Opublikowano Dodaj komentarz

Pojednanie z Bogiem bez księdza

Czy możliwe jest pojednanie z Bogiem bez księdza? Tak!

Należy szanować i doceniać sakrament pojednania, ale sama spowiedź – wyznanie grzechów księdzu i otrzymanie sakramentalnego rozgrzeszenia – nie jest jedyną formą pojednania człowieka z Bogiem.

W przypadku braku księdza, jego niedostępności, zagrożeń epidemiologicznych, nie należy szukać rozwiązania w spowiedzi na odległość, ale w żalu doskonałym.

Powinniśmy pielęgnować w sobie prawdę, że w naszym kontakcie z Bogiem, nie jesteśmy zdani na łaskę i niełaskę innych osób czy okoliczności. W każdym czasie i każdym miejscu mamy stały przystęp do Boga, na mocy naszej wiary i naszego zjednoczenia z Jezusem w sakramencie chrztu świętego.

“Przez Niego [Jezusa] (…) w jednym Duchu mamy przystęp do Ojca.” ( Ef 2,18 )

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza, że „żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany żalem doskonałym lub żalem z miłości (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”. (KKK 1452)

Pamiętamy, że nie chodzi tu o kaprysy i fochy “nie będę się spowiadał u księdza”, ale o rzeczywisty brak możliwości. Ta forma zakłada, że jeśli stanie się to możliwe skorzystamy z formy sakramentalnej, w której wyznamy także te grzechy, które były “przedmiotem” żalu doskonałego.

Żal doskonały, z miłości do Boga, jest też drogą do właściwego, owocnego przeżywania sakramentu pojednania. Bez starania się o naszą właściwą relację do Boga spowiedź może stać się rutynowym załatwianiem jakiegoś obowiązku.

Mocno na to wskazywał Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Przeczytaj opracowanie na ten temat: http://www.wieczernik.oaza.pl/artykul/szkola-pojednania_id1070

Często brak księdza, który mógłby wyspowiadać będzie się wiązał z brakiem Komunii, którą można przyjąć. Praktykując komunię duchową poprzedzajmy ją aktem żalu doskonałego.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

To szkicowy fragment powstającego poradnika “Jak przeżyć i zachować wiarę bez kościoła i księdza?”

Chcesz więcej? Chcesz poznać kolejne fragmenty? Zapisz się na specjalną listę mailingową!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.