Opublikowano Dodaj komentarz

O czym pamiętać i o co pytać, gdy wydajesz książkę lub gazetę parafialną?

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Być może chcesz wydać książkę lub gazetę parafialną czy jakąś inną? Jak się do tego zabrać? Parę rad dla bardzo początkujących.

Książka w Polsce to nie jest to, co wygląda na książkę, ale to co ma numer ISBN.

Czasopismo w Polsce to nie jest to, co wygląda na czasopismo, ale to co ma numer ISSN.

Numery takie nadaje Biblioteka Narodowa i nie wnosi się z tego tytułu żadnych opłat. Parafia lub dowolna instytucja (zapewne też osoba fizyczna) może uzyskać takie numery. W przypadku numerów ISBN całość można załatwić internetowo i uzyskać pulę numerów: https://www.bn.org.pl/dla-wydawcow/isbn/informacje-ogolne https://e-isbn.pl/IsbnWeb/. W przypadku czasopism trzeba pisać: https://www.bn.org.pl/dla-wydawcow/issn/tryb-uzyskania-numeru-issn

Czasami drukarnia może mieć swoją pulę numerów i takiego numeru użyczyć.

Jakie znaczenie ma ów numer? W zasadzie żadne! Z wyjątkiem finansowego! Drukarnia za swoją pracę wystawi fakturę, na której doliczy 23% VAT. Jak rzecz będzie miała numer ISBN lub ISSN doliczy tylko 5% VAT. Obecnie, przy pewnych warunkach, drukarnia może naliczyć 5% VAT bez numeru, ale przepisy nie są znane i jasne, więc można się spotkać z oporem. Najlepiej taki numer mieć.

Przygotowanie do druku

Przygotowanie do druku – skład, to zajęcie dla kogoś, kto się na tym zna i posiada odpowiednie oprogramowanie, i zna zasady składu. Taka usługa jest bardzo zróżnicowana, w zależności od stopnia skomplikowania i cenienia się wykonawcy. Warto zapytać kilku wykonawców, sprawdzić umiejętności, spytać o wycenę. Najlepiej gdyby wykonawca mógł wystawić fakturę. Jeśli nie to umowa o dzieło, rachunki, przelewy do US czasem do ZUS, potem PIT dla człowieka. Sporo zamieszania.

Tekst, który dajemy do składu powinien być pozbawiony wszelkiego niepotrzebnego formatowania – wcięć, podwójnych enterów, niepotrzebnych spacji. To przeszkadza. Tekst dany do składu powinien być ostateczny, po wszystkich korektach. Nie znaczy to, że po składzie nie należy zrobić kolejnej korekty. Składający także może popełnić błędy.

Jakieś bardzo niewielkie pozycje, małe broszury, gazetki, można przygotować samemu. Skorzystać ze zwykłego edytora tekstu i zapisać całość jako plik PDF. Zwykle taki plik wystarczy drukarzowi. Gdy jednak w publikacji są kolorowe zdjęcia to nie mamy najczęściej oprogramowania, które pozwoli nam przygotować dobrze plik. Zdjęcia do druku powinny być zapisane w profilu drukarskim CMYK. Nasze programy najczęściej operują profilem komputerowym RGB.

Zdjęcia powinny być w możliwie największych rozmiarach i rozdzielczości 300 DPI. Zdjęcia znalezione w internecie zwykle są za małe i mają rozdzielczość 72 DPI. Nie nadają się. Powinniśmy też mieć do nich prawa autorskie: albo nasze zdjęcia, albo zdjęcia, które udostępnione są bezpłatnie albo takie zdjęcie trzeba kupić.

Wybór drukarni i formy wydania

Drukarni jest dużo. Nie wszystkie robią wszystko. Nie wszystkie robią wszystko najtaniej i dobrze. Nawrd warto przepytać rózne drukarnie – wyceny mogą być baaardzo różne. Czasem dobrze jest mieć drukarnię pod ręką, ale może być ona w drugiej części Polski.

Obecnie mozna wydawać książki i czasopisma w nakładzie kilku, kilkunastu egzemplarzy, korzystając z drukarni cyfrowych. Ceny druku cyfrowego mocno spadły. Ze wzrostem nakładu spada cena egzemplarza. Druk offsetowy kalkukuje się od kilkuset egzemplarzy. Im więcej, tym taniej.

Są drukarnie, najczęściej małe, które ci pomogą, coś poprawią, doradzą. Są potężne drukarnie korporacyjne, z którymi ciężko się dogadać (bo trudno być partnerem strategicznym), które działają często internetowo, ale jak coś nie pasuje, to nie ma zmiłuj się – odrzucają plik i radź sobie z poprawkami.

Najtańsza oprawa to oprawa broszurowa – dwie zszywki. Okładkę można zrobić kartonową (drożej) lub z grubszej kredy (taniej). Okładkę można uszlachetnić folią (laminowanie) – dopłata. Fragmenty okładki (litery tytułu, ilustrację, logo) można dodatkowo uszlachetnić lakierem UV – dopłata. Taką oprawą można objąć książki do 70-80 stron (zależy od grubości papieru). Przy większej objętości taka broszura nie wygląda najlepiej. Wtedy pomoże kreowanie grzbietu – to forma prazowania i nadania “kanciatości”.

na lewo kreowany grzbiet, na prawo bez kreowania

Nie każda drukarnia będzie miałą sprzęt do kreowania grzbietu.

Bardziej książkową oprawą jest oprawa klejona. Lepszą (i droższą) jest szyta. Oprawa twarda (i szyta) – kosztuje mocno drożej.

Drukarni płacimy nie za kartki papieru ale za kilogramy papieru. Najcięższa jest kreda. Na kredzie drukuje się ilustrowane magazyny, albumy, zdjęcia, które na takim papierze wychodzą najlepiej. Książce wystarczy papier offsetowy – 60, 80 g (oznacza to ciężar). Są też papiery eco – specjalnie spulchnione, papier jest lekki a gruby.

Z drukarnią warto uzgodnić dokładnie format ostateczny. Każda maszyna, drukarnia, może mieć swoje optymalne rozwiązania. Wydrukować można każdy format, ale są formaty mniej i bardziej opłacalne.

Jeśli wydajemy gazetkę parafialną to pamiętajmy, że może być ona czarno-biała, nie trzeba jej zszywać (tak często się robi z gazetami). Tak jest prościej, szybciej i taniej.

Jak pytać o wycenę?

Każda drukarnia może mieć swoje zasady, czasami internetowe kalkulatory.

Oto przykładowa kalkulacja ksiązeczki w dwóch wersjach:

WERSJA 1 (Full)

 • Format około 235x160mm
 • Ilość stron środka 24
 • Kolor środka 4+4 (oznacza to pełen kolor po obu stronach, 1 oznaczałoby druk czarnobiały, 0 – brak nadruku; 1+0 oznaczałoby czarno-białą okładkę zadrukowaną na 1 i 4 stronie, bez zadruku na 2 i 3)
 • Papier środka kreda 150g mat
 • Ilość stron okładki 4
 • Kolor okładki 4+4
 • Papier okładki karton 235g z białym spodem
 • Wykończenie folia błysk
 • Oprawa zeszytowa 

Przy   1000 szt. cena jednostkowa wyniesie 1,77zł netto

Przy   2000 szt. cena jednostkowa wyniesie 1,42zł netto 

Przy   5000 szt. cena jednostkowa wyniesie 1,21zł netto 

Przy 10000 szt. cena jednostkowa wyniesie 1,14zł netto   

WERSJA 2 (Lajt)-Format A5

 • Ilość stron środka 24
 • Kolor środka 4+4
 • Papier środka kreda 130g mat
 • Ilość stron okładki 4
 • Kolor okładki 4+4
 • Papier okładki kreda 200g
 • Wykończenie folia błysk
 • Oprawa zeszytowa 

Przy   1000 szt. cena jednostkowa wyniesie 1,65zł netto

Przy   2000 szt. cena jednostkowa wyniesie 1,31zł netto 

Przy   5000 szt. cena jednostkowa wyniesie 1,10zł netto 

Przy 10000 szt. cena jednostkowa wyniesie 1,04zł netto  

Alternatywnie środek na offsecie 120g

Przy   1000 szt. cena jednostkowa wyniesie 1,63zł netto

Przy   2000 szt. cena jednostkowa wyniesie 1,29zł netto 

Przy   5000 szt. cena jednostkowa wyniesie 1,08zł netto 

Przy 10000 szt. cena jednostkowa wyniesie 1,02zł netto  


I te rzeczy trzeba podaważ do wyceny. Jeśli mamy jakieś specjalne zlecenia, trzeba to uzgodnić. U nas na przykład takim zleceniem jest pakowanie i foliowanie pakietów po 10 i 50 egz.

Jak wysyłać?

Jeśli zamierzasz wysłać kilka egzemplarzy to nie problem. Kilkanaście – przeżyjesz! A kilkadziesiąt? Kilkaset? Adresowanie, nadawanie, pakowanie, dostarczenie na pocztę czy do kuriera? To cała operacja logistyczna.

Książki najlepiej pakować w takie opakowania:

Polecam: https://kartony24.eu/

Jeśli wysyłka ma być czymś stałym warto mieć jakieś oprogramowanie, które zautomatyzuje pewne czynności.

I wreszcie warto pomyśleć o zleceniu wszystkiego jakiejś zewnętrznej firmie logistycznej, która będzie trzymać w magazynie książki, obsługiwać zamówienia, pakować i wysyłać. Na koniec wystawi fakturę. My korzystamy z firmy IMKER: https://imker.pl/ Dodatkową wartością takiej współpracy jest to, że sami nie dostaniemy takich cen kurierskich, jakie mają takie firmy.

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *