Opublikowano 1 komentarz

Zaufanie do rządu

Podaj dalej...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Mając w perspektywie szósty krzyżyk oraz pragnienie, by coś po sobie zostawić, postanowiłem sformułować i uzasadnić pewne życiowo ważne tezy.

Nie przyjmuj tych tez na wiarę, nie jestem źródłem objawienia, ale… pomyśl.

Teza:

Najwyższy, racjonalny poziom zaufania do rządu, nie może być nigdy wyższy niż zero.

Dotyczy to każdego rządu, w każdym miejscu i w każdym czasie. Dotyczy to nie tylko dosłownie Rady Ministrów, ale wszelkich rządów, samorządów, wszelkiej władzy, także kościelnej.

Dlaczego taka teza? Zbyt wiele pieniędzy i deficyt ludzi świętych.

Nie oznacza to, że rząd to z automatu złodzieje. Absolutnie nie! Przeciwnie powinniśmy okazywać wdzięczność i dobrze wynagradzać tych, którzy dobrze rządzą.

Oznacza to tylko i aż, że potrzebne są mechanizmy kontroli, uważne patrzenie na ręce i rozliczanie.

Z tej racji, że kontrola jest męcząca i pracochłonna, bo trzeba kontrolować władzę, kontrolować kontrolerów i kontrolować także tych, którzy kontrolują kontrolerów, należy dążyć do takiego stanu, w którym władza zarządza minimalnym zakresem spraw.

Zbytnia podejrzliwość?

Absolutnie! Nie jestem dziennikarzem śledczym. Jestem za to czytelnikiem… Gościa Niedzielnego. Wystarczy czytać, rozumieć i… pamiętać.

Ostatni (42/2021) numer:

“Bruksela bez kontroli”. Czy pamiętamy, że w 1999 roku ujawniono aferę korupcyjną, której skutkiem była dymisja całej Komisji Europejskiej na czele z jej szefem Santerem? Malwersacje finansowe, marnotrawienie środków, nadużywanie władzy i nepotyzm.
Jednorazowa wpadka? Raczej nie! Raczej brak kontroli z jednoczesnym rządaniem czci niemal boskiej. Odsyłam do artykułu!

“Upadek nadziei europejskiej chadecji”. Rzecz o Sebastianie Kurzu. Był kanclerzem Austrii. Był, bo zmuszono go do dymisji – oskarżony o korupcję i składanie fałszywych zeznań. To ostatnie tygodnie. A widziano w nim przyszłego szefa Komisji Europejskiej. Malutki cytat: “Postrzegany jako osoba dbająca o wysokie standardy w polityce pokazuje na [ujawnionych] nagraniach odmienne oblicze – polityka cynicznego, żadnego władzy i dbającego o obsadzenie jak największej ilości stanowisk swoimi protegowanymi”. Odsyłam do artykułu!

Przedostatni (41/2021) numer:

“Sekrety rajów podatkowych”. Rzecz o tzw. aferze Pandora Papers – to co miało dyskretnie przepływać przez raje podatkowe, zostało upublicznione. Pomijam celebrytów i biznes. Skupiam się tylko na politykach: “W dokumentach pojawia się międzynarodowe grono 300 polityków – byłych i obecnych monarchów, prezydentów, premierów i ministrów. Zarówno z krajów autorytarnych (…) jak i z państw Unii Europejskiej. Są w tym gronie politycy, którzy doszli do włądzy pod hasłem walki o uczciwość i przejrzystość w polityce.”
Chcesz nazwisk? Odsyłam do artykułu!

Cóż jeszcze dodać?

Może to co słychać u byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego? Otóż “W marcu 2021 paryski sąd karny skazał Nicolasa Sarkozy’ego w pierwszej instancji na karę 3 lat pozbawienia wolności (w tym 2 lat z warunkowym zawieszeniem) za przestępstwa korupcji i powoływania się na wpływy polityczne. We wrześniu 2021 w innym postępowaniu został nieprawomocnie skazany na karę 1 roku pozbawienia wolności w dozorze elektronicznym za nielegalne finansowanie kampanii wyborczej w 2012.” To już akurat Wikipedia, sprawdź to także w innych źródłach.

A o prezydencie USA Richardzie Nixonie pamiętasz? Na pewno wiesz, że był bohaterem afery Watergate. Jakoś jednak nie dociera, że gdyby nie ułaskawienie jego następcy Geralda Forda, to były prezydent poszedłby siedzieć jako przestępca.
To tylko to, co wiemy. I tego co wiemy maleńki wycinek. Wystarczy czytać, rozumieć i… pamiętać.

Zatem:

Najwyższy, racjonalny poziom zaufania do rządu, nie może być nigdy wyższy niż zero.

Czego należało dowieść!

++++++++++++++++++++++++++++++++

Może należałoby to udostępnić?

1 komentarz do: “Zaufanie do rządu

  1. Zgadzam się w 100% że nie można mieć nigdy zaufania ani do rządu ani do innych osób które sprawiają jakąkolwiek władzę w państwie. Bóg zapłać za mądre logiczne i prawdziwe informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *