Opublikowano 7 komentarzy

Stanął przy nich anioł

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Boże Narodzenie – Pasterka, Iz 9,1-3.5-6; Ps 96,1-3.10-13; Tt 2,11-14; Łk 2,10-11; Łk 2,1-14; Winnica 25 grudnia 2013 roku.

Witaj, Dzieciąteczko w żłobie, wyznajemy Boga w Tobie. / Coś się narodził tej nocy, byś nas wyrwał z czarta mocy.

***

Boże Narodzenie to bardzo ciepłe święta. Nie tylko w tym roku, gdzie pogoda robi nam psikusa, ale nawet wtedy, gdy mróz dochodzi do dwudziestu i trzydziestu stopni.

To ciepło to wigilijny stół, opłatek i życzenia. To ciepło to przyozdobiona choinka i prezenty pod choinką. To pasterka i śpiew kolęd. To aniołki przy żłóbku.

Nie potępiam tego ciepła. Niejedno twarde i zapiekłe serce w tę noc i ten dzień się otworzy. Niejeden gniew stopnieje. Otworzą się usta, które nie rozmawiały. Zapocą się oczy. W wielu domach wróci zgoda i pojednanie.

To dobrze. To ciepło jest potrzebne.

Bądźmy jednak czujni. Ciepło usypia. Dodatkowo niektóre kolędy czy pastorałki to kołysanki. Łatwo dać się utulić. Łatwo zasnąć.

Rzecz jasna nie mówię tutaj o nocnym odpoczynku potrzebnym każdemu. Mówię o śnie jako braku czujności, jako przyzwyczajeniu się do zła, tolerancji na grzech.

Mówię o śnie jako złudnym poczuciu bezpieczeństwa, że nic nam nie grozi, że nie ma wroga.

Wróg jednak jest. I działa.

Cieszy nas Boża Dziecina? Za parę dni Herod dokona masakry wszystkich niemowląt w Betlejem, by mieć pewność, że zginie ten Jeden.

Przestanie pachnieć siankiem, będzie pachnieć krwią.

Biblia mówi: “Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć.” (1P 5,8)

Czy współcześnie jest lepiej?

W dniu 13 października 1884 papież Leon XIII po odprawieniu Mszy Świętej miał wizję rozmowy szatana z Jezusem. W tej rozmowie szatan zapowiadał swoje działania na najbliższe stulecie.

Nie trzeba przekonywać, że wiek dwudziesty z okropieństwami pierwszej i drugiej wojny światowej, zbrodniami hitleryzmu i komunizmu dał dowód szczególnej aktywności diabła. Znaleźliśmy się niejako w “czarta mocy”.

Po swojej wizji papież ułożył modlitwę do świętego Michała Archanioła, którą polecił całemu Kościołowi do odmawiania. Może dzięki temu ludzkość przetrwała koszmary zbrodni dwudziestego wieku?

Dziś mamy wiek dwudziesty pierwszy. Czy szatan odpuścił? Chyba nie, choć zmienił chyba taktykę. Nie działać otwarcie, robić swoje dyskretnie. Rozmiękczać, mieszać, bagatelizować, racjonalizować, usprawiedliwiać i tolerować zło.

I mamy holokaust aborcji, który pochłonął więcej ofiar niż komunizm i hitleryzm razem wzięci. Mamy po kolei lekceważenie wszystkich przykazań, pomieszanie wszystkich pojęć – od małżeństwa do dobrej śmierci.

Dawniej modlono się o dobrą śmierć – świadomą i z Jezusem. Dziś dobrą śmiercią, czyli eutanazją, nazywa się zabijanie starców i chorych, obecnie także zabijanie upośledzonych, chorych dzieci.

Diabeł odnosi sukcesy – niestety. Otwieram księgę zmarłych naszej parafii i czytam przy nazwiskach zmarłych w tym roku: “bez sakramentów, bez sakramentów, bez sakramentów, bez sakramentów, bez sakramentów, bez sakramentów, bez sakramentów.” Powinienem to powtórzyć 31 razy, bo przy 55 zmarłych w tym roku przy 31 nazwiskach figuruje taki wpis.

Diabeł odnosi sukcesy – niestety. Ile rodzin płacze po śmierci swoich bliskich, którzy odeszli tragicznie podnosząc na siebie rękę? To koszmar.

Miejmy świadomość, że od wieków, że dzisiaj, że cały czas toczy się duchowa walka. Toczy się walka o człowieka, o jego szczęście na ziemi i o jego wieczność – w niebie.

Obudźmy się i stańmy do tej walki. Biblia mówi: “Bądźcie (…) poddani Bogu, przeciwstawiajcie się natomiast diabłu, a ucieknie od was.” (Jk 4,7)

I w tej walce wznieśmy wypróbowany oręż – modlitwę Leona XIII do świętego Michała Archanioła: “Święty Michale Archaniele, broń nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg poskromić raczy, pokornie prosimy, a Ty, Książę wojska niebieskiego, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.”

Tę modlitwę odmówiliśmy na zakończenie naszych rekolekcji adwentowych. Tę modlitwę odmówimy wspólnie na zakończenie każdej wizyty kolędowej.

Podnieśmy ten oręż. Pamiętajmy jednak, że tym orężem nie jest kartka kredowego papieru z obrazkiem Archanioła Michała i tekstem, ale twoja wiara, twoje uniżenie przed Bogiem, twoje przyzywanie mocy świętych aniołów.

A aniołowie mają moc. Choć zobaczmy jak ich postaci zostały zbanalizowane. Figurki, obrazki, makatki, kukiełki. Zobaczmy, że niektóre z nich nie różnią się wiele od pajacyków. Trudno wtedy anioła potraktować poważnie.

Gdy anioł zwiastował pasterzom narodziny zbawiciela “chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli.” (Łk 2,9b) To chyba nie był mały, grubaśny i pierzasty cherubinek.

Dalej Ewangelia mówi: “Nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania.” (Łk 2,13-14)

Zastępy to wojsko, zastępy niebieskie to wojna. Aniołowie posłani są ku pomocy człowiekowi w jego walce duchowej o życie, o szczęście, o wieczność.

By poczuć jaką istotą jest anioł warto czytać wizje Apokalipsy. Choćby ten fragment: “I ujrzałem innego potężnego anioła, zstępującego z nieba, obleczonego w obłok, i tęcza była nad jego głową, a oblicze jego było jak słońce, a nogi jego jak słupy ogniste. (…) Nogę prawą postawił na morzu, a lewą na ziemi. I zawołał donośnym głosem tak, jak ryczy lew. A kiedy zawołał, siedem grzmotów przemówiło swym głosem.” (Ap 10,1-2a.3)

Ten anioł nie jest tu nazwany. Może był to Michał? Apokalipsa o Archaniele Michale mówi wprost nieco dalej: “I nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie, ale nie przemógł, i już się miejsce dla nich w niebie nie znalazło. I został strącony wielki Smok, Wąż starodawny, który się zwie diabeł i szatan, zwodzący całą zamieszkałą ziemię, został strącony na ziemię, a z nim strąceni zostali jego aniołowie.” (Ap 12,7-9)

Szatan strącony na ziemię walczy dalej, ale nie bójcie się go. Bójcie się grzechu, bójcie się deptania Bożych przykazań, bójcie się opluwania Kościoła, bójcie się tolerowania zła, bójcie się żywionej w swoim sercu nienawiści, bójcie się braku przebaczenia, bójcie się zatracenia w pijaństwie i niewierności, bójcie się przewrotności, bójcie się fałszywych oskarżeń i plotki.

Czy wiecie jak Biblia nazywa diabła? Nazywa go kłamcą i ojcem kłamstwa (por. J 8,44c). Nie zostawaj jego krewniakiem.

Nie bójcie się diabła. Gdy człowiek jest z Bogiem nic mu nie grozi, gdy Jezus rodzi się w ludzkim sercu, ten człowiek jest bezpieczny.

Boże Narodzenie łatwo może stać się folklorem i pustą tradycją. Płytkim wzruszeniem i dobrocią na pokaz, i na krótko.

A powinno być głębokim nawróceniem naszych serc. Powrotem do Boga, powrotem do szacunku wobec przykazań i właściwego porządku rzeczy.

Powinny być powrotem do miłości – tej prawdziwej, która rodzi się z Boga, która nie umrze dzień czy dwa po pasterce.

Bóg nie chce gościć pośród nas – na chwilę. Ten, który przychodzi jako Boże Dziecię, chce zamieszkać pośród nas – na stałe.

Zatem “witaj, Dzieciąteczko w żłobie, wyznajemy Boga w Tobie. / Coś się narodził tej nocy, byś nas wyrwał z czarta mocy.”

Dobrze jak skomentujesz!
Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

7 komentarzy do: “Stanął przy nich anioł

 1. Miłosierdzie Boże nie ma wymiaru i to prawda i o tym trzeba przypominać,lecz również Bóg jest sprawiedliwy.
  Ksiądz na pytanie jednego ze słuchaczy “co z potępionymi ” odpowiedział “może piekło jest puste ” niestety nie jest puste i to Jezus podczas swojej męki ubolewał widząc dużo potępionych .To potwierdziło dużo świętych.
  Bóg jest miłością i miłosierdzie jest przed sprawiedliwością , ale to my domagamy się sprawiedliwości i to tylko my decydujemy się na potępienie, to jest nasz wybór .
  Nie zamykaj BRAMY MIŁOSIERDZIA -WYBIERAJ ŻYCIE LUB CIERPIENIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  p.s.Dziękuje za treściwe kazania -tak trzymać ,niech BÓG BŁOGOSŁAWI!!!!!!!!!!!!!!!

 2. Święte słowa. Dziękuję

 3. Szacunek wobec przykazań i właściwy porządek rzeczy tego musimy się trzymać. Nawet wczoraj przy wigilijny stole usłyszałem, że księża nie powinni się wypowiadać publicznie na tematy społeczne a rządzący i media nie mają wpływu na to czy ludzie odwrócą się od wiary czy też nie. A my powinniśmy wszytko wypośrodkowywać. Co to znaczy ? Czy ksiądz (który z zasady zna Pismo Święte dużo lepiej od osoby świeckiej) nie ma prawa powiedzieć publicznie, że ktoś postępuje nie zgodnie z nauką Jezusa. A ja mam zamknąć oczy i nie widzieć tego do czego doprowadziło bagatelizowanie przykazań. Na naszych oczach to się dzieje wystarczy spojrzeć na zachodnią Europę gdzie tzw. elity i media przez lata robili ludziom wodę z mózgu. Kazanie cały czas aktualne. Walka się toczy o nasze dusze, nasze umysły.

 4. bardzo dobre kazanie

 5. Dzięki Ojczulku za czujność przy żłóku, to istotne….:)

 6. I tak należy mówić. A nie słodkie pitu pitu "niech Chrystus narodzi się w waszych sercach".

  Dziękuję.

 7. Bardzo chciałam przeczytać takie słowa… Panie Boże pomóż nam, abyśmy nie zadowalali się tylko wypełnianiem tzw. tradycji i napawaniem świątecznym nastrojem, bo to właśnie usypia czujność naszych serc… Mnie bardziej sprzyja w spotkaniu z Tobą cisza i adoracja  niż harmider i zamieszanie, które stalo się już nieuniknionym elementem przeżywania świąt Bożego Narodzenia w XXI wieku…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *