Opublikowano 6 komentarzy

Paraklet

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

6 Niedziela Wielkanocna; Dz 15,1-2.22-29; Ps 67,2-3.5.8; Ap 21,10-14.22-23; J 14,23; J 14,23-29; Winnica, 09 maja 2010 roku.

Chciałbym, byśmy dzisiaj przypomnieli sobie, albo się nauczyli pewnego słowa – Paraklet.

***

Czy zawsze w życiu wiemy co robić? Jaką podjąć decyzję? Często nie wiemy różnych rzeczy, potrzebujemy pomocy. Potrzeba nam zatem RADY.

Czy zawsze w życiu mamy w sobie radość? Niestety, przeżywamy i smutki i żałoby. Potrzeba nam w życiu POCIESZENIA.

Czy uda się przejść przez życie bezbłędnie? Nie popełnić żadnego głupstwa? Niestety – często błądzimy. Potrzeba nam zatem NAPOMNIENIA.

Czy zawsze jesteśmy wystarczająco silni? Doświadczamy słabości. Potrzebujemy zatem OBRONY.

Potrzebujemy – rady, pocieszenia, napomnienia, obrony.

Potrzebujemy zatem… proszę się nie dziwić, wyjaśnię to niebawem… Ducha Świętego.

Już wyjaśniam.

W Ewangelii Jana czterokrotnie Duch Święty nazywany jest pocieszycielem. Pierwszy raz to fragment dzisiejszej Ewangelii: “Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem.” (J 14,26 26.)

I kolejne przypadki: “Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie.” (J 15,26)

“Jednakże mówię wam prawdę: Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do was.” (J 16,7)

“Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze” (J 14,16)

Duch Święty nazywany jest Pocieszycielem.

Ten ostatni werset otwieram w innych tłumaczeniach i stwierdzam, że tłumaczenie “pocieszyciel” jest najczęstsze ale nie jedyne:

…da wam innego obrońcę… (Biblia Poznańska)

…da wam innego wspomożyciela… (Biblia Świadków Jehowy)

…da wam innego Wspomożyciela… (Najnowszy przekład Paulistów)

…da wam jeszcze kogoś do pomocy… (Nowy Testament Współczesny przekład)

…da wam innego Rzecznika… (przekład ks. Popowskiego)

Więc jak to należy przełożyć? Jak przełożyć słowo, które po grecku brzmi “parakletos”.

Przy ostatnim przekładzie jest taki przypis: „Nie da się w przekładzie oddać całego bogactwa znaczeń wyrazu oryginalnego. Greckie bowiem słowo, które tu przetłumaczone jest na „Rzecznik”, oznacza kogoś, kto wzywa, powołuje, zaprasza, zachęca, dodaje otuchy, pociesza, prosi, lituje się, broni, jest orędownikiem, wspomożycielem, adwokatem, rzecznikiem.”

Pewnie dlatego redaktorzy najnowszego (piątego) wydania Biblii Tysiąclecia zrezygnowali z przekładu. Czytamy tam: “Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Parakleta da wam, aby z wami był na zawsze.”

Zatem kolejna jeszcze wersja

Kto ma racje?

Nie ma dobrego rozwiązania. Możemy albo uszczuplić znaczenie, albo posłużyć się terminem, który ma wielkie szanse być niezrozumiałym. Nie dla nas jednak, bo tego słowa już się nauczyliśmy – PARAKLET.

Trudno zapamiętać cały przypis ks. Popowskiego, więc dobrze jest wszystkie znaczenia pogrupować wokół czterech kategorii. Paraklet to ten, który nam daje:

– radę
– pocieszenie
– napomnienie
– obronę

Jednocześnie warto znać najbardziej pierwotne znaczenie słowa Paraklet – ktoś, kogo się woła.

Jakie to ma znaczenie? Skoro uświadomimy sobie, jak bardzo potrzebujemy w życiu rady, pocieszenia, napomnienia i obrony, otworzy nas to na Ducha Świętego, bo odkryjemy Go jako dawcę żywotnych dla nas potrzeb.

Wzywajmy zatem Ducha Świętego – Parakleta

Wzywajmy go zawsze, ale teraz szczególnie – przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

Może zrobić z tego kolejne wyzwanie dla parafii? W piątek zaczyna się nowenna przez Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Znajdziemy ją w książeczkach do nabożeństwa. Możemy też użyć jakiejkolwiek modlitwy – na przykład pieśni – O Stworzycielu Duch przyjdź. I czytajmy “na okrągło” Dz 2 – opisane tam jest oczekiwanie apostołów na zesłanie Parakleta, samo zesłanie i to co się wydarzyło potem.

Czytajmy i módlmy się Nowenną, byśmy nabrali apetytu.

To kazanie nie było po to, byśmy byli mądrzejsi, ale po to, byśmy Parakleta przyzywali cieszyli się Jego – radą, pocieszeniem, napomnieniem i obroną.

Skomentuj i udostępnij.
Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

6 komentarzy do: “Paraklet

  1. Potrzebuję Parakleta w swoim życiu, bez Niego nie ma we mnie życia Bożego, On jest tym co powoduje we mnie siłę do działania, umacnia mnie, prowadzi. Teresa

  2. Dziękuję! Kazde słowa, które przybliżają i budują Królestwo Boże w nas i wśród nas jest dla mnie wielkim darem. “Przybądź Duchu Święty, spuść z Niebiosow wzięty światła Twego strumień. Przyjdź Ojcze ubogich, Dawco darów mnogich, przyjdź Jasności sumień…”

  3. I kolejny kroczek w kierunku Nieba. Przyjdź Duchu sw

  4. Czytam te kazania w swieto Zeslania Ducha Sw.i doswiadczam Jego mocy Niech zleje swe laski na caly Kosciol i niech nas prowadzi w tym nielatwym swiecie XXI wieku .Amen

  5. Dzięki !!!!!!!

  6. A zatem…przyjdź Duchu Święty z mocą swoją zstąp, przyjdź Duchu Święty dawcą darów bądź. Duchu Święty Tchnienie Ojca dawco życia, źródło wody żywej w nas, tak pragniemy ciebie Panie, jak spękana ziemia deszczu, jak pustynia….kropli wody Duchu Przyjdź !!! Ty który jesteś mądrością nieskończoną, który drogi nam, oświetlasz, i prowadzisz nas do domu Ojca….Duchu PRZYJDŹ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *