Opublikowano 3 komentarze

Kropla drąży skałę

15 Niedziela Zwykła, A; (Iz 55,10-11); (Ps 65,10-14); (Rz 8,18-23); Aklamacja; (Mt 13,1-23); Winnica 16 lipca 2023.

Czy znacie takie powiedzenie: „kropla drąży skałę”? Na pewno znacie! A czy wykorzystujecie te kropelki? Nawet nie do obróbki kamienia, ale choćby do nawodnienia ogródka?

Nawadnianie kropelkowe, nie za sucho, nie przelane, w sam raz i zapewne duża oszczędność wody.

A czy siebie nawadniasz kropelkowo? Myślę o twoim życiu duchowym i Słowie Bożym.

Czasami o ludzkim sercu mówimy, że jest z kamienia, że twarde jak skała. Co z takim sercem począć? Co począć, gdy sami odkryjemy, że nasze serce to skała, beton?

Co począć? Wracamy do początku, przecież wiemy, że skałę drąży kropla, kropla Bożego Słowa.

Tylko pamiętajmy, że jedna kropla nic nie da, nic nie zmieni. Trzeba, by kropla szła za kroplą, by nie ustawały, by nieustannie pracowały. Wtedy zobaczysz cuda.

Jak to praktycznie zrobić? Przypomnę swoje proboszczowskie marzenia dotyczące duchowych praktyk moich parafian. Są trzy.

Pierwsze to przeczytanie każdego dnia choćby kilku, kilkunastu wersetów z Ewangelii. Można czytać po kolei Ewangelie a można czytać to co czytane jest na Mszy Świętej – znajdziemy te fragmenty w Internecie czy w aplikacjach na telefon.

To codzienne czytanie kilkunastu wersetów to nie jest kwestia czasu tylko kwestia przekonania.

Drugie moje marzenie i praktyczny sposób drążenia skały przez krople słowa to przygotowanie się do udziału w niedzielnej Mszy Świętej przez wcześniejsze przeczytanie w domu niedzielnych czytań. Znowu – znajdziemy te fragmenty w Internecie czy w aplikacjach na telefon.

Trzecie marzenie i kolejny sposób na drążenie skały przez Słowo Boże to uczynienie Słowa Bożego narzędziem naszej codzienne modlitwy.

Tu potrzeba trochę czasu – 10-15 minut, ale znowu najważniejsze jest tu nasze przekonanie, że jest to nam potrzebne, że będzie cenne i owocne.

Różne mogą być metody naszego modlenia się Słowem Bożym. Ja gorąco zachęcam do najprostszej metody proponowanej w książeczce „Praktyczny Kurs Modlitwy”. Ściągniecie ją ze strony internetowej naszej parafii lub weźcie ze stolika za ławkami, lub poszukajcie w domu, bo może ją już macie.

Słowo Boże jest ziarnem. Wyda plon, gdy będzie przyjęte w uprawioną, chętną rolę i gdy będzie woda.

Bóg daje nam dzisiaj obietnicę: „Zaiste, podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewnią urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa.” (Iz 55,10-11)

Krople deszczu i płatki śniegu niosą ze sobą życie, to tam gdzie woda, tam życie. Nie wystarczy jednak, że pokropi raz w roku.

Kropla drąży skałę! Kropla drąży skałę, ale nie może przestać kapać, kapać każdego dnia.


3 komentarze do “Kropla drąży skałę

  1. Kropla drąży skałę ustawicznie , tak jest z naszą modlitwą nie wolno robić przerwy odkładać na tzw. jutro , bo może tego jutra nie być wcale. Obowiązek w rodzinie dzieci nauczyć modlitwy i podstaw biblijnych . Obserwuję dużo młodych małżeństw, które nie modlą się i nie uczą modlitwy dzieci , a dzieci idą z babcią do kościoła i nie rozumieją dlaczego tata i mama się nie modlą . To problem nr1 jak wytłumaczyć dzieciom , które maja szacunek dla rodziców i tylko oni są autorytetami dla własnych dzieci.

  2. Bóg zapłać. Kropla drąży skałę ustawicznie , tak jest z naszą modlitwą nie wolno robić przerwy odkładać na tzw. jutro , bo może tego jutra nie być wcale. Obowiązek w rodzinie dzieci nauczyć modlitwy i podstaw biblijnych . Obserwuję dużo młodych małżeństw, które nie modlą się i nie uczą modlitwy dzieci , a dzieci idą z babcią do kościoła i nie rozumieją dlaczego tata i mama się nie modlą . To problem nr1 jak wytłumaczyć dzieciom , które maja szacunek dla rodziców i tylko oni są autorytetami dla własnych dzieci.

  3. Świetne, dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *