Opublikowano 3 komentarze

Nieprzyjaciel nasiał chwastu

XVI Niedziela Zwykła, A; (Mdr 12,13.16-19); (Ps 86,5-6.9-10.15-16a); (Rz 8,26-27); Aklamacja; (Mt 13,24-43); Winnica 23 lipca 2023.

[podcasty moje znajdziesz na Spotify https://open.spotify.com/show/2k601ARpVtkryCfeJBizQP, Podcasty Apple’a https://podcasts.apple.com/pl/podcast/kazania-ks-zbigniew-pawe%C5%82-maciejewski/id1526946076, Spreaker https://www.spreaker.com/show/kazania_1 i innych miejscach – szukaj maciejewski kazania]

Kto nie ma problemu z chwastami? Ten kto nie ma pola czy ogródka! Kto ma pole lub ogród będzie miał chwasty. Ja też mam ogród i mam chwasty.

O chwastach mówi dzisiaj Ewangelia, ale tam są one obrazem innej, wyższej, duchowej rzeczywistości. Tam chwast jest dziełem diabła, sianym, by zdusić a przynajmniej osłabić dobro.

Przypowieść o chwaście to nie jest opowiadanie o przeszłości, ale opis teraźniejszości. Dzisiaj, podobnie jak wczoraj zły duch siać będzie chwast. A jutro będzie podobnie i pojutrze, i do skończenia świata.

Spróbuję rzecz ująć możliwie prosto i konkretnie. To na co w życiu napotykasz to pszenica albo chwasty. I powiem – celuj w pszenicę, chwastów unikaj.

Odnosi się to na pewno do wielu rzeczy i sfer, ja dzisiaj chcę skoncentrować się jedynie na jednej – na mediach, a wśród nich na medialnych liderach, czyli telewizji i Internecie.

Media te otaczają nas zewsząd, są blisko, o jedno kliknięcie. Nosimy je w kieszeni czy torebce.

Nie mam zamiaru niczego nakazywać ani obrzydzać. Chcę tylko prosić byśmy uświadomili sobie jedną prawdę, że to co do nas przychodzi w mediach to albo pszenica, albo chwasty.

Jak łatwo zwycięża to co tanie, prostackie, kiczowate i po prostu złe. A jeśli nawet nie wprost moralnie złe to po prostu puste, nic nie wnoszące.

Nic nie wnoszące ale wciągające, uzależniające a na mecie niszczące czy przynajmniej osłabiające.

Jeśli przychodzi do ciebie pszenica i chwasty, albo lepiej powiedzieć pszenica i plewy, to… naucz się przesiewać.

W swoim osobistym, dobrze pojętym interesie, w trosce o siebie, naucz się przesiewać. Odsiewaj plewy od pszenicy.

Popatrz czym chcesz karmić swoje zwierzęta – dobrą paszą czy śmieciami? Na pewno czymś dobrym! Dlatego proszę, nie traktuj samego siebie gorzej niż traktujesz swoje zwierzęta.

A najbardziej niech ci będzie szkoda czasu! Czasu, który tak straszliwie jest marnowany, a który mógłbyś przeznaczyć dla siebie, dla swoich bliskich, dla rodziny, czasu który mógłbyś przeznaczyć dla Boga.

Zapragnij i naucz się odsiewać chwasty, plewy i śmieci.


3 komentarze do “Nieprzyjaciel nasiał chwastu

 1. Szczęść Boże.
  Bóg zapłać za kolejne ciekawe kazanie. Codziennie jesteśmy torpedowani wieloma różnymi informacjami. W mediach dobrą informacja jest zła informacja. Na pierwszym planie są katastrofy, konflikty, ,,obrzucanie,, błotem wszystkich i wszystko co się da i czym się da. Niestety, więcej w nich chwastów niż pszenicy. Robi się wszystko możliwymi technikami, sposobami i manipulacjami abyśmy byli pozbawieni własnego sposobu myślenia i własnej interpretacji zdarzeń. Zgodnie z sugestią księdza powinniśmy włączyć ,,lampkę,, na myślenie, aby w czasach prania mózgów dążyć do oddzielenia chwastów od pszenicy: w naszych sercach, rodzinach, otoczeniu. Powinniśmy na swój sposób próbować filtrować informacje i zdrzenia, jeżeli chcemy wydać plon nie z chwastu ale z pszenicy. Każde ziarenko jest ważne i cenne. Pozdrawiam

 2. Szczęść Boże.
  Jestem wdzięczna Bogu za Jego Słowo , za Sakrament Pokuty, za Eucharystię – to taki randap na walkę z chwastem duchowym, ze złem.
  Oczyszczone serce, mimo krążącego i czyhającego zla, będzie widziało więcej dobrych ludzi, dobre dzieła Boże.
  Ja wybrałam drogę z Bogiem i dobry Tatą daje mi też łaskę widzenia chwastów w moim sercu, życiu. I wtedy wiem co mam robić, do kogo pójść.

 3. Dzień dobry, Co za wspaniała nauka, wszystko z pisma świętego, które ma już tyle lat , a ciągle aktualne . jeszcze nie zdążyliśmy wszystkiego wtłoczyć w swoje życia, tak jak z tymi chwastami, jest to tak proste , a zarazem tak ciężkie, że jestem bardzo Wdzięczna za te słowa księdza . Niech Duch Święty pomaga mi i mojej rodzinie , najbliższym i wam wdrążyć pragnienie, oddzielania pszenicy od chwastów. Boże bądź z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *