Opublikowano Dodaj komentarz

Ręka do góry

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

25 Niedziela Zwykła, B; Mdr 2, 12. 17-20; Ps 54 (53), 3-4. 5. 6 i 8; Jk 3, 16 – 4, 3; Mk 9, 30-37 ; Winnica 23 września 2018.

Ludzkie ręce są zdolne do wszystkiego. Pamiętam opowiadanie misjonarza z Rwandy, który najpierw widział swoich parafian własnymi rękami budujących dom parafialny, wznoszących swoje ręce do gorliwej modlitwy, a potem widział jak te same ręce biorą do ręki maczety i mordują swoich sąsiadów.

Ewangelia mówi, że „Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi.” Te ręce wcześniej będą ścinać palmowe gałązki i ścielić je pod nogi osiołka, którym Jezus będzie wjeżdżał do Jerozolimy.

Trzy tygodnie temu mówiłem o rękach, które opadają. Dziś chcę mówić o ręce, która podnosi się do góry. Przynajmniej chciałbym, by tak było.

Dziesięć lat temu powstał film „Jestem na tak” (Yes Man) z rolą Jimiego Carrey’a. Ta komedia opowiada historię człowieka, który w pewnej chwili, w dużej mierze wbrew sobie, zaczął na wszystkie propozycje mówić „tak”. W jednej recenzji czytamy: „Bohater filmu Carl Allen to zwykły czterdziestolatek przeżywający kryzys wieku średniego. Od spodu wyżera go (…) nudna rutyna. Z łóżka wstaje, aby usiąść na krześle w pracy. Z biura wychodzi, aby wrócić prosto do domu. Swą jaskinię opuszcza tylko wtedy, gdy najdzie go ochota na obejrzenie filmu z wypożyczalni. Tak właśnie wygląda jego każdy dzień. Wolne chwile woli spędzać w samotności niż z kumplami, a każdej propozycji, jaka mu się nadarza, mówi: Nie! Nie! Nie! I jeszcze raz nie! Swoje nastawienie do życia ma zmienić pojawienie się przyjaciela sprzed lat, który namawia go na zobaczenie pokazu pewnego guru. W mózgu Carla nie zachodzi żadna burza ani inna reakcja, ale przysiągł przy setce pozostałych ludzi na pokazie, że od dziś na wszystko będzie odpowiadał: tak.” [https://www.filmweb.pl/review/Jedno+s%C5%82owo-8646]

Komedia jak komedia, ale czy opis głównego bohatera nie pasuje do sytuacji wielu ludzi? Praca, dom, dom, praca. Lepiej się zamknąć niż zaangażować w cokolwiek. Na wszystkie propozycje jedna i ta sama odpowiedź „nie”. Chyba, że jest piwo!

A gdyby tak zacząć się zgłaszać?

A gdyby tak na różne propozycje zacząć podnosić ręce? Bez piwa.

Mam pewną konkretną propozycję. Co prawda tylko dla mężczyzn, ale kobiety też będą miały w tym swój zysk, jeśli uda się im wyekspediować na to wydarzenie swoich mężczyzn.

Zbliżają się kolejne rekolekcje dla mężczyzn, już za dwa tygodnie. Wieczorne spotkania w piątek, sobotę i niedzielę. W sobotę spotkanie od 10.00 do 17.00 w Golądkowie. Tytuł rekolekcji to: „Szanse i pułapki męskiego życia”. Wieczorne konferencje to: „Etapy w życiu mężczyzny – moja życiowa perspektywa.” „Stracona szansa – historia Balaama.” „Zawzięty czy wytrwały?”. Sesja sobotnia zatytułowana jest: „Historia skrócona strongmana Samsona.”

Spotkania poprowadzi p. Wiesław Grabowski, doświadczony i dobry mówca, autor książek, programów edukacyjnych. Więcej o tym w ogłoszeniach.

Kolejna szansa, która jest o krok, by podjąć refleksję nad tym co to znaczy być mężczyzną i jak nim się stawać coraz bardziej.

Powiem wprost chciałbym widzieć, w odpowiedzi na zaproszenie, las podniesionych męskich rąk. Jestem na „tak”. Jestem „Yes-manem”. Ruszę się z tej kanapy, „zmarnuję” trzy wieczory albo i całą sobotę.

Przyjeżdżają ludzie z okolicy, przyjeżdżają do Golądkowa z Warszawy. Dlaczego stąd tak trudno się wybrać? Dlaczego stąd na spotkanie jest tak bardzo daleko? Dlaczego tak trudno się ruszyć? „Nie! Nie! Nie! I jeszcze raz nie!”

Nikomu nic nie mogę nakazać, nikogo nie zmuszę, nie zaciągnę siłą. Musisz sam pojąć i zrozumieć, że potrzebujesz formacji, potrzebujesz rozwoju, potrzebujesz głębszych rekolekcji.

Jak to pojmiesz, to podnieś rękę i przyjdź na rekolekcje.

Oducz się mówić „nie” i znajdować tysiąc argumentów „kontra”.

Bo kiedyś przyjdzie po ciebie Jezus… a ty z rozpędu powiesz mu „nie”.

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *