Opublikowano 17 komentarzy

Dla kogo robimy rekolekcje parafialne?

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Rekolekcje parafialne, adwentowe i wielkopostne mocno wpisały się w rzeczywistość duszpasterstwa.

Pytanie jednak, dla kogo je robimy? To pytanie raczej do księży.

Sprawdziłem kiedyś godzinę ostatniego spotkania rekolekcyjnego we wszystkich parafiach powiatowego miasteczka.

Ostatnie spotkanie było o 18.00. Koniec, zamykamy!

Sam tak miałem. Przez kilka lat. Póki nie przyszedł Mateusz i nie powiedział, że nie daje rady wrócić z Warszawy, gdzie pracuje, na rekolekcje. A chciałby. I nie jest w tym problemie sam.

Nie powiem, że byłem absolutnie przekonany, ale spróbowaliśmy.

Dodam, że ostatnie spotkanie było nie o 18.00, ale o 17.00. Dołożyliśmy kolejną godzinę o 19.30.

Wypaliło od razu. Robiliśmy to “dla wracających z Warszawy” a efektem ubocznym byli rolnicy – zadowoleni z tej godziny. Kończą wszystko w oborach, kąpią się, przebierają i do kościoła, na spokojnie.

W czasie misji (spotkania 9.30, 17.00 i 19.30) ostatnie spotkanie miało najlepszą frekwencję.

Tak, to nie jest wygodne – wracać z kościoła o 21.00. Tak, spowiednicy mogą kręcić nosem. Może rekolekcjoniści też będą utyskiwać (tych nie zapraszajcie). Jednak nie robienie spotkań o 19.30 a nawet później – to porażka.

Niektórzy to rozumieją. Mój najbliższy sąsiad, proboszcz kilkusetosobowej parafii ma spotkanie o 10.00 dla dzieci ze szkoły, o 12.00 dla tych, którzy mogą przyjść (na wsi zawsze to będzie jeszcze sporo) i o 19.30 właśnie. O 19.30 ma najwięcej ludzi.

Ta 19.30 dotyczy nie tylko rekolekcji, ale także Środy Popielcowej czy Zaduszek, które są normalnymi dniami pracy.

Ale może się mylę? Może wszędzie jest ostatnie spotkanie później a ja napotykałem same anomalie.

Odpowiedz na pytanie ankiety. Skomentuj niżej.

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

17 komentarzy do: “Dla kogo robimy rekolekcje parafialne?

 1. W mojej parafii godziny rekolekcji przed południem i ostatnia o 17.00 – nie zawsze niestety na nią zdążałam ale w mojej poprzedniej parafii odkąd pamiętam zawsze była Msza Św. o godz. 20.00 więc zawsze korzystam z rekolekcji w mojej rodzinnej parafii chociaż muszę dojechać – ok. 18km.
  pozdrawiam

 2. dla mnie też super pomysł ta godzina 21.30. dzieci uspane w chlewie też wszystko porobione bomba. no ale niestety u nas tak nie ma. a w tej ankiecie miałam napisać o której godzinie sa rekolekcje w MOJEJ parafii?

  1. Nie, w ankiecie prosiłem o odpowiedź “tak” “nie” – jest nabożeństwo o 19.30 lub później? Nie ma o tej porze nabożeństwa.

 3. W mojej wiejskiej parafii obecnie ostatnia msza św. podczas rekolekcji jest o 19.00. I najwięcej ludzi.Kiedyś była to godzina 17.00, moi synowie chodzący wówczas do szkoły średniej nie mieli szans na uczestnictwo…
  Pozdrawiam Księdza i życzę wielu łask w Nowym Roku!

 4. Późniejsza godzina ostatniego nabożeństwa w czasie rekolekcji, szczególnie w dni pracujące, to świetny pomysł!!!!

 5. święta racja u nas była o godz. 20.00. \Najwięcej ludzi i spowiedzi.

 6. święta racja u nas jest o godz. 20.00 i spowiedzi jest najwięcej. Myślę że w dużych parafiach tak powinno być. pozdrawim

 7. Rekolekcje o późniejszej porze 19.30 czy 20.00 to dobry pomysł. U nas są o 18.30 . Z BOGIEM

 8. U nas w parafii ostatnie nabożeństwo rekolekcyjne jest o 18.30. Pozdrawiam

 9. Szczesc Boze mieszkam za granica i jak sa jakiesz rekolekcje to zostaje tylko sobota lub niedziela lub czasami od piatku wieczorem ale jesli ktosz pracuje na zmiany to nie zawsze sie to udaje.Pozdrawiam i zycze wiele laski w nadchodzacym w Nowym Roku.

 10. Zastanawiałam się przez chwilę, gdzie jest moja parafia. W mojej parafii tymczasowej , na terenie której obecnie mieszkam (Wrocław) , ostatnie spotkania rekolekcyjne były o godz. 18. Ale nie było mnie na nich. W rekolekcjach uczestniczyłam u oo. Dominikanów, gdzie chodzę do kościoła. Tam ostatnia msza z nauką rekolekcyjną była o 19.00. Podobnie, jak w mojej “stałej” parafii (niewielka parafia w centralnej Polsce). Nie miałabym nic przeciwko rekolekcjom o godz. 19.30 a nawet 20.30. W pewnych okresach życia byłaby to godz. bardzo wygodna. I ciekawostka – w niedziele w tej mojej “stałej” parafii odprawiane są dwie Msze Św. – o godz. 9.00 i 11.30. Kiedyś była trzecia, o godz. 17.00 lub 18.00 – w zależności od pory roku, ale została zlikwidowana. Dzięki czemu zwiększyła się frekwencja na wieczornych mszach w parafiach sąsiednich.
  Właśnie rozmawiałam z siostrą, która mieszka na terenie małej wiejskiej parafii na Kurpiach. Tam ostatnie spotkania rekolekcyjne są o godz. 16.00

 11. Tak! Dobrze Ksiądz mówi! ?

 12. Uważam, że ostatnia Msza św. w czasie rekolekcji powinna być o 19.30 lub 20.00.
  Jeżeli ktoś studiuje lub pracuje i to poza daną miejscowością, nie ma szans zdążyć na wcześniejszą godzinę. W mojej parafii tak jest.
  Pozdrawiam

 13. W mojej Parafii SW.Alberta w Radomiu rekolekcje były o godz 9.00 i 18.00 ,dla młodzieży 19.15.Osobiście chodzę rano na 9.00 ,bo potem pracuje, jednak jest to godzina dla staruszków.,brak młodych.Nie wiem ,jak wygląda frekwencja na 18.00, ale myślę ,że godz. 20.00 też by była dobra godzina dla ludzi pracujących i młodych.

 14. przez kilka lat mieszkałam w dużym mieście, gdzie ostatnia niedzielna msza była o 21 u oo. Dominikanów – frekwencja porównywalna do mszy konwenckiej, kościół wypełniony po brzegi; w mojej rodzinnej parafii (diecezja płocka) ostatnia msza niedzielna o 18 i kiedy wracam z zajęć na studiach podyplomowych już nie mam szansy na uczestnictwo; a w mieście, gdzie studiuję, między 13 a 17 niestety też żadnej mszy, więc albo zostaję do 17, albo urywam się z zajęć, by zdążyć na 18 w swojej parafii 🙁 w ostateczności zostaje jeszcze jakaś transmisja online w internecie… ale o rekolekcjach już tylko można pomarzyć, od poniedziałku do środy są w godzinach dogodnych dla emerytów i bezrobotnych; na dodatek jeszcze pomysł proboszcza – adoracja Najświętszego Sakramentu w piątki od godz. 7:30 do 12:00 i wielki foch pomysłodawcy, że tak mało osób przychodzi

 15. Szczęść Boże, uczęszczam do parafii Ojców Pijarów w Rzeszowie. Tutaj w każdy pierwszy piątek miesiąca jest Msza Św o godz 19.30. Różaniec w październiku jeden o 17.15 a drugi o 19.30. Rekolekcje o pozniejszej porze to standard.
  Myślę, że nie ma znaczenia czy to miasto, czy wieś. Wieczorowe nabożeństwa są wyjściem na przeciw parafianom i ich potrzebom.
  Pozdrawiam księdza i życzę dalszej otwartości na natchnienia Ducha Świętego .

 16. W parafii do której należę w tym roku nie było rekolekcji adwentowych . Planowane są rekolekcje wielkopostne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *