Zapraszam na rekolekcje: „Jak wierzyć w trudnych czasach?” Czytaj dalej Jak wierzyć w trudnych czasach? Rekolekcje [1]
Tag: Kościół
Józef Ratzinger – książki „Przyszłość wiary”, „Głód Boga”, „Chrystus i Jego Kościół”
Chcemy ci wskazać książki Józefa Ratzingera, które ukazują jego miłość do Kościoła i wizję jego trudnej przyszłości. Czytaj dalej Józef Ratzinger – książki „Przyszłość wiary”, „Głód Boga”, „Chrystus i Jego Kościół”
Zaświadczenie dla chrzestnych
Powinienem pójść do więzienia. Za poświadczenie nieprawdy. No może w zawieszeniu, bo nieświadomie. Czytaj dalej Zaświadczenie dla chrzestnych
Złota zasada
"Mówić tym, którzy nie chcą słuchać, o rzeczach, o których nie chcą wiedzieć." (Lewis Le Bailly". Czytaj dalej Złota zasada
Wszystko po staremu
Wyjmuje książki z kartonów i ustawiam na półkach. Cieżka robota, bo co chwila biorę do ręki coś, czego nie sposób tylko odkurzyć i odłożyć. Czytaj dalej Wszystko po staremu
Więcej życia Ewangelią – apeluje bp Andrzej Czaja
Jednomyślność to bezmyślność
W ostatnim TP tekst o polskiej telologii i jej głęboka krytyka – odtwórczość, asekuranctwo, istnienie tylko dla samej siebie. Wszystko w bliskości kongresu teologów.
I bardzo ciekawa myśl: "jednomyślność jest bliska bezmyślności". Warto pamiętać, zwłaszcza w czasie kościelnych zebrań.
Krzyż przed pałacem
Ma zostać, czy trzeba go przenieść? Nie o to mi chodzi, nie śledzę sprawy, nie mam zdania.
Chodzi mi jednak o refleksję innej natury. Czytaj dalej Krzyż przed pałacem
Po co Kościół?
Ciekawy wywiad (Gość Niedzielny 23/2010) z Biskupem Opolskim Andrzejem Czają. Nie widać tam częstego w innych miejscach „przylizywania” wielu tematów. Nie z wszystkimi tezami biskupa się zgadzam (biskup twierdzi, że szkolna katecheza nie może wiązać „związać katechizowanego ze wspólnotą parafialną i formować wiary”, ja jestem innego zdania), ale tekst wart jest przeczytania i przemyślenia.
Po co Kościół?
rozmowa z biskupem Andrzejem Czają
O Kościele zajętym samym sobą, o katechezie, wydziałach teologicznych i ewangelizowaniu proboszczów z biskupem Andrzejem Czają rozmawia ks. Tomasz Jaklewicz.
Kliknij tutaj [tutaj]
Liderzy w kościele
Mówi się (fajne określenie) o braku prawdziwego przywództwa w Kościele w Polsce. Mówi się to patrząc na episkopat. Ja wolę patrzeć szerzej – także na parafie i wspólnoty w Kościele. Wolę też powstrzymać się od jednoznacznych ocen, za to dopuścić do głosu kryteria.
Co to znaczy być liderem?
W ostatnim numerze Więzi (7/2010) znalazłem ciekawy tekst na ten temat (Maria Rogaczewska, Grzegorz Roś, Jak wychować liderów chrześcijańskich, s. 54-61). A w nim takie mysli: „Na postawę przywódczą kłada się wiele elementów, a przede wszystkim: gotowość do podejmowania ryzyka; działanie w oparciu o długofalową wizję; umiejętność pociągania za sobą innych ludzi (…). Liderzy (…) potrafią w skupieniu słuchać, sprawnie się komunikować, łączyć ludzi oraz inicjować współpracę między nimi. Liderzy są innowatorami, nie boją się nowości, eksperymentów i zmian.”
Oceń teraz, kto jest, a kto nie jest liderem.