Opublikowano Dodaj komentarz

Jak dziecko będzie przeżywać parafialną, biblijną, katechezę?

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Przedstawiam zwięzły opis jak będzie wyglądała roczna, parafialna, biblijna katecheza dzieci widziana od strony dziecka i rodziny.

Parafialna, biblijna katecheza dzieci adresowana jest do klas IV, względnie V, VI.

We wrześniu rodzice i dzieci słyszą ogłoszenia z tym związane. Może też kazanie traktujące o domowej katechezie dziecka.

“Podręcznikiem” do tej katechezy są wypisy z czterech ewangelii: “Dobra Nowina dla dzieci”. Książkę tę dzieci dostają w ramach programu “Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii”, względnie jako pamiątkę przyjęcia Pierwszej Komunii w dowolnym programie. Jeśli nie, to powinni tę książkę otrzymać przystępując do tej katechizacji.

Dziecko i rodzice wyrażają chęć udziału w takiej rocznej katechezie. Wydaje się, że właściwą rzeczą byłoby partycypowanie rodzin w kosztach tej katechezy – materiałów.

Inauguracją katechezy byłoby rozdanie dzieciom skoroszytów – okładek, ze wstępem i terminarzem wydawania kolejnych materiałów. Dziecko i rodzice powinni też wiedzieć gdzie i jak będą dostawać kolejne katechezy. Na przykład “na stoliku za ławkami” jak to się dzieje w kościele w Winnicy.

Wszyscy uczestnicy katechezy mają swoje podpisane “koszulki” wpięte w segregator. Gdy dzieci jest więcej i kumulują się na jednej Mszy Świętej, można użyć dwóch czy więcej segregatorów, by nie było kolejek. Na przykład nazwiska od A – do M w jednym segregatorze, od N do Ż w drugim.

Począwszy od ostatniej niedzieli września lub pierwszej niedzieli października dziecko po niedzielnnej Mszy Świętej bierze ze swojej koszulki kolejny materiał – kartę pracy. Jeśli w jakąś niedzielę będzie nieobecne, w kolejną odbierze dwie karty pracy.

W domu wykonuje zadania: znalezienie i przeczytanie tekstu, przepisanie biblijnych sigli fragmentu, odpowiedzi na kilka pytań, podkreślenie odpowiednim kolorem pewnych fragmentów w “Dobrej Nowinie dla dzieci”, przepisanie krótkich fragmentów i ich zapamiętanie, rozwiązanie jakiejś łamigłówki.

Przy niektórych kartach będą zadania “geograficzne”. Na drugiej stronie okładki – skoroszytu będzie szkicowa mapa Ziemii Świętej, nawiązująca do szczegółowej mapy zamieszczonej “Dobrej Nowiniie dla dzieci” (s. 7). Przy niektórych lekcjach trzeba będzie zaznaczyć miejscowości czy miejsca i je podpisać.

Swoją pracę dziecko będzie mogło samodzielnie sprawdzić na specjjalnej stronie internetowej.

Na końcu każdej karty pracy będzie pytanie bardziej, które może stanowić punkt wyjścia do rozmowy dziecka z rodzicami. Jeśli sie to uda katecheza dziecka stanie sie jakąś forma katechezy rodzinnej.

Kart pracy będzie tyle ile jest perykop w “Dobrej Nowinie dla dzieci” czyli 38. W praktyce zatem całość katechezy zamknie się do połowy czerwca.

Praca zatem dziecka odbywa się indywidualnie, czasem (oby) przy zaangażowaniu rodziny. Rola księdza to przypomnienie i zachęta. Gdy w jakiejś koszulce karty by zalegały można skontaktować się z rodziną zyczliwym telefonem.

Wypada jakoś “domknąć” tę katechezę dając dzieciom dyplomy ukończenia czy jakieś drobne upominki. Warto ustalić sposób weryfikacji pracy dziecka – na przykład pokazanie skompletowanych, ułożonych i wypełnionych kart pracy.

Warto pomyśleć o drugim, trzecim i kolejnym roku pracy w ten sposób. W drugim roku podręcznkiem byłby cały tekst Ewangelii Marka a w trzecim wszystkie Ewangelie.


Jeśli jeszcze nie poznałeś założeń Parafialnej, biblijnej katechezy dzieci to zapisz się na specjalną listę mailingową – otrzymasz PDF z raportem.

Zapraszam do dzielenia się swoimi opiniami, pytaniami, pomysłami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *