Opublikowano 3 komentarze

Rekolekcje parafialne w czasach pandemii

Istniejące restrykcje związane z pandemią uniemożliwiają przeprowadzenie rekolekcji adwentowych w dotychczasowej formie. Należy pomyśleć o innej.

Podzielę się pomysłem “szytym na miarę” własnej parafii.

Parafia w Winnicy liczy 3.700 osób. Kościół w Winnicy ma 600 m2. W obecnej sytuacji oznacza to 40 osób w kościele. Powrót do czerwonej strefy to 85 osób. Powrót do żółtej to 150 osób. W każdej wersji tradycyjna forma – Msza święta z kazaniem, spowiedź przed Mszą świętą – nie do utrzymania.

Prawdopodobnie w tej sytuacji część księży zdecyduje się na rekolekcje on-line – czy to udostępniając swoje konferencje czy też robiąc live z kościoła. Ja chciałbym pójść w innym kierunku, który prowokować będzie do większej samodzielności i aktywności wiernych a jednocześnie podtrzymywać będzie więź z kościołem i parafią.

Idea tych rekolekcji jest taka: przeznaczamy na rekolekcje trzeci tydzień adwentu. Od poniedziałku do piątku, przez cały dzień będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Parafianie samodzielnie decydują o swoich trzech wizytach – nawiedzeniach kościoła. Przy każdym wstąpieniu biorą dla siebie kartkę – instrukcję do samodzielnego przeżycia rekolekcyjnego spotkania. Instrukcja zawiera biblijny fragment, komentarz do niego, zaprasza do samodzielnej refleksji, postanowień i modlitwy. Całość mieści się na kartce A4.

Ogłoszenie skierowane do parafian będzie wyglądało tak:

Tegoroczne rekolekcje adwentowe będą przeprowadzone w innej niż dotychczas formie.

Od poniedziałku do piątku (14-18 XII), od rana do wieczora, trwać będzie w naszym kościele Adoracja Najświętszego Sakramentu. Dodatkowo w środę, czwartek i piątek kościół będzie otwarty do godziny 20.00.

Nie będziemy mieć, bo nie możemy, wspólnych nabożeństw i nauk rekolekcjonisty. Rekolekcyjne spotkania będziemy musieli przeżyć indywidualnie i samodzielnie.

Zapraszamy, by w tym dniach, w ramach rekolekcji, trzykrotnie nawiedzić, w dowolnej porze, nasz kościół na dwa-trzy kwadranse refleksji i modlitwy. Na stoliku za ławkami znajdować się będą kartki, które stanowić będą instrukcję na poszczególne dni tych indywidualnych rekolekcji. Kartka na każdy dzień zawierać będzie biblijny fragment, komentarz do niego, zapraszać będzie do samodzielnej refleksji, postanowień i modlitwy. Warto wziąć ze sobą swój egzemplarz Pisma Świętego i jeśli potrzeba to okulary.

Kartka – instrukcja poprowadzi przez poszczególne punkty spotkania. Nie chodzi o zwykłe przeczytanie, ale zrozumienie i osobistą refleksję, dla której kartka stanowić ma jedynie punkt wyjścia. Każdy ma swoje tempo modlitwy i refleksji – jedni przeznaczą na każde spotkanie pół godziny, inni godzinę.

Po przeżyciu swojego spotkania weźmy kartkę do domu, do jej treści możemy wrócić jeszcze później.

Postaramy się, by w kościele było jasno i ciepło.

Pół godziny przed wieczorną Mszą Świętą znajdziemy w konfesjonale księdza. Będzie się też można wyspowiadać po Mszy Świętej.

W sobotę 19 XII także przez cały dzień trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. O każdej pełnej godzinie znajdziemy w konfesjonale księdza, który będzie spowiadał przez kwadrans lub do ostatniego penitenta.

Kartka – instrukcja na Dzień I rekolekcji

W formie PDF możesz pobrać tutaj: [KLIKNIJ]

Poniżej forma tekstowa a na samym dole, podając swoje maila możesz otrzymać całość pomocy w formie PDF i formie pliku do edycji, by nanieść swoje zmiany – do dowolnego wykorzystania na chwałę Boga.

Rekolekcje Trzy słowa

Dzień 1 – Dziękuję

Instrukcja do całości rekolekcji:

Obowiązuje samoobsługa! Od twojego zaangażowania zależy przeżycie tych rekolekcji. Od poniedziałku do piątku, od rana do wieczora, trwać będzie całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. W tych dniach znajdź trzy momenty, w których nawiedzisz w dogodnej dla ciebie chwili nasz kościół i przeżyjesz swoje trzy rekolekcyjne spotkania.

Na każde spotkanie przeznaczona jest kartka zawierająca pewne proste instrukcje, polecenia i pomoce. Będziesz mógł pomodlić się, przeczytać fragmenty Pisma Świętego, zastanowić się nimi, zastanowić się nad swoim życiem, podjąć swoje postanowienia. Każde spotkanie powinno ci zająć 30-60 minut.

W sobotę także będzie całodzienna adoracja oraz okazja do spowiedzi.

Zapraszamy teraz do pierwszego rekolekcyjnego spotkania.

Pomódl się:

Uczcij wystawiony w kościele Najświętszy Sakrament. Możesz odmówić modlitwę: Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen. Możesz też pomodlić się własnymi słowami lub chwilę adorować Pana Jezusa w ciszy.

Przeczytaj wprowadzenie:

Przyszło nam żyć w trudnych czasach. Wiele rzeczy staje na głowie. Wśród nich także nasz sposób wypowiadania się. Słowa do tej pory uważane za niestosowne i wulgarne zaczynają być wykrzykiwane głośno i bez wstydu na ulicach i wypisywane na sztandarach protestujących.

Na przekór tym nowoczesnym prądom chcemy przypomnieć sobie i utrwalić jedno z piękniejszych słów jakie mamy do dyspozycji. Ten dzień rekolekcji przeznaczamy na słowo: „dziękuję”.

Przeczytaj tekst biblijny:

Ewangelia według św. Łukasza (Łk 17,11-19)

17 11 Pewnego razu Jezus szedł do Jerozolimy. I przechodził przez pogranicze Galilei i Samarii. 12 Gdy zbliżał się do pewnego miasteczka, wyszło mu naprzeciw dziesięciu mężczyzn chorych na trąd. Stanęli z daleka. 13 Trędowaci zawołali: Jezusie, Mistrzu, zmiłuj się nad nami. 14 Jezus, gdy ich zobaczył, powiedział: Idźcie i pokażcie się kapłanom! Oni poszli i w drodze zostali oczyszczeni.

15 Jeden z nich, gdy zobaczył, że jest uzdrowiony, zawrócił. Idąc głośno chwalił Boga. 16 I padł na twarz przed Jezusa. I dziękował Mu. Człowiek ten był Samarytaninem.

17 Jezus zapytał: Czy nie dziesięciu zostało uzdrowionych? Gdzie jest dziewięciu? 18 Nie przyszło im do głowy, by wrócić i oddać chwałę Bogu, poza tym cudzoziemcem? 19 Do Samarytanina zaś powiedział: Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła.

Przeczytaj tekst powtórnie i wyobrażaj sobie tę scenę:

Jeśli masz swoje Pismo Święte odszukaj w nim powyższy fragment i przeczytaj go raz jeszcze. Będzie to inne tłumaczenie. Czytaj powoli, robiąc przerwy. W przerwach możesz zamykać oczy i wyobrażać sobie czytaną scenę – jak ci trędowaci wyglądają, jak są ubrani, jakie mają twarze, jakie emocje widać na tych twarzach? Jak w tym wszystkim wygląda Jezus? Próbuj stać się świadkiem czy uczestnikiem tej historii.

Przeczytaj komentarz:

Prosta w przesłaniu jest przypowieść o dziesięciu trędowatych. Łatwo nam jest prosić o różne dary. Czynimy to z wielką gorliwością. Gdy jednak otrzymujemy to, o co prosimy, bardzo często zapominamy o podziękowaniu. Z dziesięciu uzdrowionych tylko jeden wrócił, by podziękować Jezusowi. Dodatkowo był to pogardzany i nielubiany przez Żydów Samarytanin.

Bóg chce nas obdarowywać, ale chce także naszego dziękczynienia. Słowo „dziękuję” to nie tylko element naszej kultury, ale także naszej wiary. Źródło i szczyt naszego życia to Eucharystia. To greckie słowo znaczy „dziękczynienie”. Zatem źródłem i szczytem jest dziękczynienie.

Zastanów się:

Pomyśl o tym co zawdzięczasz ludziom. Nie ogólnie, ale konkretnie – bliskim, przyjaciołom a może ludziom przypadkowo spotkanym, obcym.

Pomyśl teraz o tym co zawdzięczasz Bogu. Czy potrafisz to zobaczyć? Że całe twoje życie i to kim jesteś zawdzięczasz Bogu?

Uświadom sobie też, że ludzi, którym masz za co dziękować, też zawdzięczasz Bogu.

Pomyśl ile w twoich modlitwach jest modlitwy prośby a ile dziękczynienia.

Jakie masz postanowienia:

Dobrze, gdy dzień rekolekcji kończyć się będzie konkretnym postanowieniem, konkretną decyzją, który wypływa z twojego spotkania z Bogiem.

Pomódl się:

Różańcem, koronką, inną modlitwą lub własnymi słowami pomódl się dziękując Bogu.

Materiały do całości

Jeśli chcesz materiały na całość, także w formie do edycji i swoich zmian, napisz do mnie: zpm@natan.pl


3 komentarze do “Rekolekcje parafialne w czasach pandemii

  1. Dziękuję Panie Zbigniewie.

  2. Dobry pomysł!
    Dziekuję za ta inicjatywę
    Bóg zapłać i
    Szczęść Boże!

  3. Wspaniała inicjatywa a pomysł na rekolekcje w obecnych ograniczeniach godny do naśladowania. Dzięki różnym sposobom ewangelizacji księdza Maciejewskiego Jego parafia liczy na pewno ponad 3700 osób (co najmniej duchowo).
    Uważam, że wielu skorzysta z czynnego przeżycia tej formy rekolekcji. Być może nawet znajdzie i odkurzy Pismo Święte. To bardzo ważne aby wyjść Chrystusowi naprzeciw.
    Od kilku lat w ramach przed świątecznych postanowień odprawiam prywatne rekolekcje poprzez dodatkową lekturę i modlitwę (to zamiast, że nie będę jadł słodyczy, mówił brzydkich słówek oraz , że nie będę palił papierosów-jak to robi wielu moich znajomych a dziećmi nie są).
    W tym roku będę rozważał przyjęte w swoim życiu Sakramenty. Będę rozważał – na ile pomnożyłem otrzymane w nich dobra i łaski? A także czy dzięki nim godnie przygotowałem ,, swoje Betlejem” na przyjście Chrystusa? Na pewno popełniłem błędy i zaniechania, więc będę chciał się poprawić aby opowiedzieć się za Chrystusem a nie po stronie Heroda. Skorzystam również z rekolekcji księdza Maciejewskiego. Zachęcam również innych.
    Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
    Mirek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *