Nowy program przygotowania dzieci
do Pierwszej Komunii Świętej

“Jak Przekonać Rodziców, By Zaczęli Rozmawiać Z Dzieckiem O Bogu,
Modlili Się Z Nim, Czytali Pismo Święte
I Chodzili Razem Na Mszę Świętą?”

Inaczej (czyli normalnie)
– nowy (stary) pomysł na przygotowanie dzieci
do ich pierwszej Spowiedzi i Komunii.

“Posłuchaj Tej Historii…”

Otwieram drzwi plebani i wchodzi kolejna rodzina “pierwszokomunijna” – ojciec, matka i dziecko. Z uśmiechem zapraszam do środka. Siadam nie za biurkiem, ale w małym kółku, dziecko między rodzicami, ja z nimi. Mam tylko 15 minut, muszę to dobrze wykorzystać…

– Zaprosiłem was na chwilę rozmowy, by patrząc wam, drodzy rodzice, prosto w oczy [i patrzę!] powiedzieć jasno i wyraźnie, że NIE PRZYGOTUJĘ WAM DZIECKA do Pierwszej Komunii.

Widzę dezorientację i pytanie w oczach: “O co chodzi?” Mówię zatem dalej:

– Nie dlatego, że nie chcę, ale dlatego, że jest to po prostu niemożliwe. Gdyby przygotowanie polegało jedynie na nauczeniu się czegoś to tak: Ja czy katechetka coś by zadali, dziecko bystre to w mig by się nauczyło, zdało, i tyle. Tylko, że prawdziwe przygotowanie do Komunii to coś zdecydowanie więcej niż nauczenie się modlitw i pytań.

Możemy nauczyć dziecko modlitwy, nauczy się i zda, ale tylko wy, rodzice, możecie pokazać dziecku i przekonać go, że modlitwa jest naprawdę ważna, gdy będzie widziało jak wy się modlicie.

Możemy nauczyć dziecko części Mszy Świętej i odpowiedzi, ale jedynie wy możecie przekazać dziecku prawdę, że Msza Święta jest czymś naprawdę ważnym, gdy razem z dzieckiem będziecie w kościele.

Dzieje się tak dlatego, że to wy macie dla swojego dziecka nieporównywalnie większy autorytet niż najświętszy nawet ksiądz czy najmądrzejsza katechetka.

Zatem nie ma innej opcji – to WY PRZYGOTUJECIE SWOJE DZIECKO do Pierwszej Komunii.

Poprosiłem was oboje, by pokazać kolejną rzecz niezwykle ważną. W tym przygotowaniu dziecko potrzebuje ojca i matki. Czasem jest tak, że w kościele widać takie “wdowy”, mamy z dziećmi. Ojca nie ma, ale naprawdę nie umarł, tylko został w domu. Jeśli jest w takim domu chłopiec to czego się nauczy? Nauczy się tego, że kościół to takie miejsce dla kobiet i dzieci. Jak dorośnie to dopilnuje, żeby żona z dzieciakami poszła do kościoła. A sam? A sam zostanie w domu!

Zobaczcie jak wiele od was zależy, od waszej postawy, waszego przykładu.

Kiedy mówię o tym, że to wy przygotujecie wasze dziecko do Pierwszej Komunii to nie oczekuję rzeczy niezwykłych. Przeciwnie – bardzo prostych. Trzeba jedynie mieć trochę odwagi, by zacząć. Tak jak rozmawiacie z dzieckiem na różne tematy tak też rozmawiajcie o Bogu i Kościele. Tak jak potraficie. Odważcie się klęknąć z dzieckiem do modlitwy. Nie tylko mama! Otwórzcie Ewangelię i czytajcie razem o Jezusie. No i razem, rodzinnie, idźcie do Kościoła.

Zróbcie to a nikt lepiej nie przygotuje dziecka do Pierwszej Komunii…

Rozmawiamy jeszcze chwilę, wyjaśniam szczegóły, czasem są pytania na które odpowiadam. Daję rodzicom deklarację. 

Zawsze mam przygotowane małe prezenty, najczęściej małe książeczki, by wyszli obdarowani.  

Tak rozpoczyna się w mojej parafii przygotowanie dzieci do Komunii.

Obejrzyj Prezentację Materiałów Programu

“Z Mamą I Tatą Do Pierwszej Komunii?”

Obejrzyj prezentację materiałów

Na Czym Polega Program
“Z Mamą I Tatą Do Pierwszej Komunii?”

Program polega na radykalnym przerzuceniu (przywróceniu) odpowiedzialności za przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii na rodziców, z jednoczesnym życzliwym wsparciem rodziców w wykonaniu tego zadania.

Znaczącymi momentami przygotowania jest indywidualne spotkanie duszpasterza z rodziną – rodzice i dziecko – na początku przygotowania (historia na początku) oraz powtórnie ok. 3 tygodni przed uroczystością. Program zaczyna się festynem, który służy integracji, stworzenia więzi oraz stworzenia otwartej atmosfery.

Rok szkolny to trzy cykle przygotowań, na które składa się spotkanie ogólne oraz przekazywanie w kolejne niedziele materiałów dla dzieci i rodziców. Dzieci otrzymują kolejne komiksy przestawiające historię Jezusa z zachętą to poznania tych wydarzeń w Piśmie Świętym i odmówienia krótkiej modlitwy. Istotniejszą rzeczą jest pomoc dla rodziców – na kartce mają pomysł / instrukcję / scenariusz na przeprowadzenie religijnej rozmowy z dziećmi.

Ważną rzeczą jest przemodelowanie nastawienia księdza do całego zadania – ze strażnika, poganiacza i kontrolera do osoby naprawdę życzliwej i wspierającej rodziców, jacy by oni nie byli. 

“Co Zawiera Program
Z Mamą I Tatą Do Pierwszej Komunii?”

Program to dwie oddzielne – komplementarne zestawy:

  1. Pakiet materiałów dla prowadzącego księdza
  2. Pakiet materiałów dla rodziców i dzieci do rocznej pracy. (Pakowane w komplety dla 10 rodzin na cały rok) 

Pakiet materiałów dla prowadzącego księdza – 127 zł

Pakiet materiałów dla rodziców i dzieci – 10 zł / rodzinę


“Autor Programu I Wydawnictwo”

Autorem programu “Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii” jest ks. Zbigniew Paweł Maciejewski, proboszcz Winnicy w Diecezji Płockiej. Przed laty stworzył bestsellerowe materiały dla przygotowania młodzieży do bierzmowania: “Szkoła życia z Bogiem”. Jest autorem wielu artykułów i publikacji katechetycznych, pastoralnych i homiletycznych.

Program wydany jest przez Fundację Nasza Winnica, którą autor założył dla wspierania działań swojej parafii.

“Jakie Korzyści Osiągamy
Korzystając Z Programu?”

Program daje:

“Jak Dobrze Prowadzić
Mszę Świętą Z Udziałem Dzieci?”

Program zawiera propozycję i rady dotyczące niedzielnej Mszy Świętej z udziałem dzieci. Takie niedzielne zgromadzenie powinno z jednej strony być atrakcyjne, dynamiczne i szanujące psychologię dziecka. Jednocześnie powinno być prawdziwym duchowym przeżyciem, pozwalającym doświadczyć sacrum. 

Znajdziesz w programie adaptacje zaczerpnięte z “Dyrektorium Mszy Św. z udziałem dzieci” a także kilka eksperymentów liturgicznych.

“Jak Zdobyć Ten Program?”

Oddzielnie zamawiamy materiały dla prowadzącego księdza (segregator) oraz materiały dla rodziców i dzieci – pakiety dla dziesięciu rodzin. Materiały dla rodziców i dzieci, pakiety, pakowane są (zafoliowane) w komplety po 10 sztuk – jeden pakiet zawiera 10 skoroszytów (okładek), dziesięć kartek z “powitalnym listem” do okładek, dziesięć materiałów na pierwszą niedzielę i po dziesięć na kolejne 21 niedziel i trzy dodatkowe materiały graficzne dla dziecka do rozdania na spotkaniach ogólnych – oczywiście po dziesięć. Zatem jeden pakiet “obsłuży” dziesięć rodzin. Nie ma możliwości podzielenia pakietów, zamawiając pakiety powinien mieć kilka sztuk na zapas. Nie wykorzystane materiały w jednym roku przydadzą się w kolejnym. Materiały są dostępne – można zamawiać. 

Zamówienie zrealizujesz w naszym nowym, szybkim sklepie internetowym

[KLIKNIJ TUTAJ]