Opublikowano 4 komentarze

Na początku było „fiat”

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Uroczystość Narodzenia Pańskiego; (Iz 9, 1-3. 5-6); (Ps 96 (95), 1-2a. 2b-3. 11-12. 13 (R.: por. Łk 2, 11)); (Tt 2, 11-14); (Łk 2, 1-14); Winnica 25 grudnia 2019.

Wielkanoc jest większym i ważniejszym świętem niż Boże Narodzenie, ale zróbcie głosowanie wśród dzieci, niech wam powiedzą co dla nich jest ważniejsze.

Albo nie róbcie, bo po co, skoro wiadomo, że wygrają kolory, zapachy i emocje Bożego Narodzenia.

Coś jest w tym czasie, że nawet niewierzący śpiewa: „Bóg się rodzi” i jak wszyscy wybiera się do stajenki. Coś jest w tym czasie, że nawet kamienne serca poruszane są miłością i wzruszeniem.

Jednak największy cud Bożego Narodzenia przejawia się w nadziei. Bez wiary i miłości można żyć, choć przyznajmy, że jest to marna wegetacja. Nie można jednak żyć bez nadziei.

Bez nadziei zostaje nam tylko garść tabletek na sen, który się nie skończy lub sznur który uwolni od płaczu bez końca.

Boże Narodzenie daje nadzieję, a nadzieja daje siły.

Jak masz nadzieje, to masz wszystko. Można żyć, jest po co żyć i chce się żyć.

Nie na darmo od momentu Bożego Narodzenia liczymy czas. Wszystko co było i będzie ma swoje miejsce przed lub po Narodzeniu Jezusa.

Boże Narodzenie to święte zamieszanie – dużo się dzieje. Jest droga do Betlejem, jest szukanie miejsca dla Maryi, jest Józef, jest Dzieciątko, są zwierzęta, są pasterze, jest anioł a potem cała armia aniołów, gwiazda zasuwa po niebie, są mędrcy ze wschodu, są knowania Heroda i ucieczka do Egiptu.

Jak grane są jasełka w przedszkolu, to bez problemu każde dziecko załapie się na jakąś rolę.

Chciałbym jednak w tym kazaniu wycofać się choć na moment z gwaru betlejemskiej stajenki, by obejrzeć scenę, gdzie nie było wielu aktorów.

To w zasadzie monodram. Sceną jest wnętrze domu w Nazarecie a bohaterką i odtwórczynią głównej i jedynej w zasadzie roli jest Maryja.

Scena Zwiastowania, to o niej mówię. Do Maryi przychodzi anioł ze Słowem Boga. Maryja ma stać się Matką Zbawiciela. Zauważmy dobrze, że anioł nie przynosi Maryi decyzji, ale propozycję.

Tym samym Maryja nie jest bezwolnym trybikiem w machinie dziejów, ale tą, która świadomie i w sposób wolny naciska przycisk z napisem „nadzieja”.

Maryja zgodziła się na Boży plan. Powiedziała „niech mi się stanie, według Słowa twego”. Słowo poczęło się w Jej łonie. Bez Jej „fiat” nie byłoby Bożego Narodzenia.

Słowo Boga nie jest tylko dla Maryi.

Do każdego z nas przychodzi Bóg ze swoim Słowem. On przychodzi do nas nie ze swoją decyzją, ale propozycją. On przychodzi po naszą odpowiedź, po nasze „fiat”, po nasze: „niech mi się stanie, według Słowa twego”.

W skład Bożego Narodzenia wchodzą kolory, zapachy i emocje. Naturalna kolej rzeczy to to, że kolory blakną, zapachy się ulatniają a emocje bledną.

To co trwa na wieki to Słowo Boga.

W liście apostoła Piotra czytamy: „Jesteście bowiem ponownie do życia powołani nie z ginącego nasienia, ale z niezniszczalnego, dzięki słowu Boga, które jest żywe i trwa. Każde bowiem ciało jak trawa, a cała jego chwała jak kwiat trawy: trawa uschła, a kwiat jej opadł, słowo zaś Pana trwa na wieki. Właśnie to słowo ogłoszono wam jako Dobrą Nowinę.” (1P 1,23-25)

Słowo Pana trwa na wieki.

Gdy oprzesz Boże Narodzenie na smaku i zapachu to trwać ono będzie dla ciebie tylko chwilę.

Gdy oprzesz się na Słowie – Boże Narodzenie trwać będzie na wieki.

Na wieki będziesz z tego czerpał nadzieję. Na wieki to będzie źródło siły.

Dlatego na środku kościoła, na stoliku, otworzyłem Biblię. Otworzyłem Biblię, by była dla ciebie znakiem i wezwaniem. Położyłem ją tam, byś potknął się o nią, byś usłyszał jak cię woła, jak dopomina się tego, byś ją wziął do ręki.

Tam jest Słowo Boga dla ciebie, tam jest Boży plan dla ciebie, tam odczytasz Bożą wolę dla ciebie.

Tak będzie przez cały dzień Bożego Narodzenia. A jutro zaniosę tę Biblię to żłóbka.

Po co?

Po to, by twoje dziecko lub wnuczek, gdy pójdziecie obejrzeć żłóbek i pomodlić się przy nim, zapytało się ciebie: „co to jest?”

A ty odpowiesz: „To jest Biblia. Tam jest wszystko opisane. Tam mamy zapisane Boże Słowo. Tam jest też Boże Słowo dla ciebie.”

Na początku było Słowo.

I Słowo stało się Ciałem.

I Słowo dalej mówi.

I mówić będzie na wieki.

Mówi i czeka na twoje „fiat”. Twoje „niech mi się stanie według twego słowa.”

Z nadzieją, że Boże Narodzenie dokona się w Tobie.

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

4 komentarze do: “Na początku było „fiat”

 1. ”Coś jest w tym czasie, że nawet niewierzący śpiewa: „Bóg się rodzi” i jak wszyscy wybiera się do stajenki. Coś jest w tym czasie, że nawet kamienne serca poruszane są miłością i wzruszeniem.”

  Wczoraj wieczorem na srodku kosciola stal samotny Bog, Wchlebiony, w monstrancji. Jedyne oswietlone miejsce w kosciele. Zwiedzajacy nawet czapek nie zdjeli (za oknem +6 st.). Przeszli dookola wnetrze swiatyni bez wzruszenia, znudzeni, zagladajac do okalajacych, nieoswietlonych kaplic.
  Co sie dzieje we wnetrzu czlowieka, ze ‘ma oczy, ale nie widzi’?
  Co sie dzieje w sercu czlowieka, ze jest w stanie odpowiedziec ‘FIAT’?

  Maryi dzieki za decyzje!
  Bogu chwala za unizenie!
  Milosc wszystko przetrzyma!
  Radosnych Swiat Bozej decyzji i ludzkiej odpowiedzi!

 2. To prawda- bez nadziei i Słów Pisma Świętego nie da się żyć! W ubiegłym roku szkolnym doświadczyłam mocy Slowa, kiedy zostalam znieslawiona przez Ks i kol. katechetke z innej szkoły . Nie wiedzialam jak dalej żyć, czasami szatan podsuwal pokusę samobojstwa ale otwieralam Biblię
  na ” przypadkowej stronie”, zatrzymywalam palec na ” przypadkowej wysokosci” a wers lub dwa byly wskazówką na kolejny ” ciezki dzien”. Wrocilam do regularnego czytania Bibli ( w czasach studiów moja pasją byla egzegeza biblijna), zaprzyjażnilam się z malym klasztorem w sąsiedniej parafii i pracujacymi tam Franciszkanami , powoli odzyskuje wiarę w … Bóg postawił przy mnie dobrych ludzi ” aniołów ” …h
  Dziękuję Ksiedzu za piękne slowa a Bogu za takich Kapłanów .

 3. Dziękuję za kazanie 🙂 Życzę radosnych Świąt Narodzenia Pańskiego!

 4. ”SŁOWO CIAŁEM SIĘ STAŁO, I MIESZKAŁO MIĘDZY NAMI” – JAN. 1:14
  Piękne kazanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *