Opublikowano 9 komentarzy

Na czym się opierasz Kościele?

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Nie chodzi mi o wypowiedzi doktrynalne, Katechizm Kościoła Katolickiego, mądre książki z imprimatur ale o praktykę Kościoła.

Na czym opiera się Kościół? Z czego wyrasta jego praktyka, codzienność, to jak go widzimy w poszczególnych parafiach i słyszymy w ogłoszeniach.

Idźmy od razu do meritum. Czy zauważyłeś jak wiele z tego co weszło do praktyki Kościoła oparte jest na prywatnych objawieniach?

Pierwsze Piątki Miesiąca“Praktyka ta została objawiona św. Małgorzacie Marii Alacoque przez Chrystusa w 1673 r. Zgodnie z objawieniem[1]: kto przez dziewięć kolejnych pierwszych piątków przystąpi do komunii świętej i ofiaruje ją jako wynagrodzenie za grzechy własne i rodzaju ludzkiego, temu Boże Serce zapewni miłosierdzie w chwili zgonu, że nie umrze bez Jego łaski. Istotną sprawą jest przystąpienie do Komunii, sakrament pojednania jest w tym kontekście niekonieczny.”  [źródło]

Pierwsze Soboty Miesiąca“10 grudnia 1925 siostra Łucja otrzymać miała objawienie od dzieciątka Jezus, trzymanego przez Maryję i odsłaniającej serce oplecione cierniowym wieńcem.” [źródło]

Koronka do Miłosierdzia Bożego“Koronka do Miłosierdzia Bożego została objawiona św. Siostrze Faustynie 13 września 1935 roku w Wilnie.” [źródło]

Szkaplerz“W nocy z 15 na 16 lipca 1251 w Aylesford w hrabstwie Kent w Anglii św. Szymon Stock, przełożony generalny zakonukarmelitów, miał otrzymać w prywatnym objawieniu od Matki Bożej obietnicę uniknięcia ognia piekielnego dla noszących karmelitański habit.” [źródło]

Różaniec nie ma źródeł w objawieniach prywatnych, ale nie trzeba przekonywać jak mocno przez te objawienia jest wspierany. Natomiast oparty na fatimskich objawieniach jest dodatek “O mój Jezu…”

Za to już Nowenna Pompejańska ma swoją genezę w takich objawieniach – “Nowenna pompejańska została rozpropagowana przez Włocha Bartola Longo w oparciu o relację Fortunatiny Agrelli z Neapolu, która ogłosiła, że sposób odmawiania nowenny został jej objawiony przez Matkę Bożą.” [źródło]

W komentarzach na pewno dodacie jeszcze inne praktyki.

Problem jaki widzę nie leży w samych praktykach mających rodowód w objawieniach prywatnych, ale w zakłóconych proporcjach i przymieraniu zasadniczej prawdy, że wiara Kościoła bierze się ze słuchania a tym co się słyszy jest Słowo Chrystusa.

W sposób pierwszorzędny i najgorliwszy przykładajmy ucho do tego co mówi Duch do Kościołów w Słowie Bożym.

9 komentarzy do: “Na czym się opierasz Kościele?

 1. Nowenną Pompejańską wymodliłam nawrócenie mojego męża! W ostatni dzień 1-szej części błagalnej, poprosił o rozmowę z księdzem. Czy mam wierzyć w przesłanie dane nam od Boga, a które nazywamy objawieniami prywatnymi? Nie, nie muszę wierzyć, ja to wiem. A teraz nie umiem przestać modlić się tą modlitwą codziennie, w różnych intencjach. I Wam polecam:)
  Kasia
  P.S. Na początku, bałam się czy podołam, bo modlitwa długa, a tu praca i inne…wymówki. Wtedy pomyślała mi się taka myśl: ty się nie martw czy podołasz, ty się martw co Niebo zrobi JAK NIE PODOŁASZ ?!

 2. Zgadzam się z wpisem co do proporcji, ale wiem też jedno, że to dzięki modlitwie Pompejańskiej tak naprawdę doświadczyłem mocy modlitwy. Jeśli poświęcimy kontemplacji nie jedną tajemnicę czy dwie, ale trzy części lub cztery to wówczas czas zmienia się w doświadczenie bycia w obecności Boga (tak tutaj potrzeba czasu, nie chwili). Powiem szczerze niejednokrotnie łapałem się na tym, że tak naprawdę to nie trzymam różańca w ręku, ale “trzymam się różańca jak kotwicy – to on mnie trzyma”. Jest jeszcze coś, co dzieje się w trakcie tej modlitwy, ale boję się tutaj to opisywać…Kto modlił się tą modlitwą to raczej wie, że przydaje się pomoc św. Michała.

  1. Drogi Adamie, bardzo szanuję ludzi, którzy w jakimkolwiek sposobie rozmowy z Bogiem znaleźli swój sposób. W moim, trochę ostrym wpisie sprzeciwiłam się modnemu w znajomych mi kręgach traktują pewne modlitwy, czy nowenny w sposób nieco instytucjonalny, tak jakby w kontakcie z Bogiem działała jakaś biurokracja. I myślę, że nie chodzi nawet o jakieś “prawidłowe” proporcje, ale o to, aby robić to z głębi serca i z wiarą. Jak to się tak robi to proporcje same się ustalają, bo potrzebne i skuteczne może być wiele sposobów kontaktu ze Słowem.
   Domyślam się, że jedni będą potrzebować więcej medytacji nad pismem, inni więcej Różańca. Pewnie także w czasie życia to może się człowiekowi zmieniać. Chodzi tylko o to, aby tego co się robi nie traktować jak formalny sposób załatwiania czegoś z “najwyższą instancją”, tak jakby Ją miało to do czegokolwiek zobowiązać.
   Ale, jak napisałam odniosłam się do znajomych mi ludzi i nie miałam żadnego zamiaru zakwestionować czyjegokolwiek sposobu rozmowy z Bogiem, szczególnie jeżeli wynika z osobistych uczuć danej osoby 🙂

 3. To nie jest najważniejsze…najważniejsza jest Msza , Sakramenty…To co ksiądz wymienia to są sprawy dopełniające/ oczywiście nie negujemy różańca , koronki etc/, jednak my potrzebujemy takich obietnic z Nieba , takiego utwierdzenia, takiego konkretu, takiej namacalności . Bóg jest Duchem, my jeszcze nie.Zgadzam się -zachowajmy proporcje, a to co Ksiądz wymienia to są żródła pomocnicze-tak to widzę , mogę się mylić.

 4. Słowo Boże najważniejsze powinno być na pierwszym miejscu.

 5. JESTEM 17 LAT W S. N. E. ZAJRZAŁAM Z CIEKAWOŚCI JAKI TO KURS…

 6. Co najmniej od roku, dzięki Księdzu – wpisy Studium Biblii – analizuję Biblię, a w szczególności Ewangelie, poprzez porównywanie różnych tłumaczeń. Dzięki temu mam swoje własne odkrycia. I nawet nie chodzi o tłumaczenie konkretnych słów, takie lub inne. Pomógł mi Ksiądz podejść do Biblii, jak do słowa żywego, a to co żyje jest przestrzenne, reaguje i powoduje reakcje.
  Takim, najważniejszym dla mnie odkryciem jest inne, niż to z którym się spotykam rozumienie Mat. 7: 13 – 14. Te tłumaczenia i sposób rozumienia, który znałam był bardzo ograniczający. Na dodatek w skojarzeniu z historiami Świętych, których życie było pełne nieustającego cierpienia i ukarzania się, w głębi duszy byłam przerażona, że możliwość Zbawienia dla mnie nie istnieje. Muszę oczywiście przyznać, że wówczas moja znajomość Biblii ograniczała się do przypadkowych fragmentów wysłuchanych na Mszach.
  Dzięki analizowaniu Biblii metodą, do której Ksiądz nas zachęca, skojarzyłam ten fragment z Mt. 16,23 w tłumaczeniu dosłownym: „Odejdź za Mnie, szatanie! Jesteś moją pułapką, gdyż nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie”. Wówczas zrozumiałam, że wąska, mało uczęszczana ścieżka nie jest dla nas ograniczeniem, ale wybawieniem. Jest skromna i prosta, tak jak wymagania Boga do nas. To my mamy tendencje światowe, aby wszystko ubarwiać, dodawać, a drogę czynić tak szeroką, że się na niej pogubić można.
  Kolejne tradycje, kolejne zwyczaje i jeszcze to, i jeszcze tamto … I tak, i tak … Jedne metody na załatwianie spraw z Bogiem i inne na załatwianie z Matka Bożą, tą sprawę damy przez tego Świętego, a tę „zaryzykujemy” bezpośrednio do Jezusa … Tym się zabezpieczę przed ogniem piekielnym, a tym, przed …
  Na faryzejską modłę droga do Boga staje się coraz bardziej bogata, niemalże pełna „inicjacji” w kolejne poziomy „wtajemniczenia” i uświęcana przez nas tak bardzo, że istotniejsza niż Bóg i jego Słowo.

  Dziś trafiłam na kolejne potwierdzenie w II J 1,9 „Każdy , kto wybiega zbytnio naprzód …”.

  Bardzo dziękuję Księdzu za zamieszczony materiał i za poprzednie wpisy. Oczywiście czekam na kolejne 🙂

 7. Całkowicie się z Księdzem zgadzam- Podstawą jest Słowo Boże.Osobiście bardzo sceptycznie podchodzę do objawień prywatnych.

 8. Księże Zbyszku, niestety nie mam czasu w tej chwili, aby dokładnie czytać źródła. Ale bardzo, bardzo się ucieszyłam z tego wpisu. Zabierałam się, aby posprawdzać skąd się wzięły opisane zwyczaje. Coś tam wiedziałam, (np. o Koronce do Miłosierdzia Bożego), ale nie do końca.
  Księdza wpis to dla mnie bardzo przydatna wiedza. Wrócę do niej jeszcze dzisiaj. Pozdrawiam i dziękuje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *