowe materiały graficzne dla dziecka do rozdania na spotkaniach ogólnych – oczywiście po dziesięć. Zatem jeden pakiet “obsłuży” dziesięć rodzin. Nie ma możliwości podzielenia pakietów, zamawiając pakiety powinien mieć kilka sztuk na zapas. Nie wykorzystane materiały w jednym roku przydadzą się w kolejnym. Materiały są dostępne – można zamawiać. 

“Ile To Wszystko Będzie Kosztować?”

Materiały i pomysły pozwalające sensownie przeprowadzić roczne przygotowanie dla rodziców warte są każdej ceny.

Konkretna finansowa inwestycja to:

67 zł teczka prowadzącego

100 zł pakiet dla dziesięciu rodzin
(jedna rodzina przez rok “kosztuje” 10 zł)

Dochód Fundacji Nasza Winnica przeznaczony jest na finansowanie wartościowych, chrześcijańskich i społecznych inicjatyw. Autor programu nie czerpie z wydawnictwa żadnych finansowych profitów.

Zamówienie zrealizujesz w naszym nowym, szybkim sklepie internetowym

[KLIKNIJ TUTAJ]