Opublikowano 36 komentarzy

Communio sanctorum – wspólnota świętych – obcowanie świętych [Przyjaciele z nieba]

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Obejrzyj wideo, w którym bardzo obrazowo wyjaśniam na czym polega nasze “obcowanie świętych”, czyli “communio sanctorum” (wspólnota świętych).

Zobacz wideo (6 minut 21 sekund):

Chętnie widziane i czytane komentarze… 

Napisz czy płakałeś, ja tak!

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

36 komentarzy do: “Communio sanctorum – wspólnota świętych – obcowanie świętych [Przyjaciele z nieba]

 1. Jestem chrześcijaninem i ja nie uznaję modlitwy do tych którzy zasnęli, nawet jeśli byli uznani za świętych. Pytanie, czy ta nauka o świętych, którzy wysłuchują modlitw (jak Bóg), wywodzi się z prawdziwej nauki Chrystusa? Czy Bóg nie zakazywał kontaktu z umarłymi, a przecież zmartwychwstania jeszcze nie było. Więc, co to za nauka, skąd pochodzi, nawet apostołowie wspominają jedynie o braciach, którzy zasnęli (umarli) i na tym koniec. Ja tej nauce nie ufam, bo nie wiadomo jakie jest jego źródło. Warto zastanowić się nad słowami w Apokalipsie 6:9-11. Liczy się tylko Chrystus i na Nim ma się wszystko opierać, bo On jest życiem, drogą i prawdą. Mnie Bóg i Pismo nauczyli, aby mieć wyłącznie społeczność duchową z Ojcem i Synem, więcej sam Bóg we mnie mieszka przez Jezusa, a ciało które mi powierzył jest Jego świątynią. Skoro On mieszka we mnie, to mogę prosić Boga Ojca przez Jezusa Chrystusa. Ojciec mnie wysłuchuje, bez dodatkowych pośredników, bo jest tylko jeden ustanowiony przez Boga pośrednik, Chrystus, Król Chwały i Odkupiciel. Cudowne jest to, że mając Chrystusa stałem się dzieckiem i synem Bożym, On mnie wszystkiego uczy przez Ducha Świętego. Sam Pan Jezus mówił, aby słuchać Jego słów i iść za Nim, a ten kto to czyni, podoba się i Ojcu.

  1. Zróbmy tak: Najpierw poznaj katolicką naukę o obcowaniu (wspólnocie) świętych. Potem ją streść w kilku zdaniach. Jeśli uznam to streszczenie, to wtedy możesz zacząć dyskusję. I podyskutujemy sobie. W innym porządku to szkoda czasu.
   Pozdrawiam

 2. Ciekawe, obrazowe i wzruszające.

 3. Dziękuję miłość wszystko zwycięży tylko w Bogu jest nadzieja.

 4. Wzruszające…

 5. Bardzo sie wzruszylam.

 6. W kościołach protestanckich zwykle jest stosowana forma “społeczność świętych” i jest to trafniejsza forma od formy “świętych obcowanie”, bo oddaje właśnie to o co chodzi w tym wpisie, o wspólnotę świętych czyli wszystkich zbawionych. Wszak Bóg powołuje nas do świętości (wezwanie “świętymi bądźcie!”). Stosowny fragment Wyznania Apostolskiego kościołów protestanckich brzmi: ” Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół Powszechny, społeczność świętych, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, i żywot wieczny.”

 7. I tak właśnie wygląda miłośc która nie ma definicji. Z Bogiem.

 8. z łezka w oku dziękuję za piękne zobrazowanie świętych obcowanie. Tam, gdzie mieszka miłość jest prawda i misja, radość i więzi budujące szczęśliwą wspólnotę.

 9. Tak, to Boska prawda, tylko m i ł o ś ć wszystko zwycięży, dziękuję za przekaz tej prawdy.

 10. Święci pomagają – wielokrotnie o tym się przekonałem… Oni czekają i kibicują nam, którzy wędrujemy przez nasze życie. Któż wie, ile naszych natchnień pochodzi od naszych świętych? A nasze rodziny,?Chyba każdy miał w swojej rodzinie kogoś, kogo mógłby uznawać za świętego, dla mnie taką osobą była moja babcia, Ona mnie nauczyła wiary. Uczyła przede wszystkim swoim przykładem. Chciałbym się z Nią kiedyś spotkać i mam taką nadzieję. I czuję, że wspomaga mnie . A także już moi rodzice i brat, teściowie są po Drugiej Stronie. Wspominam ich jak najlepiej i polecam w modlitwie – oto moje Świętych Obcowanie.

 11. To przykład dla nas, tak mamy żyć walcząc dla Boga a tłumy pójdą za nami w Jego stronę

 12. Ciekawe,czy my po trudach(grzechach)życia też TAM będziemy obmyci z brudu ,by móc oblec się w białą szatę…..?.Może jednak ktoś wyjdzie stamtąd po nas,by to z nami zrobic?,właśnie ktoś na nas czekający i kochający. Drogi Księże ,czy mogę tak myślec? No bo czym jest czyściec?

  1. Czyściec jest czyszczeniem 🙂

 13. Dziękuję! Nie idzie pisać więcej, bo przez łzy słabo widzę

 14. Wspaniały obraz wspólnoty świętych. Oczy wilgotnieją …

 15. Piękne przeslanie dla watpiacych i dla tych którzy wierzą w Swiętych obcowanie. Bóg zapłać.

 16. Tak… Dobrze mieć ten obraz w sercu…

 17. No robi wrażenie. Dzięki.

 18. Piekne porównanie obrazowe. Ale mam pytanie. Mamy wiele Modlitw do Świętych. Ja osobiście proszę Świętych, moich patronów, tych dla których jestem potomkiem, o wstawiennictwo do Boga, jednak to jest dla mnie niejako “dodatkowa” modlitwa, nie potrafię traktowac jej jako głównej.
  Wierzę w to, że Ci “moi” Święci jakgdyby “kibicują” mi w mojej drodze, ale modlitwy kieruję do Boga, wspomagając się wstawiennictwem Świętych, ale nie modląc się “za Ich pośrednictwem”.
  Natomiast zupełnie niezależnie staram się dużo dowiadywać o Świętych, o ich życiu i o tym, co mówili i pisali, jak żyli. Mam do Nich wielki szacunek, czuję że mnie kochają, ale na pierwszym miejscu jest Bóg.
  Najważniejszym Świętym dla mnie, (w sensie ja Go tak traktuję, ale nie upieram się, że obiektywnie jest najważniejszy), jest Św. Paweł, a On zalecał skupienie się w 100% na kontakcie z Jezusem i nie odchodzenie od Słowa ani na krok. Więc niezależnie, czy wierzę w czyjeś objawienia i wizje, nawet tych, którzy zostali potem Świętymi, trzymam się tego, co zaleca Św. Paweł.
  Pytanie – a jak Ksiądz widzi modlitwy do Świętych?

  1. Będzie odpowiedź w osobnym wpisie

 19. Cóż, jednak trochę “oczy mi się spociły” 🙂 . Przydało by się trochę więcej miłości na co dzień. Marzą mi się czasy, gdy “wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą, cielę i lew paść się będą społem i mały chłopiec będzie je poganiał… Zła czynić nie będą ani zgubnie działać”. Ot, takie tam mrzonki, zawsze byłam pierwszą naiwną 🙂
  Pozdrawiam wszystkich serdecznie 🙂
  Szczęść Boże!

 20. Piękny obraz OJCA za którym całe życie tęsknię.

 21. Dziękuję za tak obrazowe wytłumaczenie. Piękne!

 22. Trylogia śląska, to piękna rzecz. którą zrobił Kazimierz Kutz. Szkoda, że na starość tak się spieklił.

 23. Wspaniale pomyśleć że po trudach życia taka będzie radość w niebie. Że ktoś tam na nas czeka. A jaka być musi radość spotkać wreszcie Boga ?

 24. Woooow! Coś pięknego. Też łzy w oczach.

 25. Piękna jest taka wspólnota. Tylko szkoda że to fragment filmu a nie współczesny ,,real”. Tak wiele rodzin traci lub zatraciło wartości które cementują więzy rodzinne. Ale właśnie takie filmy być może wielu pobudzą do refleksji i zainicjują zmianę relacji w rodzinie, w pracy…

 26. Płakałam za każdym razem oglądając ten film. Dziękuję za skojarzenie ze wspólnota świętych – do mnie przemawia

 27. A sa takie wspolnoty,ktore sie kochaja.?.

  1. Te, które za chwilę mogą być zalane wodą (film) tak kochają.
   Te, które nazajutrz mają być rozstrzelane (rzucone lwom) podobnie.

 28. Wspaniałe, popłakałem się.

 29. Piękne. Beczałam.

  1. rzeczywiscie , lzy mi sie zakrecily.ale zawsze prace gornikow i zycie ich rodzin otaczam wielkim uznaniem i szacujnkiem

  2. Miłość to dar siebie innym. Jestem żoną górnika i wiem co znaczy wspólnota. ..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *