
Przedstawiam zwięzły opis jak będzie wyglądała roczna, parafialna, biblijna katecheza dzieci widziana od strony dziecka i rodziny.
Parafialna, biblijna katecheza dzieci adresowana jest do klas IV, względnie V, VI.
We wrześniu rodzice i dzieci słyszą ogłoszenia z tym związane. Może też kazanie traktujące o domowej katechezie dziecka.
„Podręcznikiem” do tej katechezy są wypisy z czterech ewangelii: „Dobra Nowina dla dzieci”. Książkę tę dzieci dostają w ramach programu „Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii”, względnie jako pamiątkę przyjęcia Pierwszej Komunii w dowolnym programie. Jeśli nie, to powinni tę książkę otrzymać przystępując do tej katechizacji.
Dziecko i rodzice wyrażają chęć udziału w takiej rocznej katechezie. Wydaje się, że właściwą rzeczą byłoby partycypowanie rodzin w kosztach tej katechezy – materiałów.
Inauguracją katechezy byłoby rozdanie dzieciom skoroszytów – okładek, ze wstępem i terminarzem wydawania kolejnych materiałów. Dziecko i rodzice powinni też wiedzieć gdzie i jak będą dostawać kolejne katechezy. Na przykład „na stoliku za ławkami” jak to się dzieje w kościele w Winnicy.
Wszyscy uczestnicy katechezy mają swoje podpisane „koszulki” wpięte w segregator. Gdy dzieci jest więcej i kumulują się na jednej Mszy Świętej, można użyć dwóch czy więcej segregatorów, by nie było kolejek. Na przykład nazwiska od A – do M w jednym segregatorze, od N do Ż w drugim.
Począwszy od ostatniej niedzieli września lub pierwszej niedzieli października dziecko po niedzielnnej Mszy Świętej bierze ze swojej koszulki kolejny materiał – kartę pracy. Jeśli w jakąś niedzielę będzie nieobecne, w kolejną odbierze dwie karty pracy.
W domu wykonuje zadania: znalezienie i przeczytanie tekstu, przepisanie biblijnych sigli fragmentu, odpowiedzi na kilka pytań, podkreślenie odpowiednim kolorem pewnych fragmentów w „Dobrej Nowinie dla dzieci”, przepisanie krótkich fragmentów i ich zapamiętanie, rozwiązanie jakiejś łamigłówki.
Przy niektórych kartach będą zadania „geograficzne”. Na drugiej stronie okładki – skoroszytu będzie szkicowa mapa Ziemii Świętej, nawiązująca do szczegółowej mapy zamieszczonej „Dobrej Nowiniie dla dzieci” (s. 7). Przy niektórych lekcjach trzeba będzie zaznaczyć miejscowości czy miejsca i je podpisać.
Swoją pracę dziecko będzie mogło samodzielnie sprawdzić na specjjalnej stronie internetowej.
Na końcu każdej karty pracy będzie pytanie bardziej, które może stanowić punkt wyjścia do rozmowy dziecka z rodzicami. Jeśli sie to uda katecheza dziecka stanie sie jakąś forma katechezy rodzinnej.
Kart pracy będzie tyle ile jest perykop w „Dobrej Nowinie dla dzieci” czyli 38. W praktyce zatem całość katechezy zamknie się do połowy czerwca.
Praca zatem dziecka odbywa się indywidualnie, czasem (oby) przy zaangażowaniu rodziny. Rola księdza to przypomnienie i zachęta. Gdy w jakiejś koszulce karty by zalegały można skontaktować się z rodziną zyczliwym telefonem.
Wypada jakoś „domknąć” tę katechezę dając dzieciom dyplomy ukończenia czy jakieś drobne upominki. Warto ustalić sposób weryfikacji pracy dziecka – na przykład pokazanie skompletowanych, ułożonych i wypełnionych kart pracy.
Warto pomyśleć o drugim, trzecim i kolejnym roku pracy w ten sposób. W drugim roku podręcznkiem byłby cały tekst Ewangelii Marka a w trzecim wszystkie Ewangelie.
Zapraszam do dzielenia się swoimi opiniami, pytaniami, pomysłami.