Opublikowano 7 komentarzy

Baśka Maciejewska śpiewa Barkę – kryzys połowy wieku albo tożsamość pewnego typu katechetki

KS. ZBIGNIEW PAWEŁ MACIEJEWSKI

Był 18 maja 2005 roku – urodziny zmarłego papieża. Baśka wracała wieczorem po skończonym nabożeństwie. Magia Jana Pawła II przyciągnęła sporo ludzi. Na zakończenie, jak pewnie w każdym kościele tego dnia, śpiewano Barkę. Baśkę irytowała ta kiczowata melodia, ale dzisiaj spojrzała na nią inaczej. Nie jak na papieski przebój wylansowany jednym słowem, podobnie jak wadowickie kremówki. Nie jak na piosenkę, której sama nauczyła się w swoich oazowych czasach od muzycznego – kleryka, w którym kochała się na zabój przez cały turnus i jeszcze trochę, i bez głębszej refleksji przyjmowała każdy repertuar, który na szkole śpiewu proponował.

Dzisiaj ta piosenka objawiła się jej jako streszczenie jej życia.

Czytaj dalej Baśka Maciejewska śpiewa Barkę – kryzys połowy wieku albo tożsamość pewnego typu katechetki
Opublikowano Dodaj komentarz

ks. Damian Wyżkiewicz – Ostatni dzwonek

Ukazała się książka (wywiad rzeka) Ostatni dzwonek. Jest to rozmowa z ks. Damianem Wyżkiewiczem (wyróżnienie w konkursie Nauczyciel Roku 2019) na temat polskiej, szkolnej katechezy. Fundacja Nasza Winnica pomogła w wydaniu książki.

Czytaj dalej ks. Damian Wyżkiewicz – Ostatni dzwonek
Opublikowano Jeden komentarz

Mit katechezy w salkach parafialnych

W dyskusji o katechezie wraca często postulat powrotu katechezy do salek przyparafialnych.

W dużej części “katecheza w salkach parafialnych” to mit. W dużej bowiem części katecheza przed rokiem 1990 NIE odbywała się przy parafii. Chciałbym to pokazać na przykładzie parafii Winnica.

Czytaj dalej Mit katechezy w salkach parafialnych
Opublikowano Jeden komentarz

Naszym żywotnym zadaniem jest utrzymanie katechezy w strukturach szkoły

W ramach ostatniego spotkania Konferencji Episkopatu Polski miał swoje wystąpienie prof. Marian Zając (KUL). Mówił do biskupów na temat katechezy a tezą jego wystąpienia, podchwyconą w tytułach relacjonujących to wystąpienie było zdanie: “Naszym żywotnym zadaniem jest utrzymanie katechezy w strukturach szkoły”.

Czytaj dalej Naszym żywotnym zadaniem jest utrzymanie katechezy w strukturach szkoły