Opublikowano 36 komentarzy

Patologia kultu świętych

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kult świętych i nasza z nimi przyjaźń jest zasadna i oparta na Biblii. Niedługo postaram się to wykazać w osobnym wpisie. Teraz jednak chciałbym zająć się patologią pastoralną czyli wypaczonym kultem w praktyce duszpasterstwa.Obejrzyj wideo:

Wypaczeniem kultu świętych, jest traktowanie ich jak Bogów, czy bożków – źródeł łaski i zbawienia. Święci, razem z Maryją, nie są źródłami łask, nie są Zbawicielami. Ich rola polega tylko na wstawiennictwie. Są też pewnym wezwaniem dla nas, świadectwo ich życia bardzo często do nas przemawia, motywuje, zachęca.

Wypaczeniem kultu świętych jest także mętna teologia albo ewidentne herezje, gdy zaczyna się mówić o jakiś bocznych furtkach do nieba obsługiwanych przez Maryję czy przenoszeniu prerogatyw Boga na świętego.

Kolejnym zagrożeniem jest folklor, gdy zapominamy co robimy i po co. Przykładem tego jest taniec feretronów na Kaszubach – kilkuwiekowa ponoć tradycja. W każdej procesji można zobaczyć, że przy błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem pochylają się sztandary czy chorągwie, ale między tym stonowanym gestem (do przyjęcia) a wymachiwaniem feretronem czy tańczeniem w rytm muzyki rozrywkowej z oklaskami w finale, szczególnie gromkimi przy zdolniejszych zawodnikach, jest przepaść. Obrażę pewnie całe Kaszuby, ale powiem STOP!  Nieprzekonanych zachęcam do poczytania komentarzy pod tymi filmikami na YT i zobaczeniu jakie to daje zgorszenie.

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

36 komentarzy do: “Patologia kultu świętych

 1. Oglądnąłem ten filmik- skomentuję krótko:
  SHOW RELIGIJNY – MASAKRA!
  Jeśli chcą się pogimnastykować, niech idą do ośrodka sportowego. Powinien się tym zająć właściwy biskup. A my cóż kochani – módlmy się za tych ludzi.

 2. Pani Doroto tu jest miejsce do wyrazania swojego zdania, nie sad …

  Cóż nie będę wchodziła na płaszczyznę pouczania Pani

 3. Jestem nadal poruszona Ojczulka tekstem w którym Ksiądz stawia Maryję na równi ze świętymi. Pozwolę sobie dodać kilka przemyśleń do mojego wczorajszego emeila.
  Ktoś ponad 20 lat temu uczył mnie wierności Jezusowi, ale też nie pomniejszał roli jego Matki, uczył mnie posłuszeństwa Kościołowi, Biskupom, Tradycji. A szczególnie podkreślał moją osobistą relację z Jezusem z Maryją. To jest ,, oazowy szkielet”, który dostałam od pewnego w mojej ocenie radykalnego Księdza… i chwała mu za to za to .
  Tradycja kościoła XX i XXI to postacie takie jak Hlond, Wyszyński, Wojtyła. Każdy z nim miał bezwględnie głębokie, mistyczne relacje z Trójcą Świętą, ale też jednocześnie Maryją. Z całym szacunkiem, ale żadna z owych czcigodnych, świętych Postaci Kościoła nie traktowała Matki Syna Bożego na równi ze świętymi. Swoje życie, życie kościoła Polskiego i świata zawierzali Maryi i poprzez nią działali. Nie mówili o ,, bocznych furtkach obsugiwanych przez Maryję” niemniej w znaczący sposób podkreślali jej rolę inną niż świętych. Są owszem z pewnością w Kościele przegięcia, gdzie Maryję się wywyższa ponad Jezusa. Natomiast byłam w wielu miejscach objawień, spotkałam wielu mądrych duchownych i każdy z nich podkreśla Chrystocentryczny charakter Kościoła, ale równocześnie nie umniejsza roli Maryi. Można nie uznawać objawień ( choć wiele jest uznanych przez Kościół) słów świętych, mistyków, o Maryi, ale nie uznawać słów Kardynałów, Biskupów i Papieża o Maryi w posłuszeństwie….
  To akurat zły szybko wykorzysta i mogą tworzyć się polemiki, które do dobrego nie prowadzą.

  1. Aniu, uznawać czyjeś słowa, a traktować je jako Prawdy Wiary to dwie różne rzeczy i należałoby je rozróżniać, zanim się komuś postawi zarzut nieposłuszeństwa!

 4. A może ten taniec z obrazami to reż forma religijności ludowej ? Jeśli sa to obrazy, przedstawiajace świętych, to cóż złego w tańcu z czyimś wizerunkiem ? Zakładając, że ta zabawa nie zastępuje modlitwy, sakramentów i t.p. ,a tylko kultywuje tradycje regionalne, dlaczego mamy ja potępiać ? Mnie nie urzeka, ale czy powinniśmy potępiaćwszystko, co nam sie nie podoba, lub co do nas nie przemawia ?
  Ewa

  1. Myślę, że dzisiejsze czytanie Ewangelii jest odpowiedzią na to pytanie. Dążenie do i za Prawdą dzieli nawet wspólnoty religijne. Rytuały ludowe wspaniale cementują wspólnoty ludzkie. Jednak często ludzie stając przed dylematem, czy wybrać wspólnotę z ludźmi, czy swoją Wspólnotę z Bogiem, wybierają “święty” spokój i stają po stronie ludzi.
   Ksiądz Zbyszek nikogo nie potępił, jedynie przedstawił swoje negatywne zdanie o zadziwiających rytuałach. Piszę zadziwiających, bo z informacji jak miał wyglądać ten zwyczaj wprowadzony na Kaszubach przez Franciszkanów, niewiele pozostało. Natomiast wykonywany obecnie przez ludzi “taniec” bardziej przypomina tańce szamanów i okultyzm, niż rytuał pokłonienia obrazu.
   Jezus powiedział bardzo jasno, że Boga mamy czcić w duchu. Nie znam nikogo, kto wykonując takie epileptyczne łamańce lub strzegąc się, aby obrazem nie dostać w łeb, jednocześnie by z czcią wielbił Boga. W innych chwilach może tak, ale z pewnością nie w chwili takiego transu. Zatem, czy coś co odwraca naszą uwagę od Boga jest czymś, czego warto bronić i utrzymywać?

 5. Ten filmik to jakaś parodia.Dobrze,że się to widzi może da to do pomyślenia innym. Dziękuję,że ksiądz porusza te anomalie. Pozdrawiam.

 6. Dzięki Księże, za przywracanie nas Biblii i Słowu. Temat trudny, bo kult wielki, a zapalczywość ludzka, (obejmująca nawet pęd do wsadzania odmiennie myslących do piekła), ogromna.
  Więc krótko, z nadzieją, że Ksiądz złapie sens. Gdy zadać pytanie przeciętnemu Katolikowi, kim jest Maryja i posłuchać odpowiedzi, to trudno nie mieć skojarzenia z tekstem z polskiej, kultowej komedii “ojciec jest tak samo ważny, jak matka, a jak matka wyjedzie, to nawet ważniejszy”. Tylko, że wielu wydaje się, że w naszym wypadku, to Ojciec “wyjechał”.
  Jeszcze raz dzięki 🙂

  1. Bardzo ciekawe spostrzeżenie.
   Komedia może kultowa, ale… nie kojarzę. Jaki to tytuł?

   1. Film nosi tytuł: “Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”

   2. Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz – Bareja 😉 Rozmowa na ławce, gdy dyrektor Krzakoski przekonuje Danusię, że żona ją bardzo polubi 😉

 7. Zgadzam się z wypaczeniem teologii, obrazu Boga Ojca, Jezusa, Maryi w wielu śpiewnikach, w mojej oceni w tradycji wielu narodów jest wiele wypaczeń teologicznych i pastoralnych. Na przedstawionym filmiku dla mnie to parodia i bezwzględnie należałoby temu powiedzieć stop, ale to rola biskupa tamtej diecezji. Natomiast warto o tym mówić. Zgadzam się, że Trójca Święta zawsze powinna być centrum wszelkiego kultu i modlitwy. Jezus Chrystus jest jedynym zbawicielem i nie ma innych. Natomiast nie stawiałabym Maryi na równi ze świętymi i nie pomniejszała tym samym jej roli wstawienniczej. Żadna osoba ludzka, nie jest wybrana, Niepokalana od momentu stworzenia. Sam Bóg ją wybrał na Matkę swojego Syna. Jej rola pozornie subtelna,bardzo wyraźnie zarysowuje się w Piśmie Świętym. Kulminacją jest Apokalipsa. Wielu świętych, wiele objawień, wielu mistyków podkreśla ten fakt, iż zwycięstwo na końcu przyjdzie przez Niepokalaną. Ponadto wielu doświadczonych egzorcystów na czele z Amortem i ks. Glasem mówi wyraźnie, że święci im pomagali, ale pomoc Maryi, różaniec, czy wezwanie jej ochrony było bezwględnie pomocne. Dlaczego szatan się tak boi Maryi. Znam osobiście i rozmawiałam z egzorcystami lub osobami uczestniczącymi w egzorcyzmach i rola wstawiennicza jaką ma Maryja, która została jej dana przez Syna jest niepodważalna. Ci ludzie widzieli.

 8. Witam
  Ten film rzeczywiscie jest wstrząsający.
  Natomiast jesli Swięci byli tylko ludzmi to czemu oddajemy czesc relikwiom.
  Tu akurat czcimy wyłącznie tylko cos co albo było cząstką człowieka lub do niego nalezało czy tez mial z czyms bliski kontakt.
  Gdzie w czczeniu relikwi Swiętych jest Jezus .
  Proszę o odpowiedz bo dla mnie to bardzo trudny temat.

  1. Biblia mówi:
   2 Krl 13:20-21
   20. Elizeusz umarł i pochowano go. Oddziały zaś Moabitów wpadały do kraju każdego roku.
   21. Zdarzyło się, że grzebiący człowieka ujrzeli jeden oddział [nieprzyjacielski]. Wrzucili więc tego człowieka do grobu Elizeusza i oddalili się. Człowiek ten dotknął kości Elizeusza, ożył i stanął na nogi.
   (BT)

  2. Takze dolanczam sie do Pani Agnieszki co z Maryja jak rozomiec Lord Fatime,czy Medugorje rozaniec, ktory lubie albo litanie obchodzone swieta w naszym katolickim kosciele roznych swietych oraz zaleca sie do nich modlic jestem troche nie spokojny czy robie to dobrze kto uklada teksty piesni czy nie sa one sprawdzane przedyskutowane .Prosze takze o odpowiedz bo teraz nie wiem na czym stoje .

   Z pozdrowieniami Zdzislaw

   ps. jesli chodzi o adres pytam czy jest mozliwosc zamawiania listownie ksiazek dziekuje i pozdrawiam

   1. Postaram się przynajmniej na część odpowiedzieć.
    Co do książek, to nie bardzo rozumiem na czy by polegała trudność?

  3. To ja może tak odpowiem:

   Czyż nie jest wspaniałym, móc zobaczyć na własne oczy, jakąś rzecz należącą do np. któregoś z pierwszych władców Polski?
   Wyobraź sobie, że tuż przed Tobą leży np. pas Mieszka I. Czy stałbyś koło takiej pamiątki (relikwii, jakby nie było (łac. reliquiae: pozostałości, resztki)) obojętnie?
   Czy nie wzbudzałaby ona w Tobie, żadnych uczuć? Podobnie jest z relikwiami świętych.
   Gdyby ktoś podarował Tobie np. osobisty różaniec św. Jana Pawła II. Schowałbyś go tak po prostu do szuflady, czy może za każdym razem kiedy brałbyś go w dłoń, wzudzałby on w Tobie takie, a nie inne myśli, uczucia, itp.
   Po to sią relikwie świętych. Nie modlimy się do relikwi, tylko je czcimy. Podobnie jak pamiątki (relikwie) po naszych przodkach: szable dziadka, pierścionek prababci, itd. Pamiętać też należy, że czczenie relikwii nie jest warunkiem koniecznym, by osiągnąć życie wieczne.
   Nie zaprzątaj więc sobie tyle nimi głowy.

   KKK 1674 Poza liturgią sakramentów i sakramentaliów katecheza powinna brać pod uwagę formy pobożności wiernych i religijności ludowej. Zmysł religijny ludu chrześcijańskiego zawsze znajdował wyraz w różnorodnych formach pobożności, które otaczały życie sakramentalne Kościoła. Są to: cześć oddawana relikwiom, nawiedzanie sanktuariów, pielgrzymki, procesje, droga krzyżowa, tańce religijne, różaniec, medaliki (Sobór Nicejski II: DS 60I; 603; Sobór Trydencki: DS 1822) itp.

   Problem kultu relikwii poruszano na następujących soborach:
   – Sobór Watykański II: konstytucja Sacrosanctum Concilium, 81-82; konst. Lumen gentium;
   – Sobór Trydencki: dekrety po 25 sesji (1563 r.): Dekret o czyśćcu oraz Dekret o wzywaniu, czci i relikwiach świętych oraz świętych obrazach, DS 1821-1825.
   – można też brać pod uwagę Sobór Nicejski II, 601.

 9. Aż się wierzyć nie chce, że to Kościół Katolicki…
  Dlatego tak bardzo lubię wykłady Ojca Maciejewskiego, Ojca Glasa i Ojca Szustaka, bo mówią o prawdziwej wierze. Papież Franciszek w homilii z Mszy Krzyżma w 2013 powiedział do kapłanów: “Proszę was o to – bądźcie pasterzami pachnącymi jak owce, aby można to było odczuć! Pasterzami pośród swojej trzody i rybakami ludzi.” Księża powyżej wymienieni, według mojej opinii do takich właśnie należą. Pasterze z krwi i kości! Oby jak najwięcej takich księży.

 10. Nie koncentrujcie sie na tym zgorszeniu oraz na grzechach tych co je popelniaja .
  Obawiam sie ze Wy wszyscy ktorzy komentujecie pod tym artykulem potrzebujecie nawrócenia inaczej zaden z was nie wejdzie do nieba . Wypaczenie z jakim mamy do czynienia w owych filmie to jedno a drugie to samo nauczanie o usprawiedliwieniu .
  Pan poprzysiagl ze nikt nie wejdzie do Krolestwa Niebieskiego o ile sie nie narodzi powtornie – w taki oto sposob Ci ktorzy wymachuja obrazami oraz Ci ktorzy to komentuja sa poza zagroda panska !
  Nawracajcie sie ludzie z calego serca w placzu i lamencie – blagam was …. ! .
  A co do ksiedza to niebawem wysle ksiedzu emaila bo to ze jestem na ksiedza blogu nie jest przypadkiem dlatego musi ksiadz uslyszec to co mam do powiedzenia .

  Niech Pan obdarzy was laska swiatlych oczu serca abyscie zobaczyli to co jest ukryte i mieli zycie w imie Pana Jezusa Chrystusa . Amen

  Jana 3 , 3 1 Był wśród faryzeuszów pewien człowiek, imieniem Nikodem, dostojnik żydowski. 2 Ten przyszedł do Niego nocą i powiedział Mu: «Rabbi, wiemy, że od Boga przyszedłeś jako nauczyciel. Nikt bowiem nie mógłby czynić takich znaków, jakie Ty czynisz, gdyby Bóg nie był z Nim». 3 W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie1, nie może ujrzeć królestwa Bożego». 4 Nikodem powiedział do Niego: «Jakżeż może się człowiek narodzić będąc starcem? Czyż może powtórnie wejść do łona swej matki i narodzić się?» 5 Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego2. 6 To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem. 7 Nie dziw się, że powiedziałem ci: Trzeba wam się powtórnie3 narodzić. 8 Wiatr4 wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha».

 11. To co zobaczylam na filmiku przerazilo mnie. Mam 60 lat i czegoś takiego jeszcze nie widzialam. To brak szacunku i jakieś wyglupy. Szok………..

 12. Trzeba walczyć z głupotą także w Kościele.
  Finałem uczenia takiej dewocji jest kompletny brak relacji osobistej z Bogiem.
  Profanacje na jakie pozwalają sobie na Kaszubach w 21 wieku to smutne i przerażające.
  Trudno się potem dziwić,że młodzi odchodzą od Kościoła,w którym nie ma doświadczenia spotkania z Bogiem.Maryję trzeba kochać,bo Ona naprawdę nas ratuje,ale nie przed miłującym Ojcem,ale przed szatanem,który nieustannie chce nas zniszczyć.

 13. Zgadzam się z Księdzem,trzeba walczyć z głupotą także w Kościele.
  Finałem uczenia takiej dewocji jest kompletny brak relacji osobistej z Bogiem.
  Profanacje na jakie pozwalają sobie na Kaszubach w 21 wieku to smutne i przerażające.
  Trudno się potem dziwić,że młodzi odchodzą od Kościoła,w którym nie ma doświadczenia spotkania z Bogiem.Maryję trzeba kochać,bo Ona naprawdę nas ratuje,ale nie przed miłującym Ojcem,ale przed szatanem,który nieustannie chce nas zniszczyć.

 14. W nawiązaniu do tematu: podobnie z wątkiem “świętych” obrazów, ikon, rzeźb…

 15. Z calego serca dziekuje Ksiedzu za kazania wydane w 4 tomikach .Dobra to katecheza-daje duzo do przemyslen. Polecam kazdemu! Niech Bog blogoslawi! Opinie dotyczaca dzisiejszego zagadnienia wyrazilam w komentarzu wczesniej

 16. Jestem świeżo po lekturze małej niebieskiej książeczki, którą czytał św. Jan Paweł II. Jest tam napisane, że Bogu spodobało się zsyłać wszystkie łaski przez ręce Maryi. Ponadto jest największą nieprzyjaciółką szatana. Co więcej według wielu świętych nabozenstwo do Maryi jest konieczne do zbawienia. ”Prawdziwy czciciel Maryi nie służy jej dla jakiejś korzyści lecz jedynie dlatego, ze dobrze jest Jej służyć a przez Nią Bogu.

 17. Ponieważ cała doskonałość nasza polega na upodobnieniu się do Chrystusa Pana – pisze św. Ludwik Maria Grignion de Montfort – na zjednoczeniu z Nim i poświęceniu się Jemu, przeto najdoskonalszym ze wszystkich nabożeństw jest bezspornie to, które nas najdoskonalej upodabnia do Chrystusa, najściślej z Nim jednoczy i całkowicie Jemu poświęca. A że ze wszystkich stworzeń najpodobniejsza do Chrystusa Pana jest Matka Najświętsza, wynika stąd, że spośród wszystkich nabożeństw, tym, które duszę najlepiej poświęca Zbawicielowi naszemu i ją z Nim jednoczy, jest nabożeństwo do Najświętszej Panny, Jego świętej Matki. Im bardziej dusza poświęcona jest Maryi, tym zupełniej należeć będzie do Jezusa” (Traktat o prawdziwym nabożeństwie, 120).

 18. Jeśli chodzi o chorągiewki, to np Jezuici w Łodzi a konkretne wspólnota Mocni w Duchu, podczas Mszy Świętej z modlitwą o uzdrowienie wymachują chorągiewkami.
  Msza Święta to nie koncert, ani stadion , by machać jakimś sztandarem.

 19. Przesłanianie Jezusa Maryją zdarza się. Ja najbardziej żałuję, że tak mało spoglądamy na najstarsze wizerunki Maryi. Jedną z najstarszych figurek Maryi z Jezusem jest tzw wizerunek Maryi tronującej. Przedstawia on Maryję siedzącą na tronie, a na jej kolanach małego Jezusa trzymającego księgę Pisma świętego. Dla mnie to cała prawda o Maryi Ona zawsze wskazuje na Jezusa to On ma być dla nas najważniejszy.

 20. Bardzo mądrze. Trzeba o takich fundamentalnych prawdach przypominać, bo dowolność i widzimisię do niczego dobrego nie prowadzą

 21. Witam serdecznie.Ma ksiądz stuprocentową rację.Maryja zawsze wskazuje na Jezusa.Ona usuwa się w cień.Wstawia się za nami nieustanną modlitwą.

 22. Jest tylko jeden pośrednik ( czyli ktoś kto się wstawia, pośredniczy), człowiek i Bóg Jezus Chrystus.

  1. Mam kilka książek tego kapłana. Z wieloma doktrynami które głosi zgadzam się w pełni, ale niestety nie mogę zgodzić się z kultem świętych (cyt. kult – zachowania i praktyki religijne czynione wobec istoty bądź przedmiotu kultu). Pamiętajmy, że tylko Bogu Jedynemu (Jahwe, JCH i Duchowi Świętemu) należy się (tylko i wyłącznie) chwała i cześć. Nie grzeszy ten który modli się tylko do Boga w trójcy Jedynemu i za pośrednictwem Jezusa Chrystusa, ale odwrócę pytanie – czy przypadkiem nie grzeszy ten który nie modli się tylko do Pana Boga i za pośrednictwem JCH a do innych, zaznaczę ludzi, którzy żyli na przełomie wieków – nawet jeżeli byli WIELKIMI ŚWIADKAMI WIARY – byli tylko ludźmi, którzy są zapewne w niebie, ale o tym wie tylko Pan nasz i Stwórca. Świętym jest każdy który oddał swoje życie Panu Bogu, a przez krew Pana Jezusa Chrystusa został oddzielony od grzechu i nie oznacza tego że już nie żyje. Pozdrawiam. Z Panem Bogiem.

 23. Zgadzam sie z Ksiedzem calkowicie- Maryja i swieci spelniaja role wstawiennicza .Dla nas sa wzorem do nasladowania na drodze do Nieba. Ogladajac filmik przyznam ze bylam wstrzasnieta.

 24. Witam serdecznie.Ma ksiądz stuprocentową rację.

 25. Ja myszlalem, ze to tylko we Wloszech, Hiszpanii….

 26. Ma Ksiądz całkowitą rację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *