Opublikowano 8 komentarzy

Ćwiczenia w schizofrenii

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Boże Narodzenie; (Iz 9, 1-3. 5-6); Psalm (Ps 96 (95), 1-2a. 2b-3. 11-12. 13); (Tt 2, 11-14); (Łk 2, 1-14); Winnica 25 grudnia 2021.

Cenimy śmiech i radość, pod jednym wszakże warunkiem, musi być powód.

Jeśli ktoś się śmieje bez powodu, jeśli przeżywa radość, która nie ma swoich przyczyn i racji, to podejrzewamy takiego wesołka o problemy psychiczne. Nie bez słuszności.

Jeśli myślimy o współczesnym świecie, że świat ten zwariował, to najlepszy tego dowód mamy w święta. Tyle uśmiechów, tyle radości, tyle zamieszania, tyle zakupów, tyle prezentów, tyle życzeń, tyle zrobionego, zjedzonego i zmarnowanego jedzenia, tyle sprzątania, z powodu…, no właśnie, że najczęściej bez powodu.

Jeśli wierzymy, że dwa tysiące lat temu Bóg przyjął Ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem, jeśli wierzymy, że naród kroczący w ciemnościach ujrzał Światłość Wielką, to święta mają sens.

Jeśli w to nie wierzymy, uznajemy za bajkę, bujdę i zmyślenie. Jeśli żadnego tam Jezusa nie było a jeśli nawet jakiś tam był, to nie taki o jakim się słyszy w kościele. A jeśli nawet był i czegoś tam uczył, i coś tam zrobił, ale niewiele mnie to obchodzi. To naprawdę święta i to całe zamieszanie nie mają sensu.

Zrobić ludziom krótką przerwę serwisową, dać chwilę oddechu, uzupełnić „elektrolity” i z powrotem do fabryk, do roli.

Z całym szacunkiem dla osób cierpiących na schizofrenię, to święta nasze są wielkimi ćwiczeniami w schizofrenii, która polega na „nieadekwatnym postrzeganiu, przeżywaniu, odbiorze i ocenie rzeczywistości”. Widzi się to czego nie ma, nie widzi się tego co jest. Uznaje się ważność nieważnego i nieważność ważnego. Uznaje się Święta a neguje Powody tego święta. Świętuje się Urodziny a nie uznaje Urodzonego.

Gdyby Marsjanin chciał zrozumieć na czym polegają święta, to mógłby sądzić, że polegają na jeżdżeniu na łyżwach. W błąd mogłyby go wprowadzić warszawskie plakaty świąteczne.

Ktoś celnie zauważył, że gdy świętom zabierzemy Jezusa to zostaje tylko sam… żłób. Celne i przeraźliwie smutne – obchody Wielkiego Żłobu. Niektórym tylko tyle zostało ze świąt.

Niektórzy twórczo do Wielkiego Żłobu dołączą Wielką Cysternę. Smutne, bardzo smutne.

Zmieniają się priorytety. Zmienia się świat. Starożytni najbardziej bali się utraty honoru. Ludzie średniowiecza bali się utraty zbawienia. Czasy nowożytne drżały z lęku przez utratą wolności. Świat współczesny przerażony jest możliwością utraty… wygody.

Za wygodę sprzedać można dzisiaj wolność, zbawienie i honor. Zmienia się świat, zmieniają się priorytety.

Może dlatego świat tak nie lubi Jezusa? Mówi Pismo: „Zróbmy zasadzkę na sprawiedliwego, bo nam NIEWYGODNY: sprzeciwia się naszym sprawom, zarzuca nam łamanie prawa, wypomina nam błędy naszych obyczajów.” (Mdr 2,12)

Może dlatego świat bardziej lubi ciemność niż światło? „Światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki.” (J 3,19bc)

Może dlatego świat umiłował przewrotność? „Ich losem – zagłada, ich bogiem – brzuch, a chwała – w tym, czego winni się wstydzić. To ci, których dążenia są przyziemne.” (Flp 3,19)

Mamy prawo cieszyć się dziękować Bogu za wygodne łóżko, dach nad głową, strawę, ciepło i ubranie. Niech nas jednak Bóg broni od pomyślenia, że na tym kończy się świat, że to już wszystko, że to szczyt szczęścia, że niczego więcej nie potrzeba.

Jest życie ponad przyziemnością. W życiu chodzi o coś więcej niż napełniony brzuch. Bez wolności, zbawienia i honoru życie przestaje być życiem a staje się marną wegetacją.

Boże Narodzenie jest przypomnieniem i wezwaniem do prawdziwego życia. Jest wyrwaniem z wegetacji. Jest wyniesieniem ponad poziomy.

Życie, które rodzi się w Betlejem, jest Życiem, które powinno narodzić się w nas. „Wierzysz, że Bóg zrodził się w Betlejemskim żłobie! Lecz biada Ci, jeżeli nie zrodził się w tobie.”


8 komentarzy do: “Ćwiczenia w schizofrenii

 1. Nic dodać, nic ująć. Podaję dalej

 2. Bardzo trafne kazanie! Podam dalej, ale prześle do siebie jeszcze raz, żeby pamiętać… Kto ma być na pierwszym miejscu w Boże Narodzenie i na każdy dzień !
  Bóg zapłać !

 3. lubie Kazania Proboszcza Poruszajo moje mysli irozum

 4. Bogu niech będą dzięki za kapłanów, którzy wlewają w nasze serca umocnienia wiary i przypominają że życie na ziemi jest pielgrzymką.

 5. Piękna mądra homilia Bóg zapłać

 6. Bóg zapłać za słowa poruszające serca i myślenie. To gorzka prawda dzisiejszych czasów. Podam dalej, mam nadzieję, że inni przeczytają i się zastanowią nad sensem życia.
  Bóg zapłać!
  Niech Jezus prowadzi Księdza i darzy potrzebnymi łaskami!
  Serdecznie pozdrawiam i pamiętam w modlitwie!
  Błogosławieństwa Bożego na Święta Narodzenia Bożego i Nowy Rok!

 7. Dziękuję serdecznie za SŁOWO pełne PRAWDY. Niech Nowonarodzony Jezus błogosławi i oświeca drogi codziennego życia.

 8. Bóg zapłać! Niech Bóg zawsze będzie w nas.
  Pięknych, błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i darów przeobfitych od Syna Bożego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *