Opublikowano 3 komentarze

W kolejce po mądrość

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

17. Niedziela Zwykła, A; (1 Krl 3,5.7-12); (Ps 119,57.72.76-77.127-130); (Rz 8,28-30); Aklamacja (Mt 11,25); (Mt 13,44-52); Winnica 26 lipca 2020.

Sokrates, jeden z największych greckich filozofów, mawiał: „wiem, że nic nie wiem”. Nie był głupi, przeciwnie, to co mówił świadczyło o jego mądrości.

Prawdziwa mądrość to świadomość, że ciągle czegoś się jednak nie wie. To pęd do ciągłego pogłębiania wiedzy i zdobywania doświadczenia. To umiejętność i odwaga, by zakwestionować, gdy trzeba, samego siebie, przyznać się do błędu.

Prawdziwa mądrość to umiejętność zadawania sobie właściwych pytań i to, by zbyt szybko, zbyt pochopnie na nie nie odpowiadać.

W jednym miejscu stoi kolejka ludzi, bo rozdają bogactwo.

W drugim stoją w kolejce inni, bo na końcu jest obietnica władzy.

W trzeciej stoją ludzie po sławę.

W czwartej kolejka po powodzenie u płci przeciwnej.

Bracie, siostro, gdzie się ustawisz?

Kolejki po mądrość nie ma. Zwykle każdy myśli, że ma ją w wystarczającej ilości.

Są jednak tacy, którzy jej pragną. Są tacy, którzy o nią proszą. Gdy proszą – dostają.

Salomon jako bardzo młody człowiek obejmował tron. Nie prosił o bogactwo i nie prosił o sławę. Poprosił o mądrość.

I spodobało się to Bogu. Rzekłbym, że zachwyciło Boga. Nie dziwne to, wszak on jest sam niepojętą mądrością.

I dał Bóg temu chłopakowi mądrość, duuużo mądrości. A w pakiecie jeszcze i bogactwo, i sławę, i powodzenie u kobiet.

Czy idziesz tym śladem?

Czy idziesz śladem człowieka, który znalazł skarb w roli i zdobył go? Czy idziesz śladem poszukiwacza pereł, który potrafił oddać wszystko za jedną perłę? Czy widzisz w mądrości, w Bogu, który jest najwyższą mądrością swój skarb, najpiękniejszą perłę? Coś, za co warto dać życie?

Doceń mądrość i szukaj mądrości.

Chciałbym, by to kazanie miało wymiar praktyczny. Zatem przyjmij ode mnie trzy proste zasady, które od razu umieszczą cię w gronie pięciu procent najmądrzejszych ludzi świata.

Pierwsza zasada: Unikaj ludzi i mediów, którzy mają proste odpowiedzi na wszystkie pytania. Jest bardzo prawdopodobne, że te odpowiedzi są nic nie warte.

Druga zasada: Staraj się słuchać różnych opinii i różnych argumentów. Tomasz z Akwinu miał powiedzieć: „Boję się człowieka czerpiącego wiedzę z jednej książki”.

To był XIII wiek. Dzisiaj należałoby powiedzieć jeszcze: „Boję się człowieka czerpiącego wiedzę z jednej telewizji, jednej gazety, jednego internetowego portalu”.

Klapki na oczach mogą być bardzo wygodne, zachęcam jednak do tego, by mieć szersze horyzonty.

Trzecia zasada: Zadawaj pytania. Nie bądź biernym odbiorcą tego co ktoś ci mówi. Myśl, dociekaj, każ sobie wytłumaczyć. Łatwo się może okazać, że na pewne pytania nie ma odpowiedzi lub odpowiedzi są, ale błędne. Pytania potrafią ujawnić fałsz, przez nie dochodzi się do prawdy.

Zbierając to razem: Unikaj ludzi i mediów, którzy mają proste odpowiedzi na wszystkie pytania. Staraj się słuchać różnych opinii i różnych argumentów. Zadawaj pytania.

Mądrze zrobisz, jeśli będziesz te zasady wytrwale stosował. Czy znajdziesz się w pięcioprocentowej grupie mędrców – nie wiem. Nikt tych procentów dokładnie nie policzy.

Na pewno znajdziesz się jednak w mniejszości, w elicie, bo naprawdę mało ludzi ustawia się w kolejce po mądrość.

***

Ludzie biegają za kasą, za władzą, szukają sławy.

A ja mówię: bierz mądrość.

To więcej warte.

Tylko niewielu to widzi.


Wszystkie tomy kazań serii “Pod prąd”, autorstwa ks. Zbigniewa Pawła Maciejewskiego.

Prostytutka idzie do nieba 
Kochaj mnie
Kup tego byka
Tnij mieczem – raz i dwa 
Wyjrzyj przez okno

5 tomów, 1068 stron, 271 kazań

KLIKNIJ: https://fundacjanaszawinnica.pl/pl/p/Kazania-Pod-prad-ks.-Zbigniew-Pawel-Maciejewski-zbior-wszystkich-tomow/187

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

3 komentarze do: “W kolejce po mądrość

  1. Pieknie powiedziane! Dziekuje! Jedynie co warte w życiu to prosić Ducha Świetego o dary madrosci,rozumu,mocy,umiejetnosci,bojazni Bożej i pokoju.Prosić i korzystać z tych darów.Danuta

  2. Salomon bardzo dobrze zaczynał, ale gorzej kończył 🙁 . Podkreśliłbym jeszcze – mądrość jest darem Ducha Świętego. Pomocą w otwarciu na nią jest regularna modlitwa ze Słowem Bożym. Media się przydają, ale żadna gazeta, żadna audycja nie zastąpi Tego, co mówi Bóg – ani TVN ani TVP. Potrzeba pokory, bojaźni Bożej, otwartości na weryfikowanie własnych przekonań. Prawda nie zawsze leży po środku. Nie wystarczy poznać prawdę teoretycznie. Trzeba żyć w posłuszeństwie Prawdzie. Codziennie możemy się modlić, aby Pan Bóg nami zawładnął.

    1. I jeszcze proszę o linki do wprowadzenia w Lectio Divina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *